Anasayfa / Hemoroid / İstanbul Basur Tedavi Merkezi

İstanbul Basur Tedavi Merkezi

Tıp dilinde hemoroid, halk arasında basur olarak tabir edilen, ilerlediği surette en sıkıntılı ve güç durumlara sokabilen makat hastalıklarından biridir. Oluşumunda ki en etken sebep kabızlık sorunu ve beraberinde getirdiği ıkınma hissiyatıdır.

Kabız olan kişinin tuvalet ihtiyacını yapmak istemesi fakat yapamaması durumunda meydana getirdiği ıkınma ile makat bölgesinde oluşan basınç damarların hasar görerek genişlemesine sebep olmaktadır, genişleyen bu damarların anüsten dışarı çıkması meme oluşumuna yol açar.

istanbul basur tedavisi

İç ve dış olmak üzere iki tipi bulunan hastalığın toplumda en sık görülen tipi iç basurdur. Bu da kendi arasında 4 dereceye ayrılır. 1. derece başlangıç aşamasında ki en masum basur iken, 4. derece ilerleme göstermiş en son derecedir.

En sık karşılaşılan şikayeti dışkılama sırasında meydana gelen kanamalardır. Aslında çok fazla ağrı yapan bir hastalık değildir. Ağrı yapması 3. ve 4. derece memelerin, makat kasları arasında sıkışması sonucunda basur boğulması yani tromboze hemoroid ismi verilen durumdan dolayı kaynaklanmaktadır.

İç basur derecelerini şu şekilde tanımlayabiliriz,

1. Derece: Meydana gelen meme kişi tarafından farkedilemez ve görülemez.
2. Derece: Bu derecede ki basur memesi dışkılama esnasında dışarı çıkarak, dışkılama sonrasında kendiliğinden içeri girmektedir.
3. Derece: Oluşan meme dışkılama sırasında dışarı çıkar, el yordamıyla içeri sokulmalıdır.
4. Derece: En ilerlemiş olan basur tipidir demiştik. Bu derecede ki meme sürekli dışarı durmakta ve kesinlikle içeri girmemektedir.

3. derece vakalarda içeri sokulmayan ve 4. derecede içeri asla sokulamayan meme, makat kasları arasında sıkışmaya maruz kaldığında, az önce de denildiği üzere tromboze hemoroid ismi verilen duruma maruz kalmakta ve kişide oldukça zorlu ağrıların meydana gelmesine olanak tanımaktadır.

Bu ağrılar evde yapılacak sıcak su oturma banyosu veya doktor reçetesiyle alınmış olan uyuşturucu etkisi bulunan kremlerle hafifletilir. Sıcak su banyosu günlük olarak istenildiği kadar yapılabilir, çok kaynak değil içerisinde oturulduğunda can yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır. Uyuşturucu etkisi olan kremler ise ağrıyı geçirmemekte yalnızca bölgeyi uyuşturduğundan dolayı ağrıların hissedilmemesine olanak tanımaktadır.

whatsapp bilgi

Basur Çoğunlukla Utanılan Bir Hastalıktır
Kişiler aslında rahatsızlığın başlamış olduğunu net bir şekilde farketmekte fakat hangi sebepten ortaya çıktığını bilmediği için aynı tedbirsiz ve ihmalkar davranışlara devam etmektedir. Dolayısıyla hal böyle olunca rahatsızlık gittikçe ilerleme göstermektedir. Bunun dışında hastalığın makat bölgesinde olmasından dolayı kaynaklanan utanma problemi ile muayene olmaktan kaçınmaktadır.

Utanmadan Dolayı Yapılan Yanlış Müdahalelerde Hastalığın İlerlemesine Yol Açar
Kişilerin utanmasından ve ihmalkarlığından bahsetmiştik. Muayene olmaktan çekinen insanlar gerek çevresinde ki insanlardan, gerekse günümüzde çok sık kullanılan internet ortamından basur hakkında bilgiler edinmektedir. Fakat çevre ve internetten öğrenilen yanlış bilgilerin uygulanması esnasında öğrenilen işlemler kesinlikle basurun iyileşmesine yönelik tek bir avantaj sağlamaz. Özellikle internet ortamında hastalığı iyileştirici özelliği olduğu iddia edilen ilaçlar, kitaplar ve benzeri yollar satılmaktadır. Fakat yazımızın başında bahsettiğimiz genişleyen damarları evde bu yöntemlerin uygulanmasıyla tedavi edilmesi asla mümkün olmamaktadır. Ayrıca bu yöntemlerin uygulandığı süreçte yine basurun oluşumunda meydana gelen sıkıntıların devam etmesi ile daha fazla ilerleme gösterecek ve zor bir sürece sokacaktır.

Gerçek tedavi yöntemlerine geçmeden önce bilimsel olmayan yöntemleri öğrenelim.

