Anasayfa / Diğer / Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır, halk arasında bir çok kişide bulunmaktadır fakat çoğunlukla fazla şikayete maruz bırakmadığından önemsenmez. Dolayısıyla insanlar muayene ya da tedavi olmaya gerek bile duymayabilir. Fakat özellikle ayakta bulunuyorsa acı verici boyutlara ulaşmaktadır.

Nasır Nedir?

Hemen üst paragrafta da açıkladığımız üzere nasır için derinin patolojik olarak kalınlaşması diyebiliriz.

nasır tedavisi

Nasır Neden Olur?

Neredeyse tek oluşum sebebi derinin ardışık şekilde darbelere maruz kalmasıdır dersek yanlış olmaz. Neredeyse denmesinin sebebi farklı sorunlarında nasır oluşumuna yol açmasından kaynaklıdır. Örneğin ayak tabanında meydana gelen siğiller de nasıra benzer bir durumun ortaya çıkmasında rol oynayabilmektedir.

Nasırın asıl meydana gelmesinde ki sebep ayağa büyük gelen ayakkabıların tercih edilmesidir. Ayakkabının içinde hareket eden ayak sürekli olarak bir noktaya sürter ve darbe alır. Sürekli olarak aynı noktaya çarpan bölgede bir travma meydana gelir ve bu travmanın uyardığı vücut o kısmı kalınlaştırarak güvenlik sağlamaya çalışır.

Yani buradan anlaşıldığı üzere aslında nasır bir savunma mekanizmasıdır. Ama yanlış bir gelişim sonucu eziyet verici bir durum almaktadır. Nasırın neden ve nasıl olduğu ile tedavisi hakkında diğer detaylı bilgileri https://www.nasirtedavi.com/nasir-tedavisi/ adresinden de öğrenebilirsiniz.

whatsapp bilgi

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Nasırın oluşmadan önce bir belirtisi yoktur. Nasır ortaya çıktıktan sonra ciltte beliren sertlik ve kalınlaşma ile anlaşılabilir. Kalınlaşma ve sertleşme yanı sıra ağrıda nasırın belirtilerindendir. Ayak tabanında meydana gelen siğiller yapısından dolayı çokça nasır ile karıştırılabilir. Eğer ayak altında meydana gelen oluşum nasır değil siğilse bulaşma eğilimindedir ve tedavisi için nasıra göre çok daha hızlı bir şekilde doktora başvurulması gerekir.

Nasırın Sebepleri Nelerdir?

– Ayağa küçük yada büyük gelen ayakkabı tercihi
– Çok fazla yürümek
– Fazla kilolar
– Kemikli ayaklara sahip olmak
– Yalınayak dolaşmak
– Uzun süre yalınayak ayakkabı veya terlik giymek

Nasır Nasıl Geçer?

Her ne kadar kendi kendine geçmesi mümkündür denilecek bir vaka olsa da, zordur. Piyasada bu sorunun tedavisi için bulunan bazı ürünler vardır. Nasır bantları da bu ürünlerden sadece biridir. Nasırın üzerine yapıştırılan bu bantlar aslında daha çok sürtünmelerin yani travmaların engellenmesinde fayda sağlar.

Asıl yapılması gereken durum tercih edilen ayakkabının değiştirilmesidir. Eğer kundura giyiliyorsa spor, spor giyiliyorsa kundura, yüksek topuk giyiliyorsa alçak, alçak giyiliyorsa biraz daha yüksek giyilerek bir deneme yapılabilir. Burada ki amaç meydana gelen travmaların meydana geldiği noktanın değişmesini sağlamaktır.

Ayak için üretilmiş olan o şeklinde ki silikonlar, nasırın iyileşmesinde büyük rol oynayabilir. Diğer yapılacak işlemlerden biri ise, her banyo esnasında ayaklar suda bekletilerek, yumuşatılmalıdır. Yumuşadıktan sonra ise topuk taşı ismi verilen ponza taşı ile kalınlaşma inceltilebilir.

İlaçla Nasır Tedavisi Olur mu?

Nasırın ilaçla tedavisi söz konusu olduğunda, bununla ilgili piyasada iki uygulama bulunmaktadır. Bunlar asit içeren sıvı ya da asite benzer yakıcı bant şeklinde ki ürünlerdir. Amaç bu ürünlerin nasıra temas ettirilmesi veya yapıştırılması ile bölgede ki derinin incelmesini sağlamaktır.

nasır tedavisi

Fakat büyük nasırlarda her ne kadar üst deri tabakası incelse de sorunun baş yani tepe noktası olan nidus kısmına herhangi bir etkisi olmamaktır. Dolayısıyla büyük ihtimalle nasır bir süre sonra tekrar baş gösterecektir.

Koruma Önlemleriyle Tedavi

Nasırın herhangi bir yer ile temas edip, şikayetlere yol açmaması için silikon yastıklar bulunur. Bu silikon nasırın üstüne konularak darbe görmemesi ve nasırın gerilemesi amaçlanır. Yumuşaklığı ile şikayetleri azalttığı doğrudur fakat nasırın içerisinde bulunan nidusu yani tepe noktasını yok etme üstünlüğü yoktur. Dolayısıyla bu ürün için yalnızca şikayetleri azalttığı ancak iyileştiremediği söylenebilir.

Nasır İle Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

Nasır Tanısı Nasıl Konur?

Cilt üzerinde bariz belli bir problem olan nasırın tanısı uzman bir doktor tarafından göz muayenesi ile kolayca konabilir. Ayak tabanında ortaya çıkan siğiller nasır ile karıştırılabildiğinden tercih edilecek doktorun nasır ve siğil konusunda tecrübeli olması önerilmektedir.

Nasır Ameliyatı Olmak Gerekir mi?

Geçmişte kullanılan bir yöntemdir. Nasırın olduğu bölge balık şeklinde çıkarılır ve deri dikilir. Ayak derisinin yapısından kaynaklı ciddi şekilde ağrı olabilir. Nidus komple alındığı için nüksetmesi zordur. Bir kaç gün ağrı, sızlama ve üzerine basamama gibi şikayetler görülür.

Nasırın Kesin Çözümü Nedir?

Bant, kalem, jilet ya da bitkisel ilaçların hepsi bir tarafa en doğru ve kesin çözüm nasırın radyo frekans yöntemi ile yok edilmesidir. Fakat bu tedavinin ardından nasır oluşumuna sebep olan faktör ortadan kaldırılmalıdır. Yoksa nasır tekrarlayacaktır.

Nasır En Çok Hangi Bölgelerde Görülür?

Nasır yaygın olarak ayak tabanında, ayak serçe parmağı kenarında, parmak aralarında veya avuç içleri ile el parmaklarında ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tedavi sonrasında tedavi uygulanan bölge 3-4 gün kadar bandajlı kalmaktadır. Sonrasında bandaj çıkarılarak günlük olarak duru su ile duş aldırılabilir ve tekrar bandajlanabilir. Tekrar nüksetmemesi için ayağa tam olan bol ve geniş olmayan ayakkabı tercih edilmeli. Yalın ayak dolaşılmamalı ve el ile çalışılan bir iş yapılıyorsa eldiven kullanılmalıdır.

Nasır Bulaşıcı mıdır?

Nasır bakteri veya virüs barındıran bir oluşum olmadığı için bulaşma riski yoktur. Ancak yazımızda sıklıkla belirttiğimiz gibi ayak altında oluşup nasır ile karıştırılabilen siğiller bulaşıcıdır.

IDEA Klinik Tedavi Merkezi
Eğer siz de nasırlarınızdan şikayetçiyseniz, size eziyet oluyorsa ve ne yaptıysanız geçmediyse IDEA Bakırköy kliniğine telefon numaralarımızdan randevu alarak gelebilir ve tedavi olabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

22 Yorumlar

 1. Bende var tam bir baş belası

 2. benim ayağımın alt kısmanda iki tane küçük nasır var .aldırmak istiyorum fakat emzikliyim işlem için bir engel gerektirirmi

 3. eşimde kondilom var bana bulaşıp bulaşmadığından nasıl emin olabilirim ?

 4. hocam kondilom tedavisi sürerken ilşkiden korunmam gerekir mi ?

 5. hocam iyi günler. 1 yıl önce kondilom tedavisi oldum. uzun zamandır herhangi bir sıkıntım yoktu fakat ilşkiye girdikten sonra tekrarladı. bu duurum benden mi kaynaklı yoksa karşı taraftan mı nasıl anlarım.

 6. hocam penis kısmımda siğiller mevcut. bunları aldırmamın bana bir sakıncası olur mu ?

  • Op. Dr. Ergun AYGÖREN

   Haşim: Merhaba,
   Evet olur. Mikrobik bir hastalık olduğundan başka bölgelere ve başka insanlara bulaşma eğilimindedir.Bulaşma kişiden başkasına olabileceği gibi hem kişinin bir vücut bölgesinden başka bölgelerde bulaşabilir hem de başta cinsel ilişkiyle partnerine, ortak kullanılan alanlar ile de birlikte yaşadığı insanlara, ve hatta hamileyse bebeğine bile geçirebilir. Bu bulaşma sebebiyle tesbit edildiği anda tedavi planlanmalıdır. Siğil (kondilom), eğer ki tedavi edilmezse, ya da tedavisi geciktirilirse, hızla yayılır, büyür, çoğalır ve makat kanserine de dönüşebilir. Tedavi edilmeyen kondilomlar, giderek büyürler ve penisinizden makat ve tüm anüs bölgesini kaplayabilirler. Böylece, makattan bağırsağa ilerleyerek bağırsak tıkanmasına varacak kadar da ciddi sorunlara yol açabilirler. başta cinsel ilişkiyle partnerine, ortak kullanılan alanlar ile de birlikte yaşadığı insanlara, ve hatta hamileyse bebeğine bile geçirebilir. Tüm kliniklerimizde siğil (kondilom) tedavisi yapmaktayız. Geçmiş olsun.
   Op.Dr. Atilla KAYA

 7. iyi günler hocam eski erkek arkadaşımda kondilom olduğunu sonradan öğrendim farkedince tedavi oldu ancak o dönem beraber olmuştuk ayrılalı uzun zaman oldu ancak bende bir belirti yok bulaşmamış olabilirmi yada bulaştıysa ne zaman görünür yanıtlarsanız sevinirim.

 8. Nasir icin kac cesit tedavi secenegi var hemen isime donebilecegim tedavi hangisi mutlaka dikis atilmalimi

  • Genel Cerrahi Uzm Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Gulsah; Merhaba
   Nasır tedavisini radyofrekans yöntemleriyle yapmaktayız. Nasır çevresini ısı enerjisi ile keserek sertleşmiş cilt ve onun orta kısmında yer aşan nidus çıkraılmaktadır. Dikiş atmak vs gerekmez. Günlük yşantınıza dönebilirsiniz. Geçmiş olsun

 9. Ayagimin altinda cok sayida nasir var ve artik bezdirdi herseyi denedim gecmiyor cok arkadasimdan duydum radyofrekansla gecmis cok sayida aldrsak gunluk hayatimizi etkilermi cok agri oluyormu

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba
   Radyofrekans yöntemiyle tedavinizi yapabiliriz. 1 tane veya birden fazla nasır tedavi olması siizin günlük yaşantınızı engellemez. Ağrı olarak nasır kadar bir ağrınız olmaz ama orada tedaviden kaynaklı açık yara olacağı için katlanabilecek düzeyde ağrı olabilir. Geçmiş olsun

 10. Merhaba,
  annemin ayağının altında küçük parmak altındaki metatarsalın başı denebilecek yerde uzun yıllardır süregelen bir nasır var. Daha önce bir kere cerrahi müdahale ile alındı, tekrarladı, ilaç tedavileri de geçici çözüm oldular. Oldukça derine ilerlediğini tahmin ettiğimiz bu nasır, belirttiğiniz frekans yöntemi ile alınırsa çok derin bir açık yara olup iyileşmeme durumu söz konusu olabilir mi? Kendisi ayrıca 10 yıldır parkinson hastası, herhangi bir etkileşim durumu söz konusu mudur? Teşekkürler.

  • Annenizin nasırı Radyofrekansla alınabilir. Ne kadar derine inerse insin alınabilir. fakat kalan açık yaranın iyileşmesi uzayabilir. Yara iyileşmesi hastanın genel durumuna,yaşına,ek hastalıklarına,sigara kullanıp kullanmamasına göre değişir. Yine de kesin bir şey söylemek için muayene etmekte fayda var. Muayenemiz ücretsizdir. 05426210888 02125420888 nolu hatlardan bize ulaşabilirsiniz

 11. Serce parmağımın yaninda yıllar evvel vardı. Bant kullanarak yok etmeyi basardim ama baya zaman surdu simdi ayni yerden tekrarladı. Bant kullanmak istemiyorum. Tedavi ettirmek istiyorum ama uzun surmesindende korkuyorum ne yapabilirim.

  • Nasir tedavisinde radyo frekans uyguluyoruz, nasirin durumuna ve hastanin talebine göre gerekirse ameliyatla aliyoruz. Tedaviyi bölgesel uyusturmayla yapiyoruz. Nasir tedavisinde önemli olan nidus denilen doku içindeki kökünün alinmasidir ve tedavi sirasinda bu islemi gerçeklestirdigimizden emin oluyoruz. öncelikle muayene olmalısınız

 12. Merhabalar benim ayaklarımın altında yanlarında topuğumun arkasında yani kısacası heryerde nasır var. Üç defa aldırdım ben kurtulmaya çalıştıkça tekrarlıyor artık ağrısı eziyet oluyor kurtulmak için napabilirim. Ayakkabı deyiştirdim rahat ettiğim türden aldım ama nafile sizden yardım istiyorum

  • merhaba öncelikle muayene olmalı genel durumunuzun değerlendirilmesi yapılmalı halk arasında köküne kadar tabir edilen kısma kadar alınabiliecek bir işlemle tedavi olmalısınız bilgi için 02125420888

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz