Hastalıklar ve Tedavi Detayları – IDEA Klinik Bakırköy https://www.ideaklinikbakirkoy.com Türkiye'nin ilk ameliyatsız varis tedavi merkezi IDEA Bakırköy Kliniği ve alanında uzman hekimleri yakından tanıyın. Mon, 18 Dec 2023 08:54:41 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.3 Hemanjiom Hastalığı ve Tedavisi https://www.ideaklinikbakirkoy.com/hemanjiom-hastaligi-ve-tedavisi/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/hemanjiom-hastaligi-ve-tedavisi/#comments Fri, 17 Jun 2022 09:18:32 +0000 http://www.ideaklinikbakirkoy.com/?p=451 İnsan vücudunda milyonlarca kilometre uzunluğunda olup farklı görevleri bulunan çeşitli damarlar bulunmaktadır. Damarlar her ne kadar bir çok fonksiyonel özellikte olup önemli yapıda olsalar da bazı zamanlarda çeşitli sağlık sorunlarının oluşumuna yol açabilirler.

Bu sorunlardan biri de başlığımızdan belli olacağı üzere doğuştan gelen sorun olan hemanjiom yani Türkçe ifadesiyle damar beni problemidir. Doğuştan gelen bir damar problemi olan Hemanjiom anne ve baba adaylarının bilgisi olması gereken bir sorundur.

Yazımıza damar beni hakkında bir çok ayrıntıyı ele alarak devam edelim.

hemanjiom tedavisi

Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom yani damar beni dünyaya gözünü yeni açan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Damarların bir noktada toplanması ve büyümesi ile oluşur. Kötü huylu bir sorun değildir fakat büyüme ve kanama problemi gözlemlenebilir. Doğuştan olan bir sorun olduğundan dolayı anne ve babaların bu konuda bilinçli olması gerektiği gibi çocuklarında hemanjiom olması halinde muazzam derecede gözlemlemeli ve kontrol etmelidir.

Damar Beni Neden Olur?

İnsanların maruz kaldığı rahatsızlıkların bir çoğunun maalesef net sebebi bilinmemektedir. Fakat neden dolayı olduğu ortak karşılaşılan şikayet ve sebeplerle anlaşılmaktadır. Hemanjiomun da bilimsel bir açıklaması yoktur. Fakat bu konu üzerinde araştırma yapan uzmanların vardıkları ortak görüş bebeğin rahimde olduğu zaman üretilen bazı proteinlerin sebep olduğudur. Bunun kesin ve net bir sebep olmadığı, yalnızca ortak bir görüş olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Toplumda anne adayının canının birşey isteyip yiyemediği için oluştuğu sanılsa da bunun gerçeklik payı yoktur. Damar beni sorunu özellikle erken doğum olan prematüre bebeklerde daha sık karşılaşılan bir sorundur.

bebeklerde hemanjiom
dilde hemanjiom
kalçada damar beni

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

Bir çok sağlık sorununda olduğu gibi hemanjiomunda çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar cilt hemanjiomu ve karaciğer hemanjiomu olarak iki şekilde olabilir.

Hemanjiom Belirtileri Nelerdir?

Hemanjiom yani bir diğer ismiyle damar benleri genellikle doğuştan meydana gelen oluşumlar olduğu için herhangi bir belirti olmadan direkt olarak görünmektedir. Doğum gerçekleştikten bir süre sonra ortaya çıkan hemanjiomlarda ise cilt üzerinde soluk renk değişiklikleri ile belirti verebilmektedir.

Nasıl Geçer, Tedavi Edilmeli mi?

Öncelikli olarak çocuğunuzda bu problemin olduğunu gördüyseniz paniğe kapılmayın ve sakin olun. Çocuklar 10 yaşına gelene kadar bu problemin kendi kendine kaybolma olasılığı vardır. Her yıl %10 oranında küçülme görülebilir. Bunun dışında tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Dikkatli bir şekilde takip edilmeli herhangi bir anormallik gözlemlenirse doktora tekrar başvurulmalıdır.

Hemanjiom İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genellikle çocuklarda görülen rahatsızlıklar için çocuk doktoruna başvurulması gerekmektedir. Fakat hemanjiom bir damar hastalığı olduğundan dolayı kalp damar cerrahi uzmanının görmesi daha avantajlı olacaktır.

IDEA Kliniklerinde Hemanjiom Muayenesi Ücretsiz Yapılmaktadır!
İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa’da bulunan IDEA Kliniklerde konusunda tecrübeli kalp damar cerrahisi uzmanları görev yapmaktadır. Muayene tamamen ücretsiz olup tedavide ise SGK’lılara %50 indirim uygulanır. Tedavi yöntemi ve ücreti damar beninin büyüklüğü, yoğunluğu ve kullanılacak yönteme göre değişiklik göstermekte olup net ücret muayenede belirlenebilir.

whatsapp bilgi

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır, Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Hemanjiom rahatsızlığında vakıanın tipi ve yaygınlığına göre uygulanacak çeşitli tedavi yöntemleri söz konusudur. Doktora başvurduğunuzda yapacağı muayene sonrasında koyulan tanıya göre uygun tedavi yöntemleri hakkında da sizi bilgilendirecektir.

İlaçla Hemanjiom Tedavisi

Geçmiş dönemlerde kortizon kullanılarak yapılan tedavi bugün daha farklı ilaçlar ile yapılmaktadır. Yan etkileri çok fazla olan kortizon artık tercih edilen bir yöntem değildir. Günümüzde propranolol yanı sıra dideral gibi ilaçlar hemanjiom tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat bu ilaçlar asla kendi kendinize değil doktor reçetesi ve talimatına göre alınmalıdır.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi

İlaç tedavisi her hemanjiom tipinde etkili olmayıp, başarı göstermeyebilir. Dolayısıyla bu yolla tedavi edilemeyen vakıalara lazer tedavisi uygulanmaktadır. Lazer, özellikle yüzeysel damar beni sorunlarında üstünlük sağlayarak başarı göstermektedir. Burada ki amaç elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönmesini sağlayan lazer ile damarları tahrip etmek ve sorunu ortadan kaldırmaktır. Vakıanın yaygınlığına göre bir kaç seans gerekebilmektedir.

Köpük Skleroterapi Yöntemi

Çoğunlukla varis hastalarının tedavisinde kullanılan köpük yöntemi aynı şekilde hemanjiom için de etkilidir. İnce uçlu bir iğne yardımıyla sklerozan maddenin sorunlu bölgeye enjekte edilerek yok edilmesi amaçlanır. Başarılı ve etkili bir yöntemdir.

Ameliyat İle Damar Beni Tedavisi

Diğer bir tedavi uygulaması ise klasik ameliyattır. Burada ki amaç ise damar beninin kesilmesidir. Cilt üzerinde mevcut olan vakıalarda uzmanlar tarafından tercih ve tavsiye edilmeyen bir uygulamadır. Yalnızca karaciğer ve diğer iç organ hemanjiomlarında kullanılması mecburiyet gerektiren bir uygulamadır.

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/hemanjiom-hastaligi-ve-tedavisi/feed/ 24
Anal Fistül Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? https://www.ideaklinikbakirkoy.com/anal-fistul-tedavisi/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/anal-fistul-tedavisi/#comments Tue, 21 Dec 2021 15:06:42 +0000 https://www.ideaklinikbakirkoy.com/?p=1190 Fistül Nedir?

Türkçe karşılığı olmayan bir hastalıktır. Türkçe açıklaması “olmaması gereken yerde kalem içi kalınlığında boru gibi bir yapı olması” şeklinde yapılabilir. Makatın yanında veya yakınında sürekli akıntı yapan ikinci bir anüs benzeri bir deliktir. Deliğin bir ucu dışarıdan rahatlıkla görülebilir, iç delik ise bağırsak ya da anüs içinde olur. İşte bu iki delik arasında oluşan boru şeklindeki açıklığa fistül denir.

Burada tanımlamaya çalıştığımız makat fistülüdür (peri anal fistül – PAF) bu bölge dışında bir çok yerde olabilir. Diş kökü ile deri arasında, kemikteki iltihapla deri arasında, atardamarla toplardamar arasında, idrar kesesiyle vajina arasında olması gibi çok değişik fistüller vardır.

anal fistül tedavisi

Fistülün Çeşitleri

Bilimsel sınıflamada çok sayıda alt çeşidi olsa da temelde iki çeşidi vardır

1- İnkomplike Fistül
2- Komplike Fistül

İnkomplike olan Türkçeye “basit” olarak çevirebiliriz. Kanal derin planda değil derinin hemen altında seyrederek ilerler ve anüse açılır. Tedavi başarısı çok yüksektir ve kolaydır.

Komplike olanı “karmaşık” olarak Türkçeye çevirebiliriz. Basit olandan farklı bir yol izler. Kanal makatı sıkmamızı sağlayan kasların arkasından dolanarak geçer. Tedavisi daha zordur.

İnkomplike olanlara submukozal veya superfisial denir ve makatın kaslarıyla hiç ilişkisi yoktur.

Komplike olanların şu tipleri vardır; sıralama kolaydan zora doğrudur.

İnter sfinkterik; makat iç kasının arkasından dolaşır

Trans sfinkterik; iç ve dış kasların bir kısmının arkasından geçer

Supra sfinkteirk; Dış kasların önemli kısmından iç kasların bir kısmının arkasından dolaşır.

Extra sfinkterik; Makattaki tüm sıkıcı kasların üstünden geçer ve tedavisi en zor tiptir.

Fistül Neden Olur?

Çok seyrek olarak hemoroid, fissür (çatlak) veya diğer bölge ameliyatlarından sonra görülebilir ancak fistüllerin neredeyse % 99 u makat apsesinden kaynaklanır.

Makat bölgesinde oluşan apseler erken dönemde uygun cerrahi yöntemle tedavi edilmezse kendiliğinden patlar ve cerahat boşalır. Nereden nasıl patlayacağı kendiliğinden belirlenir, dışarıdan görünen deri kısmında patlarken aynı anda bağırsak tarafında da patlama olabilir. Bu şekilde iki noktadan patlarsa iyileşme gerçekleşirken iki patlama noktası arasında bir kapalı kanal oluşur. Bağırsaktaki dışkıyla iç delikten sürekli kirlendiği için kendiliğinden kapanamayan kronik bir durum ortaya çıkar.

whatsapp bilgi

Fistül Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Hastaların % 90 kadarında tek belirti akıntıdır, bu aynı zamanda tek şikayettir denilebilir. Akıntı; çok değişik düzeylerde olabilir, hastaların bazısı “iç çamaşırımı sabah değişiyorum akşam kirlenmiş oluyor” şeklinde hafif bir akıntı tarif ederken bir kısmı “peçetesiz gezemiyorum” diyecek kadar abartılı akıntıdan söz edebilir.

Daha seyrek görülen diğer belirtiler de şunlardır;

Deride tahriş; delikten olan akıntının çevre deriyi tahriş etmesinden kaynaklanır.

Ağrı; normalde ağrılı bir hastalık değildir, fazla ağrı olmaz ama dış çıkış kapanırsa akıntının içerde birikmesi sonucu orta düzeyde ağrı olabilir.

Deride çıkıntı; her hastada olmaz, deliğin etrafında yeni doku gelişmesiyle küçük şişlik olabilir, böyle bir şişlik olduğunda biopsi alınmalıdır çünkü uzun süre tedavi olmayan hastaların % 25 kadarında o noktada kanser gelişebilmektedir.

Kanama; seyrek görülür, abartılı kanama olmaz, daha çok peçetede görünecek kadar minimaldir. Dış deliğin ve derinin tahriş sebebiyle olur.

Makatta Kötü Koku; Cerahat şeklindeki akıntının kokusudur, bazen çok ağır olabilir.

Fistül Teşhisi Nasıl Konur?

Aslında teşhis koymak son derece basittir ve gözle muayene ile % 100 yakın ihtimalle teşhis konabilir ama teşhisten çok daha önemli olan fistülün çeşidinin yani kanalın nasıl bir yol izlendiğinin tespit edilmesidir.

Her ne kadar döner sermayeli kurumlarda hasta daha kapıdan girerken MR istense de tek başına MR çekmekle kesin teşhis koymak zordur ve şunlarla kesin teşhise gidilir.

Stile ile teşhis; ince kıvrılabilir tel dış delikten sokulur, kanal boyunca ilerletilir ve iç ağızdan çıkarılır, bu sayede makatı sıkmaya yarayan kaslarla ilişkisi belirlenir.

Anoskop muayenesi; İç deliğin çıkış noktası belirlenir, gerekirse dış ağızdan renkli sıvı vererek içerden çıkışı gözlenir.

Rektal tuşe; Parmakla muayene demektir, yine kanalın kaslarla ilişkisi anlaşılmaya çalışılır.
Teşhis bu yöntemlerin ortak değerlendirmesi ile kesinleştirilir, teşhis yani tip tayini aynı zamanda nasıl bir tedavi uygulanacağına da ışık tutar.

Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolaylaştırılmış yöntemler olsa da temel tedavi cerrahidir temel prensip kanalın kapatılması veya yok edilmesidir.

Yöntem seçimi fistülün tipine yani tract denilen kanalın kaslarla ilişkisine göre yapılır.

Basit tipte hangi yöntem uygulanırsa uygulansın başarısı % 100 yakındır ve tekrar ihtimali çok düşüktür.

Basit (inkomplike) fistüllerde uygulanan yöntemler;

Fistülotomi; borunun deri kısmı kesilir, boru kesilince açık bir kanal haline gelir, zemin temizlenir, açık kanal günler içinde alttan dolarak kapanır.

Fistülektomi; Boru yapısı tümüyle çıkarılarak alınır, geride kalan açık yara kendiliğinden kapanır, en başarılı yöntem budur.

Lazerle tedavi; Borunun içine ince lazer probu gönderilir, içerden çepeçevre yakarak prob geri çekilir. İçi yanan boru içten içe iyileşerek kapanır. Daha kolay ve hasta açısından daha zahmetsizdir.

Karmaşık (komplike) fistüllerde uygulanan yöntemler;

Seton;
Kasları korumak için kesme işleminin zamana yayılarak bir yandan kesilirken bir yandan da iyileşmesinden yararlanılan bir yöntemdir. Temel amaç makatın sıkma fonksiyonun korunmasıdır.

Fistülün içinden geçirilen ip dışarıda düğümlenir, 1-2 haftada bir düğüm giderek sıkılır, sıkıldıkça kaslar kesilir, önceki hafta kesilen kaslar bu arada iyileşmiş olur.

Setonda çeşitli ipler, lastik gibi elastik malzemeler, çelik tel gibi bir çok malzeme kullanılmaktadır ama hepsinde yapılmaya çalışılan işlem aynıdır. Komplike fistül tedavisinde en başarılı yöntemdir ancak seanslar halinde uygulanması hasta açısından zahmetlidir.

Lazerle Tedavi;
Basit tiple aynı mantıkla işler. İnce lazer probu dış ağıdan girilir, iç ağza görüldükten sonra yakarak geriye doğru çekilir ve bütün kanal yakılmaya çalışılır. Setona kıyasla başarısı düşüktür çünkü borunun çoklu yönlerde olması durumunda hepsi yakılmamış yani tam tedavi yapılmamış olur. Daha kolay ve zahmetsizdir ancak başarısı setona kıyasla düşüktür.

Fistül İlacı

Her ne kadar fistülün ne olduğunu dahi bilmeyen şarlatanların sırf para kazanmak için ürettiği çeşitli bitkisel ürünler olsa da fistülün ilaçla tedavisi mümkün değildir, bu tür şeyler için asla para harcamayın. Reçete edilen bir ilaç yoktur.

İltihabın arttığı dönemde antibiyotik başlanır ancak bu temel hastalığın değil eklenen iltihabın tedavisi için önerilir.

Fistülün Evde Tedavisi

Bu tarzda bir tedavinin olması da mümkün değil. Profesör olup bunu bir de tıp profesörü gibi lanse eden oysa tıp eğitimi dahi almamış olan bazı şarlatan profesörlerin çeşitli bitkisel kürlerini okuyabilirsiniz sakın ola bu tür şeylere inanmayın ve asla bu tür insanların sattığı ürünlere para vermeyin.

Bitkisel Fistül Tedavisi

Bir önceki paragrafta yazılanların aynısı bitkisel tedaviler için de geçerlidir. Bitkisel kür, bitkilerle yapılan lapa gibi ürünler dışarıdan uygulanmaya çalışılır oysa fistülde sorun dışarıda değil içerdedir ve oraya lapa sürmek de mümkün olmaz.

Fistül Kansere Döner mi?

Evet bütün kronik iltihaplarda olduğu gibi akıntının uzun yıllar deriyi tahriş etmesine bağlı olarak kötü huylu tümör yani kanser gelişme ihtimal vardır.

Buradaki “uzun yıllar” tanımlamasında kasır 20 yıl ve üstüdür. 20-30 yıl tedavisi ertelenen fistüllerin % 25 kadarında kanser gelişir. Tedavisi çok zor olmayan kanser türüdür.

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/anal-fistul-tedavisi/feed/ 2
Bacakta Varis Oluşmasının Nedenleri Nelerdir? https://www.ideaklinikbakirkoy.com/bacakta-varis-olusmasinin-nedenleri-nelerdir/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/bacakta-varis-olusmasinin-nedenleri-nelerdir/#respond Tue, 28 Apr 2020 11:07:49 +0000 https://www.ideaklinikbakirkoy.com/?p=1018 Varisler çoğunlukla cilt yüzeyinde mavi ve mor renkli şişlikler şeklinde görülebilirler. Genellikle bacak ve ayak bölgesinde görülürler. Varisler üç ayrı tipte incelenmektedir.

Bunlar kılcal, orta ve büyük varis olarak adlandırılırlar. Kılcal varisler kötü görünüm dışında fazla şikayete neden olmayabilir. Orta ve büyük varislerde ise ağrı, sızlama, kramp, kaşıntı, şişlik gibi belirti ve şikayetler gözlemlenebilir. Bazı hastalarda ise hiç bir şikayet görülmez.

Varis tüm dünyada yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olup kadınlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görülmektedir. Çoğunlukla ailesel yatkınlıktan dolayı meydana gelen hastalığın farklı sebepleri de söz konusudur.

varis neden olur

Varis Neden Olur?

Kirli kanı kalbe taşımakla görevli olan toplardamarların içerisinde kanı kalbe doğru pompalamak ve geri kaçırmamak için kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar herhangi bir sebeple hasar gördüğünde pompalama görevini tam olarak yerine getiremedikleri için kanın bir kısmı geri kaçar ve bu süreklilik kazandığında geride kalan kan miktarı artış gösterdiği için bir süre sonra damarın genişlemesine sebebiyet verir.

sağlıklı ve varisli damarlar

(Kapakçıkların onarımı günümüz şartlarında mümkün olmadığı için tedavi damarın yok edilmesine dayanmaktadır.)

Ailesel yatkınlık

Aile öyküsünde özellikle anne ve babasında varis problemiyle karşılaşmış kişiler olan bireylerde toplardamar genişlemesi çok daha fazla görülmektedir. Ancak bu ailesinde görülmemiş olan kişilerde varis olmayacağı anlamına gelmediği gibi görülmüş kişilerde kesinlikle olacağı anlamına gelmemektedir.

whatsapp bilgi

Hareketsiz yaşam tarzı olumsuz etkiliyor

İnsanların yürüyüş yapması, bacaklarını hareket ettirmesi varis oluşumunun önüne geçmek için çok önemli bir yere sahiptir. İş gereği sürekli oturan, masa başı çalışan, uzun süreler araç kullanan ya da hareketsiz olarak ayakta çalışmak durumunda kalan insanlarda sıklıkla varis oluşumu görülür. Bu kişilerin periyodik aralıklarla mola vererek bacaklarını hareket ettirmeleri, yürüyüş yapmaları büyük önem taşımaktadır.

Varise Yol Açan Faktörler

1. Varis hastalarının 3/2’sinde aile öyküsü gözlemlenmektedir. Ailesinde varis olan kişiler hareket etmeye, sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli ve hayatının tümünde önlem almalıdır.
2. Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmektedir.
3. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı tercih eden kadınların baldır kasları doğru çalışmadığı için varis oluşumu gözlemlenir. Aynı şekilde bacak bacak üstüne atarak oturmakta kan dolaşımında zorluk yarattığı için ciddi risk oluşturmaktadır.
4. Gebelik döneminde kadınların hareketleri kısıtlandığı için sıklıkla görülür. Çoğu kadında gebelik sonlandığında varislerinde kaybolduğu gözlemlenir.
5. Süreklilik kazanmış kabızlık, alkol ve sigara gibi durumlarında varise sebebiyet verdiği bir çok uzman tarafından ortak görüştür.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

1. Kılcal varisler : Telenjiektazi olarak adlandırılan kılcal varisler cilt üzerinde herhangi bir şişliğe neden olmazlar. 0,1mm boyutundan küçük olan bu varisler hiçbir zaman orta ya da büyük varislere dönüşmezler. Çoğunlukla yakınmalara sebep olmazlar ancak bazı kişilerde ağrı, yanma ya da sızlama gibi şikayetlere neden olabilirler. Kılcal varisleri olan insanlar çoğunlukla estetik açıdan çirkin göründüklerini düşündükleri için tedavi olmayı düşünmektedir.

2. Orta varisler : Retiküler varis olarak da adlandırılan orta varis, cilt üzerinden görülebilen 0.2-2mm arasında koyu yeşil ve mor damarlardır. Ağrı, sızlama ve yanma gibi şikayetlere neden olurken, estetik açıdan da oldukça rahatsız edicidirler.

3. Büyük varisler : Kesin bir şekilde hastalık olarak kabul edilen büyük varisler 2mm boyutundan büyük genişlemiş damarlardır. Ağrı, sızlama, yanma, yorgunluk, kaşıntı gibi bir çok şikayete maruz bırakırlar.

Varislerin tümü estetik açıdan rahatsız edici olduğu gibi bir çok şikayete maruz bırakabilir. Bazı insanlarda ise hiç bir şikayet gözlemlenmeyebilir. Ancak şikayet olmaması, varislerin zarar vermeyeceği anlamı taşımaz. Kılcal varisler ilerleme göstererek ciddi bir düzeye gelmez. Sadece estetik açıdan rahatsız edebileceği gibi bazı kişilerde çeşitli şikayetlere neden olabilir.

Ancak orta ve büyük varisler ilerleme göstererek ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun için zamanında tedavi olunmalı ve bir daha varislerin oluşmaması için gereken önlemler alınmalıdır.

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/bacakta-varis-olusmasinin-nedenleri-nelerdir/feed/ 0
Makat Muayenesi Nasıl Yapılır ? https://www.ideaklinikbakirkoy.com/makat-muayenesi-nasil-yapilir/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/makat-muayenesi-nasil-yapilir/#comments Thu, 09 Apr 2020 10:23:29 +0000 http://www.medicalartbakirkoy.com/?p=136 Makat bölgesinde oluşan kanama, kaşıntı ya da ağrı gibi şikayetlerin sebebi muayene ile kolayca teşhis edilebilmektedir.

Makat bölgesinde oluşmakta olan rahatsızlıklar kişi tarafından farkedilemeyecek tarzda rahatsızlıklar değildir. Çünkü bu bölgede oluşum gösteren hastalık kaşıntı, kanama veya ağrı şikayetleriyle varlığını hissettirmektedir. Ağrı ya da kaşıntı yapmasa bile kanamayı iç çamaşırınızdan veya tuvalet kağıdı ile sildiğinizde göreceksinizdir.

makat muayenesi nasıl yapılır

Bu gibi anlaşılabilir belirtileri olduğundan, makatta bir rahatsızlık olduğunu anlamamak neredeyse imkansız diyebiliriz. Bu şikayetler hastalığın başlangıcının vermiş olduğu bir işarettir farkettiğiniz zaman vakit kaybetmeden bir uzmana görünmenizde fayda vardır. Bu bölgeden rahatsızlık hisseden kişiler genellikle utandıklarından dolayı kimseye söylemeyi pek tercih etmeselerde ne kadar erken davranırlarsa kendileri için o kadar faydalı olacaktır. Hastalık daha fazla ilerlemeden alınacak önlemler veya ufak tedaviler ile iyileşebilir.

makat muayenesi nasıl yapılır

Yukarıda yayınlamış olduğumuz video da Idea Antalya Kliniği Hekimlerimizden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin makat hastalıkları ile ilgili belirtileri ve nasıl muayene edildiği hakkında bilgileri kapsamlı bir şekilde vermektedir.

Makat Bölgesi Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Şikayetleriniz olduğunda bu bölge ile ilgili olarak mutlaka bir proctoloji konusunda genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

Az önce bahsettiğimiz gibi şikayeti olan fakat doktordan ve muayeneden çekindiklerinden dolayı hekime gitmeyi tercih etmeyen hastalar en son dayanamayacak noktaya gelindiğinde muayene olmaya karar verirler. Bu noktadan sonra hastalık ilerleme göstermiş olacağından ameliyat söz konusu olabilmektedir.

whatsapp bilgi

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır

Öncelikle hasta muayene olmak için geldiğinde yanında gelen yakınları muayene odasına alınmaz. Hasta birlikte geldiği yakınlarından çekindiğinden dolayı muayene olurken zorluk çekebilmektedir. Bu sıklıkla karşılaşılan bir şeydir. Bu sebeple hasta rahat olabilmesi için yakınlık derecesi ne olursa olsun içeri alınmaz.

Doktor muayene ettiği sırada ona eşlik edebilmesi için mutlaka yanında bir asistan olması gerekir. Fakat TIP’ta çekinmeyi gerektirecek bir durum yoktur. Söz konusu olan sağlıktır ve oldukça ciddiyet gerektiren bir durumdur. Hastalıklar her insanda görülebilecek faktörlerdir. Hasta muayene odasında gayet rahat olmalıdır.

Hastaya diz ve dirseklerinin üzerinde durarak, baş aşağıda ve makat bölgesi yukarıda duracak şekilde pozisyon aldırılır. Bu şekilde durması için engeli olan yaşlı ya da hamile gibi hastalar ise sol taraflarına yatırılarak dizleri içeri doğru pozisyonda yatırılır.

Bu iki fotoğrafta muayene sırasında alınacak pozisyonları net bir şekilde görmektesiniz.

Bir kaç tane muayene şekli vardır, dilerseniz bunlardan bahsedelim.

1-) Gözle Muayene

Üst kısımda belirttiğimiz pozisyonda yatırılan hasta göz ile muayene edilir. Bu şekilde ilk olarak hastalığın ne olabileceği konusunda fikir edinilebilir. Dış basur, fissür, kondilom, dermatit, fistül, apse hastalıkları bu yöntem ile teşhis edilebilir.

2-) Parmakla muayene

Hastalar için en çekinilen kısım parmakla muayene diyebiliriz. Fakat hastalıkta tanıyı koyabilmek adına çok ciddi ve önemli bir muayene yöntemidir. Çünkü dışarıdan görülemeyen faktörler parmak ile hissedildiğinden dolayı yapılması gereklidir.

3-) Anoskopla muayene

Anoskop bir çok klinikte çok önemsenmeyen fakat makat hastalıkları için kullanımı oldukça önemli olan bir araçtır. Bağırsağın son 10cm içini göz yordamıyla görmeye olanak tanımaktadır. Parmakla yapılan muayene sırasında hissedilen ve tahmin edilen rahatsızlığın teşhisini kesinleştirmek için kullanılır.

Anoskop ismi verilen alet üst kısımda ki fotoğraflar da görülebilmektedir.

Bu alet bağırsaktan biyopsi almaya da olanak tanımaktadır.

İhtimali düşük olsada bu yöntemler ile görülemeyen veya hissedilemeyen rahatsızlıklar için ilave olarak farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Bunlar ;

Kolonoskopi ; Hastanın ailesinde bağırsak kanseri olan biri varsa, 50 yaşının üzerindeyse, aşırı kansızlığı mevcutsa bu yöntem ile kanser tanısı olup olmadığı kontrol edilir.

MR ,BT(tomografi) ve Ultrasonografi ; Üstteki yöntemler ile görülemeyen veya saptanamayan apse veya varsa tümör bu yöntemler ile tespit edilebilmektedir.

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/makat-muayenesi-nasil-yapilir/feed/ 112
Ben Aldırma Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır? https://www.ideaklinikbakirkoy.com/ben-tedavisi-nasil-yapilir/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/ben-tedavisi-nasil-yapilir/#comments Tue, 19 Nov 2019 10:36:59 +0000 http://www.medicalartbakirkoy.com/?p=120 Benler neden oluştuğu hakkında herhangi bir bilimsel yayın olmasa da, her insan vücudunda görülmesi muhtemel olan oluşumlardır. Vücudun neredeyse her bölgesinde ben (nevüs) bulunabilir.

Bunların bir çok kısmı doğuştan olmakla beraber çocuklukta da oluşabilir. Çoğunlukla estetik olarak rahatsızlık veren bu cilt problemini yaşamakta olan insanlar ben nasıl düşer, ben aldırma işlemi nasıl olur, ben nasıl geçer gibi sorular yöneltmektedir.

Yazımızın akışında tüm bu konulara ayrıntılarıyla yer vereceğiz.

ben tedavisi

Bazı benler çok belirgin yerlerde olmadığından dolayı hiç rahatsızlık vermez fakat bazıları yüz gibi bölgelerde oluştuğunda kozmetik açıdan rahatsız eder.

El kol gibi uzuvlarda olması herhangi bir yere sürtme, takılma gibi problemlerden dolayı rahatsızlık verebilmektedir. Ayrıca bazı benlerin kanser riski oluşturduğu da bilinmektedir.

Hem kozmetik görünüm hem de sağlık açısından ben tedavisi olmanız sizin için kuşkusuz fayda sağlayacaktır. Yalnız ameliyat olarak tedavi olmaktansa ameliyatsız teknolojik yöntemler tercih etmelisiniz.

Çünkü ameliyat ile alınan benler yerlerini dikiş izine bırakacaklardır. Kozmetik görünüm olarak çirkin bir görüntüden kurtuldum derken, yenisiyle karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

ben tedavisi yt

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ben tedavisi için bir çok yöntem mevcuttur. Bu konu tercih edeceğiniz klinik veya sağlık merkezinin kullandığı teknolojilere göre değişir. Bir çok sağlık merkezi ekonomik ve kolay olduğundan dolayı ameliyat ile almayı tercih etmektedir.

Bu her ne kadar kişinin kendi tercihi olsa da, biz IDEA olarak tavsiye etmiyoruz.

Günümüz teknolojisinde bir çok hastalığa karşı özel tedavi yöntemleri çıktığı gibi bunlardan bir kaçıda ben tedavisi için olanlardır. Benlere lazer ve radyo dalgaları kullanılan teknolojik cihazlarla cilt üzerinden müdahale edebilmek mümkündür.

Bu yöntemler hem kolay bir şekilde uygulanmakta hem de herhangi bir pansuman, bandaj ve benzeri gereksinimler gerektirmemektedir.

Şimdi dilerseniz ben tedavisi için kullanılmakta olan teknolojik yöntemleri sıralayalım.

whatsapp bilgi

Buharlaştırma Yöntemiyle Ben Tedavisi

Bu yöntem ile ciltte mevcut olan kabarıklıklar elektrik enerjisi kullanılarak yok edilmektedir. Bu tedavinin uygulanmasında elektro koter cihazı kullanılmaktadır. Elektrik enerjisinin temas ettiği bölgede ısı enerjisi oluşturmasını sağlamaktadır.

Diğer ameliyatlarda kanama durdurma işlemi için kullanılmakta olan bu cihaz ben tedavisinde de uygulanmaktadır. Kabarıklık gösteren tüm benlerde en fayda sağlayan yöntem budur.

Cihaz renge duyarlı olmadığından damar beni dışında ki benler için olumlu sonuçlar vermektedir. Benin boyutu ne olursa olsun tedavisini yapmak mümkündür. Ben buharlaşarak yok olduktan sonra yerine yara kabuğuna benzer bir katman gelecektir.

Oluşan bu katman 1 hafta içerisinde her yarada olduğu gibi düşecektir. Düştükten sonra altından pembemsi bir görünüm gelecektir. Bu da 2-3 ay içerisinde rengini değişerek ciltle aynı rengi bulmaktadır.

Bu yöntem titiz bir şekilde uygulandığında çok belirgin bir iz olmamaktadır. Sivilce izine benzeyen çok küçük bir iz kalabilir. Yöntemin uygulanması bir seanstan fazla yapıldığında bu oluşan iz miktarı oldukça azalacaktır.

Koterle tedavi en pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde çok büyük benler bile fark edilmeyecek kadar hafif bir izle tedavi edilebilir. Ameliyatla kıyaslandığında çok daha pratik sorunsuz bir yaklaşımdır.

Bu yöntemde narkoz veya benzeri herhangi bir uyuşturucu işlem yapılmaz. Çünkü hasta bir şey hissetmeyecektir. Tedaviden sonra da herhangi bir ilaç kullanmaya ihtiyaç yoktur.

Radyo Frekans Yöntemiyle Ben Tedavisi

Bu yöntem üst kısımda bahsettiğimiz elektro koter cihazıyla buharlaştırma yöntemiyle çok benzerdir. Bu yöntemde de elektro koter yerine radyo dalgaları kullanılmaktadır. Yine damar beni haricinde küçük, büyük ya da rengi fark etmeksizin her bene uygulanabilir.

İz kalma yönünden ya çok küçük sivilce tarzında bir iz kalır, ya da hiç kalmaz. Çok tecrübeli olmayan kişiler tarafından yapıldığında çukurlar oluşabilir.

Bu yöntemle yapılmakta olan tedavilerde insanlar radyo frekansı radyasyonla karıştırarak kanserleşme riski olacağını düşünmektedirler. Radyo ismi geçtiğinden insanlarda radyasyonla ilgiliymiş gibi bir intiba oluşmaktadır.

Aslında hiç bir ilişkisi yoktur. Ben tedavisi yaptırdığınızda ileri ki zamanlarda kanserleşme riskini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Lazerle Tedavi Yöntemi:

Lazer, zararı olan ışınlardan arındırılarak renkli bölgelerde ısı enerjisine dönüşen ışık türüne verilen addır. Bu yöntemle sadece cilt renginden daha koyu renkte ki benler tedavi edilebilir.

Koyu renkte oluşan benlerin rengi cildimize rengini vermekte olan melanin ile olmuştur. ( detay: Ben Neden Olur? )

Renkli bölgenin ışık ile gelen ısıyı daha fazla tutması ile ısınma göstermektedir. Kahverengi benlere lazer uygulandığı zaman dokuda hasar oluşturabilecek seviyeye kadar yükseliş gösterir doku bir anlamda pişer ve dokudan ayrılır.

Tedavi uygulandıktan sonra ki günler içerisinde dokudan ayrılan bu tabaka benin küçülmesinde ya da kaybolmasında rol oynamaktadır.

Cilt ile aynı renkte olan benlerde bu yöntemi uygulamak anlamsızdır. Çünkü sonuç alınmaz ya da çok uzun sürer. Lazer ile tedavilerde insanlar kanser riski oluşacağını düşünür.

Bu doğru değildir, hiç bir bilimsel açıklaması yoktur aksine ben tedavisi yaptırdığınız da kanserleşme olasılığını yok edersiniz.

Dondurma Yöntemiyle Ben Tedavisi (Krio)

Krioterapi çok düşük soğuk dereceler ile yapılan tedavi şeklidir. Kullanım alanı geniştir. Cihazla karbondioksit ve azot gazı kullanılır. -60 / -90 aralığında ki soğukluk ile bene temas ettirilerek yok edilir.

Bu soğuk dokunmayla ben donar. Bu donma ile protein yapısı değişiklik gösterdiğinden yanma gibi bir etki yaratarak günler içinde çürüyerek düşmesini sağlar.

Bu uygulamada daha sık olarak benin boyutunda belirgin bir şekilde küçülme görülür. Diğer seanslarda istenilen daha küçük bir seviyeye indirilebilir.

Tedavi uygulaması narkoz ya da herhangi bir uyuşturma işlemi gerektirmeden yapılmaktadır. Çok kolay bir yöntem olup ofis ortamında rahatlıkla yapılabilir. Dikkat edilerek yapılmadığı zamanlar dondurma işlemi belirgin bir şekilde çukurluk oluşmasına neden olarak iz bırakabilir.

Bitkisel Ben Tedavisi

Günümüzde gözünü para hırsı bürümüş insanların uydurmuş olduğu yöntemlerdir. Öyle ki kişinin başına ne geleceği umurlarında olmayan bu kişiler ceplerini para doldurmak için kendilerine göre çözümler üretirler. Bitkisel ilaçlarla ben tedavisi kesinlikle mümkün değildir.

Bu gibi tedavileri uyguladığınızda içerisinde bulunan kimyasallar ile cildinizde daha kötü rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilirsiniz. Olan sizin cebinize, vaktinize ve sağlığınıza olabilir.

Sirkeyle Ben Tedavisi

Konu komşu tedavisi yöntemidir. Hiç bir bilimsel doğruluğu yoktur. Bitkisel tedavi yönteminde bahsetmiş olduğumuz gibi boşa vakit , para ve sağlık kayıpları yaşanabilir.

Elma sirkesinin yakıcı bir özelliği olduğundan beninizi ve cildinizi doğru olmayan şekilde yakarak daha kötü zararlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Bunun için ben tedavisi için bu gibi yollara değil yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemlere başvurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu teknolojik cihazların yaptığı tedavi bir miktar sirke ile yapılıyor olsaydı bunca sağlık merkezi ben tedavisi yapmaz ve bu kadar yüklü paraları bu cihazları almak için kullanmazlardı.

İstanbul Ben Tedavisi

İstanbul’da ben aldırma / tedavisi için buharlaştırma ve radyo frekans yöntemlerini kullanmakta olan IDEA Klinikleri tercih edebilirsiniz.

Teknolojik aletlerin kullanımı ile bu konuda tecrübeli Genel Cerrahi Uzmanları tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır. İstanbul Bakırköy, Şişli ve Kadıköy’de bulunan IDEA şubelerinden hangisi size daha yakınsa iletişim bilgilerinden randevu alabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıda ki bağlantıdan fotoğraf göndererek tedavi ücretini de öğrenebilirsiniz.

Tedavi Ücretini Öğren
https://www.ideaklinik.com.tr/ben-aldirma-fiyatlari/
Ben (Nevüs) Hakkında Detaylı Kaynak
https://www.ideaklinik.com.tr/ben-tedavisi/

Kaynak:
Op. Dr. Atilla KAYA – Ben Tedavisi Nasıl Yapılır – https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-ben-tedavisi-nasil-yapilir

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/ben-tedavisi-nasil-yapilir/feed/ 22
Varis Neden Olur, Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir? https://www.ideaklinikbakirkoy.com/varis/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/varis/#comments Thu, 20 Jul 2017 12:14:34 +0000 http://www.medicalartbakirkoy.com/?p=285 “Varis hakkında detaylı bir şekilde hazırladığımız bu yazının içinde bulunan başlıklar aşağıdadır. Dilerseniz üzerilerine tıklayarak istediğiniz başlığa ulaşabilirsiniz.”

Varis, toplardamarların bir hastalığıdır. Toplardamarlar, vücudumuzun herhangi bir yerinde, dokularımız tarafından kullanılmış ve oksijeni azalmış olan kirli kanı temizlenmesi için kalbe geri taşımakla görevli olan damarlardır. Bu damarlara tıp dilinde “Ven” ismi verilmektedir. Damarların içinde kanın aşağıda durmaması için yukarı doğru pompalama fonksiyonu olan kapakçıklar bulunmaktadır.

varis neden olur

Varis Neden Olur?

Kapakçıklar çeşitli nedenlerden dolayı hasar gördüğünde o damar kanın sirkülasyonunu (deveran) gerçekleştiremez ve kan birikmeye maruz kalır. Göllenen kan basınç meydana getirdiğinden dolayı damarlar genişleyerek zaman içinde kıvrımlı ve cilt üzerinden görünür bir hale gelirler. Umursamayıp herhangi bir tedbir alınmadığı taktirde ise varisler kronikleşebilir ve ilerleyebilir.

Hemen yukarıda ki iki paragrafta varisin bir damar genişlemesi hastalığı olduğunu izah ettik ve nasıl geliştiği hakkında bilgi vermeye çalıştık. Kapakçıkların neden ve hangi durumlarda bozulduğunu, kimlerin daha fazla risk altında olduğunu da yazımızın akışında ele almaya çalışacağız.

whatsapp bilgi

Vücudumuzun tüm her yerinde toplardamarlar bulunduğundan dolayı varisleşme de her yerde görülebilir. Örneğin yemek borusu çevresinde, makat bölgesinde (hemoroid), erkeklerde yumurtalıklarda (variskosel), ayak, bacak ve baldırlarda, kadın üreme organı çevresinde, karın ve kol bölgelerinde oluşabilir.

Ancak en çok rastladığımız varis şekli, vücudumuzun belden aşağı kısmında; ayak, bacak, baldır, üreme organı bölgelerinde olanlardır.

Bel altı kısmında toplardamarlar yer çekiminin aksi yönünde kan taşıma işlemi yaptığından dolayı bu bölgelerde varisleşme riski daha yüksektir. Az önce de bahsettiğimiz üzere bu bölgede ki sibop görevi gören kapakçıklar işlevlerini herhangi bir sebepten dolayı kaybettiğinde varisler söz konusu olur ve bu duruma venöz yetersizlik adı verilir.

Kıl gibi ince telenjiektazi veya örümcek ağına benzer şekilde ki kılcal varislerden, parmak genişliğine kadar uzanmış ve cilt üzerinden bariz bir şekilde görünen varis yumaklarına (pake) kadar çeşitli varisler söz konusu olmaktadır.

varis çeşitleri

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis çeşitleri kılcal, orta ve kalın olmak üzere 3 grupta incelenmektedir.

Kılcal varisler: Saç teli inceliğinde kırmızı-mor renklere sahip varis türüdür. İlerleme göstererek orta ya da büyük varis tipine dönüşmez. Estetik olarak kötü görünüm dışında çok fazla şikayeti söz konusu değildir.

Orta varisler: Koyu yeşil ve mor renkli çapı 2-3mm arasında olup cilt altından hafif şekilde çıkıntı yapmış varis türüdür. çeşitli şikayetleri söz konusu olabilir.

Büyük (kalın) varisler: Net bir şekilde çıkıntı yapmış ve cilt üzerinden görülebilen varis türüdür. Boyutları 3 mm’den büyük olup ilerleme gösterdiği taktirde ciddi yaralara sebep olabilir.

Hala önlem alınmamış kalın varis olarak adlandırılan damar genişlemeleri, ileri aşamalarda varise bağlı cilt değişikliği veya varis ülseri sorunu olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Varisin Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Bir çok sağlık probleminde olduğu gibi varisin de en büyük oluşum sebebi genetiktir. Anne ya da baba gibi birinci derece akrabalarında özellikle annesinde varis söz konusu olan kişiler daha fazla risk altındadır. Fakat bu her ailesinde varis olan kişi de bu sorunla karşılaşacak anlamına gelmemektedir. Daha çok ailesinde bu hastalığın bulunduğu biri olup, aynı zaman da meslek icabı sürekli ayakta ya da oturur pozisyonda hareketsiz kalınacak bir iş icra ediliyorsa risk daha fazladır. Bunun dışında hareketsizliğin dışında sigara ve alkol kullanılıyorsa, kilo alımı söz konusuysa ya da çok sıcak ortamlarda bulunuluyorsa yine risk altında olduğu anlamına gelmektedir.

Varisin Yaygın Nedenleri

– Genetik durumlar
– Kadınlar daha fazla risk taşımaktadır.
– Gebelik
– Fazla Kilolar
– İşi gereği ya da farklı nedenlerden dolayı sürekli ayakta veya oturarak hareketsiz durmak

Hareketsiz kalmamak önem taşır!

Varisin en büyük oluşum sebebi genetik dedik ancak ailesinde bu sorunla karşılaşan birinin olmaması varisle karşılaşılmayacağı anlamını taşımamaktadır. Özellikle günümüzde modern hayatın gelişmesi ve vasıtaların çoğalması ile zaten ev, iş yeri ya da benzer mekanlarda sürekli olarak hareketsiz duran kişiler gün içinde kısa mesafeli bir yere giderken kendine ait aracı, taksi, dolmuş ya da benzeri bir taşıt kullandığında hareketsizliğini pekiştirmiş olmaktadır. Dolayısıyla bu gibi kısa mesafelerde vasıta kullanmak yerine hareket etmek önem taşımaktadır.

Hamilelerde Görülebilir

Kadınların gebelik döneminde değişen hormonal denge, kilo artışı ve hareketsizlik varis oluşumuna neden olabilmektedir. Dolayısıyla hamile kadınlar çok hareketsiz kalmayarak gün içinde yürüyüşler gerçekleştirebilir. Gebelik döneminde ortaya çıkan varisler, doğum sonrasında kendiliğinden düzelebilir.

Varis Şikayetleri Nelerdir?

Varisleri olan hastaların en fazla yakındığı şikayetleri sıralayacak olursak;

1- Ağrı : En fazla karşılaşılan yakınma bacaklarda ki ağrılardır. Varis ağrıları genel olarak diz altı bölgesini komple etkilemektedir. Yürüyüş, egzersiz, bacakların altına minder veya yastık konularak yukarıda tutulması ya da varis çorabı kullanılmasıyla ağrı şikayetleri azaltılabilir.

2- Ağırlık ve yorgunluk hissi : Bu şikayet özellikle günün ilerleyen saatlerinde artış gösterir. Kişi gün sonuna doğru ayaklarına beton dökülmüş gibi hissedebilir.

3- Kramplar : Hastalığın en sık karşılaşılan şikayetlerinden biri olup, özellikle geceleri artış göstermektedir.

4- Bacak Huzursuzluğu : Nadir görülen şikayetlerdendir.

5- Kaşıntı : Damarlarda biriken kirli kan kaşıntı şikayetine sebep olmaktadır. İlerlemiş vakıalar da ve varis ülserinde de oldukça fazla görülmektedir.

6- Şişlikler : Daha çok ayak bölgesinde şişlik görülür.

7- Renk değişikliği ve yara : İlerleme gösterdiği taktirde ciltte renk değişikliği, kalınlaşma ve yaralarda görülebilir.

Damarlarda ki Basınç Nasıl Düşürülür?

Basıncı azaltmak ve kapakçıkları koruyabilmek adına üst kısımda belirtilenlerden de anlaşıldığı gibi uzun süre oturmamak ve ayakta durmamak gerekir. 45-60 dakika da bir hareket edilmeli, bulunulan ortamda veya uygunsa dışarı çıkarak 2-3 dakika tur atılmalıdır. Bu sayede dolaşıma yardımcı olarak basıncın azalması mümkün olabilmektedir. Bunun dışında bacakların seviyesi gövdeden biraz daha yukarıda olacak şekilde uzanmak basıncın azaltılması yönünde çok daha fazla yardımcı olacaktır.

kapakçık tedavisi

Varis Belirtileri Nelerdir?

İlerleyen yaş ile birlikte neredeyse tüm insanların varis hastalığına maruz kalma olasılığı vardır. Bu hastalığı anlamak zor değildir, yaşattığı yakınmalardan mutlaka kendini belli eder. Burada önemli olan hastalığın ilerlemesini görmezden gelmemek ve durdurmak için önlemler almaktır.

Hastalığı fazla ilerlemiş olan kişiler hastalığın meydana gelmesinde ki sebepleri teşhis edip önüne geçmeyip yine aynı hataları devam ettirerek çözümü sadece ilaç, krem veya çoraplarda aramıştır. Halbuki kişiler fark ettiği andan itibaren gerekli ciddiyeti alarak yine gereken uygulamaları yerine getirmiş olsa çok fazla ilerlemesine de sebep olmayacaktır.

Bu açıklamanın ardından başlığımızda da belirttiğimiz gibi belirtilere geçelim. Üst kısımda varisin birden bire oluşmadığını belli yakınmalarla hafif hafif başladığını ve önlem alınmadığı taktirde ilerleme gösterdiğini belirttik. Belirtileri ağrı, sızlama, yanma, kaşıntı ve kramp gibi durumlardır.

Fakat bazı hastalar yalnızca cilt altından belli olan şişliklere maruz kalabilirken, bunun dışında herhangi bir şikayete maruz kalmayabilir. Bazı kişiler ise belirttiğimiz tüm belirtilere sahip olmaktadır.

varislerden korunma yolları

Varisten Korunma Yolları

Varisten korunmak veya ilerlemesini yavaşlatmak için yapılması gereken bazı faktörlerin olduğundan söz ettik. Fakat bu yöntemlerle hastalık kesin ve net bir şekilde engellenir veya iyileşir diyemeyiz.

* Egzersiz: Mümkün olduğu sürece bacaklar için yapılacak olan tüm egzersizler fayda sağlamaktadır. Örneğin evde müsait olduğunuz durumlarda uzanarak bacaklarınızı yukarı doğru kaldırıp indirebilir, pedal çeviriyor gibi bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. Bunun dışında günlük olarak yapılacak minimum 30 dakikalık yürüyüşler olumlu yönde etkilemektedir. Yürüyüş dışında, bisiklet sürmek, yüzmek, koşmak bacaklarda ki kasları çalıştıran aktiviteler olduğundan yararlı olmaktadır.

* Hareketsiz kalmamak: Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi genetik durumların dışında varis oluşumuna sebep olan en büyük etken ayakta ve oturarak hareketsiz şekilde uzun süreler çalışmaktır. Eğer varis olduğunuzu anladıysanız artık bu noktadan sonra hareketsiz kalmamaya ve daha fazla hareket etmeye çalışmalısınız. 45-60 dakika da bir bulunduğunuz ortamlarda yapacağınız küçük yürüyüşler korunmanız yönünde artı sağlayacaktır.

* Doğru istirahat: Varis rahatsızlığınız var veya yok fark olmaksızın istirahat sırasında bacakları kalp seviyesinden yukarıda duracak şekilde tutmak dinlendirir ve ağrı, yanma, sızlama gibi şikayetler varsa azalmasını sağlar. Bu oldukça yararlı bir istirahat şeklidir.

* Topuklu ayakkabı: Eğer gün içinde uzun süreler ayakta durmanız gerekiyorsa kasların düzgün çalışması ve kanın kalbe ulaşımını engellememek adına çok yüksek topuklu ayakkabı giymemeniz önerilmektedir.

* Bacak bacak üstüne atmak: Topuklu ayakkabı da olduğu gibi uzun süre bacak bacak üstüne atarak durmakta kasların çalışmasına ve kanın kalbe iletilmesine engel olmaktadır.

* Fazla kilolar: İnsanların fazla kiloya sahip olması bir çok hastalığa veya soruna neden olabilir. Aynı durum varis için de geçerlidir. Çünkü fazla kiloları olan insanların bacaklarına binen yükte fazla olduğundan basınç artmakta ve hastalığın oluşumu ya da ilerlemesi kaçınılmaz olabilmektedir.

* Gebelik: Varis oluşumunda rol oynayan faktörlerden biridir. Bu dönemde gerek artan kilolar, gerekse kişilerin hareketsiz kalması damar genişlemesi problemine yol açmaktadır. Hamilelik döneminde riski azaltmak için mümkün olduğunca anne adaylarının hareketsiz kalmaması ve varis çorabı kullanması önerilir.

* Soğuk su: Sıcak su ile hamam, sauna ve plaj gibi sıcak ortamların varis şikayetlerini artırdığı bilinir. Bu gibi ortamlardan uzak durmalı, mümkünse soğuk su içerisine bacakları sokarak yürüyüş yapılmalı veya hareket edilmelidir. Bunun için uzmanlar evde küvet varsa 3/1’ini soğuk su ile doldurarak içinde yürünmesini, ayakların suya tekrar tekrar çıkarılıp sokulmasını önermektedir.

Varis zamanla kaybolur mu?

Varis zamanla kendi kendine küçülmez veya tamamen kaybolmaz. Yalnız doğum yapan kadınlarda görünen varisler zamanla küçülmeye veya kaybolmaya yüz tutabilirler.

Varis Tedavi Edilmeli mi?

Varis hakkında çok soru sorulmaktadır. En çok aldığımız sorulardan biri de varis tedavi edilmeli mi ? edilmezse ne olur ? şeklindedir. Bu sorunun cevabı net bir şekilde evet tedavi edilmelidir.

Çünkü bu rahatsızlık her ne kadar kılcal damarlar ile küçük ve şikayetsiz bir şekilde belirtilerini göstersede bu şekilde kalacak ve ilerleme göstermeyecek diye birşey yoktur. Gerekli tedbirlerin alınmaması ile başlangıç gösteren hastalık yine bu tedbirlerin alınmadığı sürece ilerleme katedecek ve günlük hayatınızı etkileyecek şikayetler ile sizin yaşam kalitenizi düşürmeye başlayacaktır.

Önemsemez ve dikkat etmezseniz hastalığın derecesi ilerleyerek orta veya kalın varis olarak adlandırılan çeşitlere ulaşabilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıktada ilerleme olduğunda ağrı, kramp, kaşıntı hatta çok ilerleme gösterdiğinde kanamalara bile sebep olabilir.

İlerleme gösteren hastalık varis ülseri olmaya kadar gidebilir. Her hastalıkta olduğu gibi varisi de önce farkederek derhal tedavi olmak sizin için büyük bir fayda sağlayacaktır. Ameliyattan ve ameliyat olduktan sonra ki istirahat dönemiyle özel, sosyal ve iş hayatında kayıp yaşamaktan korkan kişiler rahat olmalıdırlar.

Çünkü varis için bir çok hastalıkta olduğu gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde tedavi olabilir, tedavi bitiminde kalkıp günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Teknoloji ile sağlık alanında geliştirilen bu yöntemler ameliyat olduğunuzda ki yaşadığınız ağrı, sızı ve şikayetleriniz ile istirahat için kaybettiğiniz günler baz alındığında çok daha ekonomik olmaktadır.

Varise Ne İyi Gelir?

Üst kısımda varis şikayetlerinin azaltılmasına yönelik yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştık. İnsanlar herhangi bir hastalıkla karşılaştığında gerek doktor korkusu, gerekse vakit olmamasından dolayı çözümü çevrelerinden ya da internetten bulmaya çalışırlar. Buralardan edinilen çözüm yolları yaygın olarak şunlardır;

* Varis çorabı kullanımı: Hastalığı ortadan kaldırmak için hiç bir üstünlüğü yoktur. Fakat şikayetlerin azaltılması yönünde oldukça fayda sağlar ve hekimler tarafından da önerilmektedir. Yalnız hekim tavsiyesinde, mevcut olan varislerin boyutu ve tipine uygun çorabın kullanılması gerekir. Rastgele, yanlış alınan çorapların herhangi bir etkisi olmayabilir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis rahatsızlığı toplardamar problemiyle bacaklarda görülebilen bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa maruz kalan kişilerin sıkça varis çorabı kullandıklarına şahit olunur, peki varis çorabı ne işe yarar ?

varis çorabı ne işe yarar

Varis çorabı bacakları toparlama özelliği bulunan, dar, sıkı ve baskı yapma özelliği olan çoraplardır. Burada ki amaç az önce de dediğimiz gibi yaptığı baskı ile bacakları toparlama, yorgunluk ve ağırlık hissini azaltmaktadır. Çorapların hastalığı tedavi ettiği yönünde bir algı olsada, bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü bu ürünlerin tedavi edebilme gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

Varis çorabı kullanımının çok eski yıllara kadar dayandığı bilinmektedir. Günümüzde bir çok varis hastası bu konuda tecrübesi olmayan hekimlere muayene olduğunda, hekim tarafından ilaç ya da çorap reçete edilmektedir. Hastalarda bu yönde bu reçete edilen ilaç ve çorabı kullanarak sağlıklarına kavuşacaklarını düşünür. Hekim bu konuda tam bir bilgi sahibi olmadığı için hastaya açıklama da yapmaz. Fakat bilinmelidir ki çorap, varisi asla ve asla iyileştirmemektedir.

Fakat hiç bir işe yaramadığını söylersek bu haksızlık olur. Çünkü varisli kişilerde meydana gelen bacak ağrıları için oldukça fayda sağlayabilmektedir. Fakat diğer kramp, şişlik ya da kaşıntı gibi şikayetlere herhangi bir etkisi olmayabilir. Çorap kullanımının yanı sıra akşamları istirahat ederken bacaklarınızı yastık ve minder gibi yükseğe koyup yukarıda tutmakta fayda sağlamaktadır.

Varis çoraplarının , varis konusunda tecrübesi olan kalp damar cerrahi uzmanlarının tavsiyesi ile kullanılmasında fayda vardır.

* Sülükle tedavi yöntemi: Son zamanlarda ortaya çıkan popüler tedavi yöntemlerinden biridir. Sülük kan emici bir hayvandır ve vücudun neresine yapıştırılırsa yapıştırılsın oradan kan emme faaliyeti gösterir. Sülüklerin toplar damarlarda biriken kanı emmesi bacaklarda rahatlamaya ve kişinin şikayetlerinin bir kaç günlüğüne azalmasına imkan verebilir. Fakat kapakçıkları tedavi etme ya da damarları yok etme üstünlüğüne sahip olmadığı için bir kaç gün sonra hastalık tekrar eski halini alacaktır.

* Bitkisel tedavi yöntemi: Bir çok sağlık problemine yönelik uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri, hiç bir faydası olmamasına rağmen varis için de kullanılmaktadır. Bu yollara başvurulduğunda kişiler gereksiz zaman ve maddi kayıp yaşamakta, herhangi bir fayda alamamaktadır.

* Çay içerek tedavi: Hiç bir etkisi yoktur.

* Krem ve benzeri merhemler: Ağrı ya da benzeri şikayetlerin azaltılmasında rol oynayabilir, tedavi edici hiç bir üstünlüğü yoktur.

Varislerden tamamen kurtulmanın tek yolu kalp damar cerrahi uzmanına başvurarak, tedavi olmaktır.

varis tedavisi nasıl yapılır

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dilerseniz öncelikle işe yaramayan, zaman ve para kaybı olan uygulamaları kenara koyalım. İlaç, krem, bitkisel karışım, sülük + varis çorabı hastalığın tedavisine zerre kadar etkisi olmaz. Sadece rahatlatıcı, şikayetleri kısmen giderici etkileri olabilmektedir. Geriye sadece cerrahi müdahale kalmaktadır. Bunun için varis ameliyatı yada teknolojiye dayalı ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında bir seçim yapmanız gerekir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi (ÖNERİLİR)

IDEA tarafından 2004 yılından beri uygulan ameliyatsız varis tedavi yöntemleri hastanede yatma, narkoz, ameliyat, dikiş izi, tekrarlama riski ve iş gücü kaybı gibi sorunları tümüyle ortadan kaldırmaktadır. Sadece 10 dakika içerisinde ve tüm varislerde uygulanabilir olması en çok tercih edilen yöntemler arasında öne çıkarmaktadır.

Nasıl Yapılır: Lazer ve Radyo Frekans cilt üzerinden genelde kılcal ve orta boy varislerin tedavisinde uygulanmakta olup, özellikle skleroterapi iğnesinin girme imkanı olmayan 1-2 mm varislerin tedavisinde çok etkilidir. Geriye kalan en etkili iki yöntem ise Skleroterapi ve Köpükle Varis Tedavisi ise damar içinden iğne ile yapılmaktadır. Özel bir ilaç + hava karışımı şeklinde elde edilen köpük çok ince bir enjektör ile damarlara uygulanmaktadır. Sk

Tüm Varislerde Uygulanabilir: Ameliyatsız varis tedavi kısmı bir çözüm olmayıp, kapsamlı bir uygulamadır. En kalın varislerin tedavisi bile uygulanabilmektedir. Ameliyat ayak ve bileklerde uygulanamazken bu teknik sınır tanımamaktadır. Anında etki eder, hemen varislerden kurtulursunuz. Sonucu görmek isteyenler aşağıda yer alan Video’ya göz atabilirler. Aynı şekilde aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak Ameliyatsız varis tedavi detaylarını inceleyebilirsiniz.

Varis Ameliyatı (ÖNERİLMEZ)

En eski tedavi yöntemlerinden olup, hastanelerin ameliyathanelerinde yapılması gerekmektedir. Günümüzde en sık uygulanan Strippng Venektomi damarları çıkarmayı yada uçlarını keserek bağlamayı amaçlamaktadır. Genelde teknolojik yönden yetersiz olan hastane ve sağlık merkezlerinde uygulanışı devam etmektedir. Narkoz ile yapılması nedeniyle 3-7 gün hastanede 20-45 gün ise evde istirahat etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde tekrarlama riski %95 olup, 2 yıl sonra aynı yerde tekrardan varis hastalığı görülebilir.

Varis ameliyatı olmanın dezavantajları

Hastanede yatılması gerekmektedir ; Ameliyat hastane ortamında narkoz veya anestezi kullanılarak yapıldığından ve hastada 1cm veya daha fazla kesi uygulandığından dolayı 3-7 gün kadar hastanede yatmak durumundadır.

Evde istirahat etmek gerekmektedir ; Ameliyat olduktan sonra 3-7 gün hastane ortamında yatırılan hasta 20-30 gün kadar evde istirahat etmek durumundadır. Evde istirahat aşamasında kişi sosyal, özel ve iş hayatında aksamalar yaşar. Bir çok insan için bu zaman kaybı oldukça önemlidir.

Varis tekrarlamaktadır ; Varis ameliyatı olan kişilerde bir süre sonra tekrar şikayetler başlamaktadır. Ameliyat olan hastalarda varis şikayetinin tekrarlaması sık olarak gözlemlenmiştir.

Kanama ve iltihap ; Tedavi için kesi yapılan bölgelerde kanama ve iltihap oluşumu görünmektedir. Bu yalnızca varis için değil tüm ameliyatlar için geçerlidir.

Dikiş izi kalabilmektedir ;Kesi olan yerler dikiş yapılarak kapatılır. Dolayısıyla bu dikişler alındıktan sonra izi kalmaz densede kalmaktadır. Varisin kötü görünümünden kurtulduğuna sevinen hasta dikiş izleriyle karşı karşıya kalır. Özellikle şort ve etek tarzında giyim tercih eden kadın hastalarda bu fazla rahatsızlık vermektedir.

Ağrı olmaktadır ; Ameliyat esnasında narkoz veya anestezi kullanıldığından dolayı hissedilmeyen ağrılar, narkozun etkisinin geçmesiyle birlikte başlangıç göstermektedir. Bu ağrılar dikişler geçene kadar sürmektedir.

Maddeler halinde saydığımız bu riskler tüm ameliyat olan hastalar için geçerlidir. Bu risklere maruz kalmamak için sağlık alanında teknolojik gelişmeler ile hizmet vermekte olan tedavi merkezlerinde uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Biz İstanbul Bakırköy IDEA olarak ücretsiz varis muayenesi hizmeti vermekteyiz. Ücretsiz olarak muayene olduktan sonra hekimlerimiz sizin varis derecenizi göze alarak hangi tedavi yönteminin daha uygun olduğunu belirteceklerdir.

İstanbul Varis Tedavisi

İstanbul da varis tedavisi olmak için Bakırköy, Şişli ve Kadıköy de bulunan şubelerimizden herhangi birini seçerek iletişim bilgilerinden randevu alabilir muayene ve tedavi olabilirsiniz.

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/varis/feed/ 9
Makat Çatlağı Nedir, Neden Olur? https://www.ideaklinikbakirkoy.com/anal-fissur-makat-catlagi/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/anal-fissur-makat-catlagi/#comments Wed, 03 May 2017 10:13:21 +0000 http://www.medicalartbakirkoy.com/?p=92 Makat hastalıklarının içinde en çok acı çektiren rahatsızlık için makat çatlağı diyebiliriz. Tıp dilinde anal fissür, halk arasında makat yırtığı, makatta çatlak gibi isimlendirilen bu rahatsızlığı bir çok hasta basur yani hemoroid ile karıştırmaktadır. Anüs bölgesinde yaşanılan acı, ağrı, kaşıntı veya benzeri şikayetler farkedildiğinde bir çok insan çevresine danışır ve direk olarak sen basur olmuşsun şeklinde yanıt almaktadır. En doğru teşhisin konması için mutlaka doktora görünülmeli ve doğru yöntemlerle tedavi olunmalıdır.

makat çatlağı sebepleri nelerdir

Makat Çatlağı Nedir?

Oluşumunda %95 rol oynayan sebep kabızlıktır. Kabızlığa eşlik eden diğer bir sebep ise dışkılama esnasında ıkınmaktır. Arkadaşlar kabızlık probleminiz olduğunuzda tuvalet ihtiyacınızı yapmanız oldukça zorlaşır. Dışkılama ihtiyacı hisettiğinizde ıkınmak durumunda kalırsınız. Ikınma ile birlikte yapılan dışkılamada dışkı kalın ve sert bir şekilde çıktığından anüs kenarında küçük bir çizilmeye sebep olur. Bu küçük çizik tıpkı bir cam kesiği benzeri acıya neden olmaktadır.

Neden Olur?

Üst paragrafta kısaca neden olduğu hakkında bilgi verdiğimiz anal fissüre kabızlık dışında bir kaç daha faktörde sebep olmaktadır. Bunlar her ne kadar kabızlık kadar fazla görülen sebepler olmasa da görülebilen nedenlerdir. Sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Kabızlık
Kabızlık sıkıntısı çekerek dışkılamak amacıyla ıkınan kişilerde yoğun şekilde görülmektedir. Anal fissür probleminin görüldüğü insanların %95’i kabız kalarak ıkındıklarından dolayı bu rahatsızlığa maruz kalırlar.

İshal
Kronik ishal durumuyla karşı karıya olup günde 10-15 kez dışkılama ihtiyacı duyan kişlerde görülmektedir.

Ters ilişki
Kaydırıcı kullanılmadan ters ilişkiye girilmesi zorlayıcı olacağından anal fissüre sebebiyet verebilmektedir.

Anüse yabancı madde sokulması
Anüse sokulan herhangi bir madde de burada zorlamaya sebep olabilir.

Aşırı Hijyen
Hijyene fazla önem veren insanlar anüslerini bastırarak tahriş edici düzeyde tuvalet kağıdı ya da benzeri birşeyle sildiklerinde anüs kenarının yırtılmasına sebep olabilirler.

Makat çatlağı, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Başlangıç düzeyinde ki olan vakaya akut, başlangıç aşamasını yani üzerinden 15 gün geçmiş vakaya ise kronik anal fissür ismi verilmektedir. İlk ortaya çıktığı zaman farkeden hasta doktora başvurduğu taktirde büyük olasılıkla sıkıntı kendi kendine düzelebilir. Fakat rahatsızlığın meydana geldiği bölge itibariyle utanan kişiler kendi kendine geçer diye düşündüğünden yaşadıkları sıkıntının kronikleşmesine neden olarak ilaçla tedavi edilebilme ihtimalini de ortadan kaldırmaktadır. Kronikleşen makat çatlağını cerrahi yöntemlerle tedavi etmek gerekmektedir.

whatsapp bilgi

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi

Kronikleşen makat çatlağı vakasının tedavisi için ilaç, krem ya da bitkisel karışımlar maalesef herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Bu tipte ki rahatsızlığın tedavisi ameliyat ile veya ameliyatsız botox yöntemi ile yapılabilmektedir.

2 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan bir yöntem olup, kasılan kaslara botox isminde ki ilacın enjekte edilmesi ile gerçekleşir. Botox kasılan kasları geçici olarak felç eder ve kişi de rahatlama söz konusu olur. %95 oranında etkili bir yöntem olup başta Bakırköy olmak üzere diğer tüm kliniklerimizde başarılı ve etkili bir şekilde uygulanmaktadır.

Ameliyat Yöntemi
Makat çatlağı, makat kaslarının kasılması doğrultusunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğundan ameliyat bu kasların kesilmesine yönelik yapılmaktadır. %99 orranında kişide rahatlama görülür. Fakat gaz ve dışkı kaçırma gibi dezavantajları söz konusu olabilmektedir.

Kaynak: https://www.makatcatlagi.net/makatta-catlak-neden-olur

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/anal-fissur-makat-catlagi/feed/ 4
Kıl Dönmesi Nedir, Neden Olur https://www.ideaklinikbakirkoy.com/kil-donmesi/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/kil-donmesi/#comments Mon, 01 May 2017 11:22:50 +0000 http://www.ideaklinikbakirkoy.com/?p=464 Tıpta pilonidal sinüs olarak isimlendirilen kıl dönmesi rahatsızlığı özellikle genç yaşta ki erkeklerin başına gelen bir problemdir. Aynı şekilde kadınlarda da meydana gelen bu rahatsızlık erkeklere nazaran biraz daha azdır. Yazımıza başlamadan önce yanlış bilinen bir konuyu aydınlatmakta fayda görüyorum.

Birçok insan bu rahatsızlığın kılın dışarı değil tam tersi yöne yani cilt altına doğru uzaması şeklinde meydana geldiğini düşünmekte veya sanmaktadır. Arkadaşlar sizin düşündüğünüz sorunun ismi kıl batığı olup, pilonidal sinüs rahatsızlığı ile hiç bir ilgisi yoktur. Kıl dönmesi saç tellerinin ensenizden aşağı düşmesi ve kuyruk sokumu bölgesinde ki cilde delik açması doğrultusunda gerçekleşmektedir. Yazımızın devamında bu konuyu geniş kapsamlı olarak ele alacağız.

kıl dönmesi neden olur

Pilonidal Sinüs Nedir?

İnsanlar hayatları boyunca makat bölgesinde karşılaşılan hastalıklardan birine veya bir kaçına maruz kalabilir. Pilonidal sinüs enseden düşen kıllar, cilt kalıntıları, elbise tozları ve benzeri bir çok yabancı maddenin cilt altına giriş sağlayıp buluşarak bir yumak haline gelmesi ile oluşmaktadır. Kuyruk sokumunda ki delik ya da deliklerin nasıl oluştuğunu ve bu yabancı cisimlerin içeri nasıl girdiğini merak ettiğinizi duyar gibiyiz. Öyleyse yazımıza kıl dönmesinin oluşumunu ve sebeplerini açıklayarak devam edelim.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

Evet arkadaşlar öncelikle kıl dönmesi rahatsızlığının oturarak çalışan kişilerde meydana geldiğini söylemek yanlış olmaz. Masa başında çalışan, şoförlük yapan ve öğrenci olan kişilerde sıklıkla karşılaşılır. Aslında kişisel temizlik ve bakıma dikkat edildiğinde önlenebilen bir rahatsızlık olduğu bilinmelidir. Şimdi kıl dönmesi oluşumunu rahatlıkla anlaşılabilecek tarzda izah edelim.

Yazımızın başından beri asıl sebebin saçtan düşen kıllar olduğundan bahsettik. Arkadaşlar her insanın günde ortalama 100 tel saçı dökülmektedir. Saçın arka ve yan bölümündekiler enseden aşağı kuyruk sokumu bölgesine düşmektedir. Oturarak çalışan insanlar sürekli dik pozisyonda oturduklarından bir süre sonra yorgunluk hissederler ve yayılarak oturma pozisyonunu tercih etmek zorunda kalırlar.

Yayılarak otururken makat, kuyruk sokumu ve bel bölgesinde bir sürtünme ortaya çıkmaktadır. Bu sürtünme neticesinde bölgede bulunan kıllar cilde saplanarak delik açılmasına neden olurlar. Bir kıl nasıl bu şekilde delici veya sivri olabilir diye düşünebilirsiniz fakat arkadaşlar bir kılın ucu her ne kadar gözle görülemese bile oldukça sivri ve yivlidir. Yani bir matkap gibi cildi delerek arkasından da diğer yabancı maddelerin girmesine kolayca sebep olur.

whatsapp bilgi

Kişisel Bakım ve Temizliğe Önem Verilmelidir
Her insanın dikkat etmesi gereken bir konu olsa da özellikle oturarak çalışan insanların kişisel temizliklerine dikkat etmesi önemlidir. Özellikle tuvalet ihtiyacı sonrasında bu bölgenin de temizliği yapılabilir. Günlük ya da iki günde bir duş almak oldukça avantaj sağlar. Bunun dışında üst çamaşırınızı alt çamaşırınızın içine sokmamanızda avantaj sağlamaktadır.

Yayılarak Oturulmamalıdır
Uzun süre masa başında oturan ya da araç kullanan biri mutlaka bir süre sonra yorulduğunu ya da belinin ağrıdığını hissedecektir bu yüzden de yayılma ihtiyacı duyacaktır. Arkadaşlar sürtünerek oturmaktan mutlaka kaçınmak gerekir. Eğer yorulduysanız kuyruk sokumu bölgesinin sürtünmeye maruz kalmadan havaya kaldırılması suretiyle kendinizi biraz daha ileri alabilir ve bu şekilde oturabilirsiniz.

kıl dönmesi çeşitleri

Kıl Dönmesi Çeşitleri Nelerdir?

Toplumda çok sık bir şekilde görülmekte olan kıl dönmesi hastalığı ve çeşitleri için bu yazıyı derlemeyi düşündük. Op. Dr. Atilla kaya, kıl dönmesi türleri için şunları söylemekte ;

Bu rahatsızlığın çeşitleri fazla yoktur. %1 oranında göbek bölgesinde görülmektedir. Kıl dönmesi rahatsızlığı yaşayan insanların %99’unun kuyruk sokumunda oluşmaktadır. Kıl dönmesi çoğu zaman kıl batığı ile karıştırılmaktadır ve batık çok farklı bir rahatsızlık olup kıl olan her bölgede oluşabilmektedir.

Konuyla çok ilgisi olmasada kıl dönmesi ile karıştırılmaması bakımından açıklamak gerekirse şu şekilde izah edebiliriz.

Kıl Batığı nedir?

Vücudun kıl bulunan bütün bölgelerinde sakal, tüy veya diğer kıllar yön değiştirerek uzaması gereken taraf yerine vücudun içine doğru uzama göstermesi sonucunda oluşan probleme kıl batığı denmektedir. Fakat bu toplum içerisinde çok sık bir şekilde kıl dönmesi ile karıştırılmaktadır.

Kıl dönmesinin 5 derecesi vardır. Tip 1 ‘den Tip 5’e kadar adlandırılabilir. Tip 1 henüz yeni başlamış olan rahatsızlıktır. Tip 5 ise aşırı ilerleme göstermiş olan sıkıntıdır. Fakat hangi tip olursa olsun tedavi edilmesi gerekmektedir. Bir çok hastalıkta olduğu gibi kıl dönmesi için de erken teşhis ve tedavi kişi için daha az acı ve sıkıntı yaratacak bu da avantaj sağlayacaktır.

Kıl dönmesi görülen kuyruk sokumu ve göbekte kıllar dışardan gelip doku içine girer batıkta ise o bölgedeki kılın yönü değişip doku içine doğru büyür yani kıl dönmesinde canlı köke rastlanmazken batıkta büyüyen canlı kıl kökü vardır.

Kıl dönmesi tedavisinde var olan kıl yumağının uzaklaştırılması yeterliyken batık tedavisinde kökünde yakılarak yok edilmesi gerekir.

Yaşadığınız kıl dönmesi sıkıntıları için bizlere yorum kısmından soru sorabilir, muayene ve tedavi olmak için size en yakın şubemize ulaşarak randevu talep edebilirsiniz.
https://www.kildonmesi.com.tr/kil-donmesi-cesitleri

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Arkadaşlar yine yazımızın başında belirttiğim gibi makat bölgesinde birçok hastalık meydana gelmektedir. Bir çoğu da gerekli tedbir ve önlemler alındığında önlenebilir hastalıklardır. Pilonidal sinüs diğer makat hastalıklarına göre biraz daha anlaşılabilir. Çünkü oluştuğu bölge daha farklıdır. Diğer hastalıklar anüs kenarında veya içinde meydana gelirken kıl dönmesi kuyruk sokumunda T bölgesinde oluşur. Ayrıca üzülerek söylemek gerekir ki kıl dönmesi anlaşıldıktan sonra iyileşebilecek veya önlenebilecek bir rahatsızlık değildir. Anlaşıldığı zaman artık epeyce bir yol almış ve tek çözüm yolu tedavi olmayı gerektiren bir durumdur.

Pilonidal sinüs probleminin anlaşılabileceği ayrıntılar şu şekildedir.

Kuyruk Sokumu Bölgesinde Delik:
Kıl dönmesi rahatsızlığını en erken süreçte anlamanın en basit yolu kuyruk sokumu bölgesinde var olan deliklerin tespit edilmesidir. Kuyruk sokumunda 1 ya da daha fazla delik söz konusuysa arkadaşlar maalesef üzülerek pilonidal sinüs rahatsızlığına maruz kalmış bir durumda olduğunuzu belirtmek isterim.

El İle Hissedilebilir Şişlik:
Kuyruk sokumundaki deliklerin tespit edilmesinden sonra anlaşılabilecek ikinci bir belirti ise bu bölgede elle hissedilen şişliktir. Fakat bu bölgede mevcut olan her şişlik kıl dönmesi olduğunu anlamını taşımamaktadır.

Akıntı:
Kıl dönmesi sorunu bölgeye dökülen kıllar, cilt kalıntıları ve elbise tozları sebebiyle ortaya çıkar demiştik. Dolayısıyla delik oluştuktan sonra bölgeye yabancı cisimler giriş yapacak ve şişlik oluşacaktır.

İltihap / Apse:
Pilonidal sinüs rahatsızlığının çekilmez bir duruma geldiği seviye kesinlikle iltihaplanma söz konusu olduğu an ve sonrasıdır. İltihabın yanı sıra kötü koku ve ağrı da ciddi düzeyde sıkıntı yaratmaktadır. Arkadaşlar iltihaplanma olduğunda mutlaka bir doktora başvurarak apsenin boşaltılması sağlanmalıdır. Aksi takdirde apse kendisi patladığında olduğundan daha fazla soruna yol açacaktır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Pilonidal sinüs apsesi üst kısımda da belirttiğimiz gibi aşırı rahatsızlık veren bir problemdir. Kendi kendine boşalmasını beklemek kendinize ıstırap çektirmekten başka bir şey değildir. Apsenin boşaltılması için apse oluşan yere küçük bir kesi yapılır ve içerisinde ki iltihap boşaltılır. Tedavi ise bu iltihabın boşaltılmasından 30-45 gün kadar sonra yapılması gerekir. Tedavi olmadığınız takdirde tekrar apse oluşacaktır.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Pilonidal sinüs rahatsızlığı ile yalnızca genel cerrahi bölümü ilgilenmektedir. Fakat mümkünse proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübesi olan bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız sizin açınızdan oldukça avantajlı olacaktır.

Bakırköy Proktoloji Uzmanları
Bakırköy’de proktoloji konusunda tecrübesi olan genel cerrahi uzmanımız görev yapmaktadır. Op. Dr. Atilla KAYA tüm makat hastalıkları konusunda tedavi hizmeti sunmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Mikro sinüsektomi İle Tedavi (Tavsiye Edilen Yöntem)

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemler nüksetme olasılığı %70 ihtimalindedir. Bu durumda mikro sinüsektomi yöntemi kullanılması oldukça doğru bir seçenektir. Bu tedaviden sonra hasta günlük hayatına akıcı bir şekilde devam edebilmektedir.

Yapılmakta olan işlem; Hastalıklı olan kısımda ki sinüsü almak için normal ameliyatlarda 12-25cm kadar bir kısım kesilmekte sonrasında içerisinde ki yabancı maddeler alınarak tekrar dikilmektedir. Mikro sinüsektomi tedavisinde ise yalnızca 1-1,5cm kadar bir yere kesi yapılarak dikişler kapatılır. İşlem yapılan yer çok küçük olduğundan dolayı hasta herhangi bir istirahat vs yapmadan yaşamını sürdürmektedir.

Mikro sinüsektomi Avantajları;

-Normal ameliyatlarda ki gibi 1 ay dinlenme, istirahat vs gerektirmez. Zaman kaybı yoktur. Okulunuza, işinize dönebilir. Hayatınızı sürdürebilirsiniz.
-Ağrı oluşmaz.
-Yara, pansuman gerektirmez.
-Tedavinin uygulanmasından 48 saat sonra banyo yapılabilir.
-Narkoz uygulanmaz.
-Kesi alanları çok küçük olduğundan dolayı iltihap oluşturmaz.

Gümüş Yöntemi İle Kıl Dönmesi Tedavisi

İlk olarak ince aletler ile kıl, tüy ve cilt kalıntılarının vücuda girmesine olanak tanıyan deliklerden giriş yapılarak bu yabancı maddelerin temizlenmesi sağlanır. Temizlenme işleminden sonra oluşan boşluğun içerisinde yabancı madde kalmaması amacıyla bu bölgeye gümüş nitrat solüsyonu verilerek yıkanması sağlanır. Uygulamalar tamamen bittiğinde vücudun içerisinde herhangi bir gümüş nitrat kalmamaktadır.

Bu tedaviye uygun derecede ki hastalıklarda tedavi 15’er dakikadan 2-4 seans halinde tamamlanabilmektedir. Bu tedavinin ardından bilimsel yayınlara göre nüksetme olasılığının %70 olduğu söylenmektedir. Hastalığın tekrar nüksetme olasılığını düşürmek için dikkat edilmesi gereken 2 unsur vardır. Bunlar;

Temizliğin çok iyi bir şekilde yapılması, aynı bölgeden tekrar kıl, tüy veya cilt kalıntısının giriş yapmaması için hijyene dikkat edilmesidir.

Her tedavi şeklinde mutlaka tekrarlama riski bulunmaktadır. Gümüş tedavisinin uygulanmasının ilk seferinde bu oran %70 civarında olabilir. Gerekirse ikinci seans uygulanmaktadır.

Gümüş nitrat tedavisi yönteminin avantajları ;

Hasta, tedavi bittiği gibi günlük hayatına devam edebilir.
Belirgin bir şekilde ağrı oluşmaz.
Yara ya da pansuman gibi uygulamalar gerektirmez.
Dikiş aldırma gibi birşey söz konusu olmaz.
Narkoz kullanılmamaktadır.
Ekonomiktir.
Ameliyat izi görülmemektedir.

Dezavantajları ;

Tekrar ihtimali %70 oranındadır.
Çok ilerleme gösteren hastalarda uygulanmaz.
Madde etrafa sıçradığında leke oluşturabilir.
Sigorta firmaları karşılamaz.

Fenol Yöntemi İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Bu yöntemin uygulanmasıda gümüş nitrat tedavisi ile aynıdır. Gümüş nitrat yerine formik asit kullanılır. Ciltte açılan küçük deliklere ince cerrahi aletler ile giriş sağlanarak temizlenmesi sağlanır. Ardından herhangi bir yabancı madde kalmaması için de formik asit ile yıkanmaktadır.

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/kil-donmesi/feed/ 11
Kadın Genel Cerrahi Uzmanı https://www.ideaklinikbakirkoy.com/kadin-genel-cerrahi-uzmani/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/kadin-genel-cerrahi-uzmani/#comments Tue, 05 Apr 2016 06:24:49 +0000 http://www.medicalartbakirkoy.com/?p=210 bayan genel cerrahi uzmanı arayışına girebilirler. IDEA Bakırköy şubesinde bu hastalarımıza hekimimiz Op. Dr. Seher ŞİRİN, neredeyse 30 yıllık tecrübesiyle hizmet vermektedir. ]]> Cinsiyet ne olursa olsun farketmeksizin özellikle makat hastalıklarında insanlar utandıklarından dolayı mevcut rahatsızlıkları için muayene olmaya çekinirler. Erkeklerde de sık oluşan bu utanma duygusu kadınlarda daha yoğun bir şekilde görülmektedir. Bazı kadınların makat bölgelerinde ki hastalığını erkek bir doktora göstermesi oldukça zordur. Bu sebepten dolayı bayan genel cerrahi uzmanı arayışına girebilirler.

IDEA şubesinde bu hastalarımıza hekimimiz Op. Dr. Seher ŞİRİN, neredeyse 30 yıllık tecrübesiyle hizmet vermektedir.

Op. Dr. Seher ŞİRİN’i tanıyalım

1961 yılında Karaman / Ermenek’te dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Mersin’de tamamlayan Seher ŞİRİN, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanmış ve 6 yıllık öğrenimini başarıyla tamamlayarak 1985 ylında mezun olmuştur.

Mezun olduktan sonra ki ilk görev yeri Muğla Devlet Hastanesi’nde pratisyen hekim olarak 2 yıl görev almıştır. Ayrıca 3 ay boyunca da Silivri Sağlık Grup Başkanlığında görev yapan Seher ŞİRİN ardından 70. Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde 3 yıl sürecek olan görevine başlamıştır.

whatsapp bilgi

Bu sağlık merkezlerinde hizmet verdikten sonra uzmanlık eğitimi için T.C Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (halk arasında bilinen ismi ile Samatya Hastanesi) Genel Cerrahi ihtisasına başlamıştır. Burada Genel Cerrahi Op. Dr. Arslan Kaygusuz’un kliniğinde 4 yıl gördüğü eğitim sonucunda 1994 yılında genel cerrahi uzmanı ünvanıyla yeni bir sürece başlamıştır.

Genel cerrahi uzmanı olarak ilk görev yeri SSK Şişli hastanesinde 1 yıl görev aldıktan sonra uzmanlık ihtisasını tamamladığı Samatya hastanesine geri dönerek 17 yıl görev yapmış ve emekli olmuştur.

2015 yılında emekli olan Op. Dr. Seher ŞİRİN, IDEA Antalya kliniğinde Hemoroid, Kıl Dönmesi, Anal Fissur, Kondilom, Anal Hematom, Anismus ve Anal Fistül gibi rahatsızlıkların tedavisinde hizmet vermeye devam etmektedir.

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/kadin-genel-cerrahi-uzmani/feed/ 2
IDEA Bakırköy https://www.ideaklinikbakirkoy.com/idea-klinik-bakirkoy/ https://www.ideaklinikbakirkoy.com/idea-klinik-bakirkoy/#comments Tue, 15 Sep 2015 12:47:23 +0000 http://www.medicalartbakirkoy.com/?p=9 Ameliyatsız tedavi uygulamaları denince ilk akla gelen sağlık merkezlerinden birisi hiç şüphesiz IDEA olacaktır. 2004 Yılında Bakırköy’de hizmet vermeye başlayan kurum şuan İstanbul’da 3 Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir’de birer adet olmak üzere 7 farklı şube ile hizmet vermektedir.

IDEA Klinik Olarak Uyguladığımız Tedaviler

Ameliyatsız Hemanjiom Tedavisi

Bebeklerde doğuştan olan bir hastalık Hemanjiom (Damar Beni) tedavisinde geliştirdiği ameliyatsız yöntemler ile Türkiye’nin dört bir yanında her gün onlarca hemanjiom hastasına hizmet vermektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Uygulamaları

İlk başladığı yıldan itibaren sürekli yenilenme çabaları sergileyen IDEA Türkiye’nin ilk SGK anlaşmalı varis tedavi merkezi olduğu gibi yine aynı şekilde ilk ameliyatsız tedavileri uygulayan kliniktir. SSK, Bağkur hastalarına ücretsiz muayene imkanı sunan IDEA ameliyatsız varis tedavisi uygulamaları ile sadece 10 dakika zaman ayırmanız yeterli olmaktadır. Lazer, Radyo Frekans, köpük ve Skleroterapi yöntemleri ile ameliyatsız, narkoz ve hastanede yatmaya gerek kalmadan sağlığınıza kavuşursunuz.

Mikro Sinusektomi İle Kıl Dönmesi Ameliyatı

Sağlık alanında sürekli yenilikler kazandıran IDEA Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiş olan Mikro Sinusektomi yöntemi klasik kıl dönmesi ameliyatlarına kesinlikle gerek bırakmıyor. Sadece 2×2 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken kıl yumağı kapsülü ile çıkarılmaktadır. Narkoz gerekmediğinden hastanede yatma, iş gücü kaybı, pansuman vs gerekmez. Sadece 5 dakika süren bir operasyon olup, hasta tedavi sonrası işine okuluna dönebilir.

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

Lazerle kıl dönmesi tedavisi hastalığın oluştuğu bölgede 2-3cm’lik alana uygulanmakta olan bir yöntemdir. Uygulamadaki amaç ameliyat yapmadan kılların giriş yaptığı delikleri, sinüsü ve sinüzün zarını yok etmektir. Bunun için kılların açmış olduğu deliklerden 2mm çapında prob cilt altına gönderilir ve yok edilmesi istenen yabancı yapılar bu sayede lazer ışığıyla yakılır.

İşlem bittiğinde hasta 10-15 dakika kadar salonda dinlendirilir ve sonrasında günlük hayatına devam edebilmek için klinikten çıkar.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi

Bir diğer makat hastalığı ise basur olup, özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda sıkça görülmektedir. Basur tedavisi için geliştirdiğimiz ameliyatsız yöntemleri tanıtacak olursa yeni vakalar için Lazer, 3. dereceye kadar olan basur hastalarında ise RBL (Lastikle Boğma) yöntemi uygulanırken aynı zamanda en gelişmiş tedavi yöntemlerinden biri olan THD hemoroid tedavisi yine tüm kliniklerimizde uygulanmaktadır.

Anal Fissür Tedaviside Botoks (Sadece 1 Dakika)

Makat hastalıkları ve tedavisine dair bilgiler vermeye devam edecek olursak ciddi sıkıntılardan biride halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı olarak bilinen Anal Fissur olup, yine kabızlık ve aşırı ishal neden olmaktadır. Anal Fissur ameliyatı sonrası ortaya çıkan istenmeyen sonuçları yaşamak istemiyorsanız size Botoks öneriyoruz. Çok ince bir iğne ile yapılan botoks sadece 1 dakika sürmektedir.

Kanserleşme Riski olan Benlerinizden İz Kalmadan Kurtulun (Ben Tedavisi)

Özellikle siyah benler zamanla kanserleşme riski taşımaktadır. Estetik açıdan insanların canını sıkan benlerden kurtulmak için ameliyata gerek yok, kesinlikle önermiyoruz. Lazer, Radyo Frekans ve Elektrokoter ile ameliyatsız ben aldırma yöntemleri iz kalmadan benlerinizden kurtulursunuz.

Siğil Tedavisi

Siğil vücudun her yerinde ortaya çıkabilen bir problem olup, özellikle genital bölgede oluşanları bulaşıcı olmaktadır. HPV virüsünün neden olduğu siğillerin yok edilmesi içinde ameliyatsız yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerle tedavi kısa sürede tamamlanmakta ve herhangi bir kesi, dikiş, pansuman gibi olumsuzluklar olmamaktadır. Siğil tedavisi ile ilgili detayları siğil tedavisi sayfasında bulabilirsiniz.

Nasır Tedavisi

Çoğunlukla ayakta oluşan nasırların tamamen ortadan kalkması ve tekrar etmemesi için köküyle birlikte alınması gerekmektedir. Nasır tedavisinde gelişmiş ameliyatsız yöntemler uygulanmaktadır. Ortalama 10 dakika kadar kısa bir sürede kurtularak, günlük hayatınıza devam edebilmektedir. Detaylı bilgi için nasır tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ksantelazma Tedavisi

Ksantelazma tedavisi ameliyatsız olarak radyo frekans yöntemiyle yapılmaktadır. İlk kez IDEA Klinik hekimlerinden Op. Dr. Atilla KAYA tarafından uygulanmış olan bu yöntemde kistler buharlaştırılarak cilt ile aynı düzeye gelmesi sağlanmaktadır. Uygulama sonrasında meydana gelen küçük yaralar bir haftalık zaman içerisinde kendi kendine geçmektedir. Herhangi bir bandaj yada pansuman gerekmemektedir.

Randevu Almayı Unutmayın
Sizlere daha iyi hizmet vermeyi ilke edinen IDEA tüm kliniklerde randevulu hizmet vermektedir. Bize hemen WhatsApp yada telefon numaralarımız üzerinden ulaşarak randevu oluşturabilirsiniz.

]]>
https://www.ideaklinikbakirkoy.com/idea-klinik-bakirkoy/feed/ 6