1- Bitkisel basur tedavisi: Genişleme gösteren damarların tedavisine yönelik hiç bir etkisi bulunmaz. Yalnızca kabızlığın giderilmesinde etkisi olabilir. Dolayısıyla kabızlık geçtiğinde kişi dışkılama esnasında da ıkınma sarfetmediğinden rahatladığı gözlemlenir. Hemoroid hastalarının çoğu bu durumda iyileştiğini sanır ve bitkisel ilacın kullanımını da bırakır. Sonrasında tekrar şikayetler geri döner. Dikkat edildiğinde basur ilaçlarının oldukça pahalı olduğunu görürsünüz bunun sebebi hastalar tarafından “bu ilaç pahalıysa işe yarıyordur” algısı yaratmaktır. Bitkisel ürünlerin en az 3 kutu kullanılması önerilmektedir. İlaçların kullanıldıktan sonra hiç bir etkisi görülmediğinde başka satın alınmayacağı için almışken 3 paket birden satalım diye düşünülmesinden dolayı indirime girilmektedir.

2- Sülükle basur tedavisi: Geçmişten bu yöne bir çok hastalık için kullanılmakta olan bir yöntemdir. Hemoroid için de çözüm sağladığı söylenir. Maalesef bu yöntemde hiç bir işe yaramaz. Sülük kan emici bir hayvandır ve memenin içerisinde toplanan kanı emer. Kişi bu işlemden sonra oldukça rahatlar ve hastalığının iyileştiğini düşünür. Fakat sülüğün bu damarlara kan taşıyan yolları kapatma veya tedavi etme özelliği bulunmadığından bir kaç gün içerisinde meme tekrar ortaya çıkar. Dolayısıyla sülüklerin basuru tedavi ettiği yönünde ki iddialar tamamen hurafedir. Dolayısıyla sülük yalnızca gereksiz kan kaybına yol açmaktadır.

3- Kitap okuyarak basur tedavisi: Basurun ev şartlarında nasıl iyileşeceğine yönelik hazırlanmış olan elektronik kitaplardır. Bu kitapları kimin ve nerede yazdığı dahi bilinmemektedir. İçerisinde basurun tedavi edilmesine yönelik hiç bir bilgi bulunmamaktadır. Bu kitapların satın alındığı sitelerde yapılan “işe yarıyor”, “kesinlikle tavsiye ederim”, “hiçbir şeyim kalmadı”, “siz mükemmelsiniz, harikasınız” gibi yapılan yorumlar ise tamamen düzmeceden ibarettir. En komik yöntemlerden biridir. Diğer saydığımız işlemler kişinin iyileşmesi için bir rol oynamasa dahi, en azından rahatlamasına olanak tanımaktadır. Fakat bu kitap yalnızca paranızı kaybetmenizi sağlamaktadır.

Bilimsel Olarak Yapılan Basur Tedavisi

Basur hastalığının çözüm sağlayacak tek yolu cerrahi yöntemlerle yapılacak olan tedavidir. Bunun için bir çok yöntem bulunmaktadır.

1- Lazerle Basur Tedavisi: Kıcada ışıkla tedavi olarak ifade edilebilen bir yöntemdir. Yüksek derecede ısı taşıyan bu lazer 1. ve 2. derece rahatsızlığın tedavisinde oldukça başarılıdır. 6-8 dakika gibi bir süreç içerisinde uygulanır. Ameliyatsız basur tedavisi yöntemlerinden biridir.

2- Lastikle Boğma (RBL) Yöntemi: 3. dereceye ulaşmış vakaların tedavisinde etkili ve başarılı bir uygulamadır. Bu yöntemde basur memesine vakumlu bir cihaz kullanılarak lastik bir halka takılmakta, dolayısıyla bu sayede memeye gelen kan akışı durdurulmaktadır. Kan akışı duran meme zaman içerisinde küçülerek, dulunduğu yerden düşer ve tedavi olmuş olur.

3. THD Yöntemi: 4. dereceye ulaşmış olan vakalarda tek tedavi yöntemi ameliyattır. Fakat bunun için de geliştirilmiş pratik yöntem bulunmaktadır. THD ismi verilen bu tedavi yönteminde de kullanılan bir cihaz ile basur memesine kan taşıyan damarlar tespit edilerek bu damarların anüsün 3-4 cm üstünden bağlanması amaçlanmaktadır. Böylece memeye kan akışı kesildiğinden, küçülerek yok edilmesi sağlanır. Klasik ameliyata göre çok daha avantajlı ve kolaydır.

Idea olarak İstanbul Bakırköy başta olmak üzere Kadıköy ve Şişli’de bulunan kliniklerimizde, Proktoloji Uzmanlarımız ameliyatsız yöntemlerle basur tedavisi yapmaktadır. Ayrıca İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa kliniklerinde de bulunan Proktoloji (makat hastalıkları) konusunda uzman Genel Cerrahi Uzmanlarımız bulunmaktadır.

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz