Anasayfa / Hastalıklar ve Tedavi Detayları / Varis Neden Olur, Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Varis Neden Olur, Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

“Varis hakkında detaylı bir şekilde hazırladığımız bu yazının içinde bulunan başlıklar aşağıdadır. Dilerseniz üzerilerine tıklayarak istediğiniz başlığa ulaşabilirsiniz.”

Varis, toplardamarların bir hastalığıdır. Toplardamarlar, vücudumuzun herhangi bir yerinde, dokularımız tarafından kullanılmış ve oksijeni azalmış olan kirli kanı temizlenmesi için kalbe geri taşımakla görevli olan damarlardır. Bu damarlara tıp dilinde “Ven” ismi verilmektedir. Damarların içinde kanın aşağıda durmaması için yukarı doğru pompalama fonksiyonu olan kapakçıklar bulunmaktadır.

varis neden olur

Varis Neden Olur?

Kapakçıklar çeşitli nedenlerden dolayı hasar gördüğünde o damar kanın sirkülasyonunu (deveran) gerçekleştiremez ve kan birikmeye maruz kalır. Göllenen kan basınç meydana getirdiğinden dolayı damarlar genişleyerek zaman içinde kıvrımlı ve cilt üzerinden görünür bir hale gelirler. Umursamayıp herhangi bir tedbir alınmadığı taktirde ise varisler kronikleşebilir ve ilerleyebilir.

Hemen yukarıda ki iki paragrafta varisin bir damar genişlemesi hastalığı olduğunu izah ettik ve nasıl geliştiği hakkında bilgi vermeye çalıştık. Kapakçıkların neden ve hangi durumlarda bozulduğunu, kimlerin daha fazla risk altında olduğunu da yazımızın akışında ele almaya çalışacağız.

whatsapp bilgi

Vücudumuzun tüm her yerinde toplardamarlar bulunduğundan dolayı varisleşme de her yerde görülebilir. Örneğin yemek borusu çevresinde, makat bölgesinde (hemoroid), erkeklerde yumurtalıklarda (variskosel), ayak, bacak ve baldırlarda, kadın üreme organı çevresinde, karın ve kol bölgelerinde oluşabilir.

Ancak en çok rastladığımız varis şekli, vücudumuzun belden aşağı kısmında; ayak, bacak, baldır, üreme organı bölgelerinde olanlardır.

Bel altı kısmında toplardamarlar yer çekiminin aksi yönünde kan taşıma işlemi yaptığından dolayı bu bölgelerde varisleşme riski daha yüksektir. Az önce de bahsettiğimiz üzere bu bölgede ki sibop görevi gören kapakçıklar işlevlerini herhangi bir sebepten dolayı kaybettiğinde varisler söz konusu olur ve bu duruma venöz yetersizlik adı verilir.

Kıl gibi ince telenjiektazi veya örümcek ağına benzer şekilde ki kılcal varislerden, parmak genişliğine kadar uzanmış ve cilt üzerinden bariz bir şekilde görünen varis yumaklarına (pake) kadar çeşitli varisler söz konusu olmaktadır.

varis çeşitleri

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis çeşitleri kılcal, orta ve kalın olmak üzere 3 grupta incelenmektedir.

Kılcal varisler: Saç teli inceliğinde kırmızı-mor renklere sahip varis türüdür. İlerleme göstererek orta ya da büyük varis tipine dönüşmez. Estetik olarak kötü görünüm dışında çok fazla şikayeti söz konusu değildir.

Orta varisler: Koyu yeşil ve mor renkli çapı 2-3mm arasında olup cilt altından hafif şekilde çıkıntı yapmış varis türüdür. çeşitli şikayetleri söz konusu olabilir.

Büyük (kalın) varisler: Net bir şekilde çıkıntı yapmış ve cilt üzerinden görülebilen varis türüdür. Boyutları 3 mm’den büyük olup ilerleme gösterdiği taktirde ciddi yaralara sebep olabilir.

Hala önlem alınmamış kalın varis olarak adlandırılan damar genişlemeleri, ileri aşamalarda varise bağlı cilt değişikliği veya varis ülseri sorunu olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Varisin Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Bir çok sağlık probleminde olduğu gibi varisin de en büyük oluşum sebebi genetiktir. Anne ya da baba gibi birinci derece akrabalarında özellikle annesinde varis söz konusu olan kişiler daha fazla risk altındadır. Fakat bu her ailesinde varis olan kişi de bu sorunla karşılaşacak anlamına gelmemektedir. Daha çok ailesinde bu hastalığın bulunduğu biri olup, aynı zaman da meslek icabı sürekli ayakta ya da oturur pozisyonda hareketsiz kalınacak bir iş icra ediliyorsa risk daha fazladır. Bunun dışında hareketsizliğin dışında sigara ve alkol kullanılıyorsa, kilo alımı söz konusuysa ya da çok sıcak ortamlarda bulunuluyorsa yine risk altında olduğu anlamına gelmektedir.

Varisin Yaygın Nedenleri

– Genetik durumlar
– Kadınlar daha fazla risk taşımaktadır.
– Gebelik
– Fazla Kilolar
– İşi gereği ya da farklı nedenlerden dolayı sürekli ayakta veya oturarak hareketsiz durmak

Hareketsiz kalmamak önem taşır!

Varisin en büyük oluşum sebebi genetik dedik ancak ailesinde bu sorunla karşılaşan birinin olmaması varisle karşılaşılmayacağı anlamını taşımamaktadır. Özellikle günümüzde modern hayatın gelişmesi ve vasıtaların çoğalması ile zaten ev, iş yeri ya da benzer mekanlarda sürekli olarak hareketsiz duran kişiler gün içinde kısa mesafeli bir yere giderken kendine ait aracı, taksi, dolmuş ya da benzeri bir taşıt kullandığında hareketsizliğini pekiştirmiş olmaktadır. Dolayısıyla bu gibi kısa mesafelerde vasıta kullanmak yerine hareket etmek önem taşımaktadır.

Hamilelerde Görülebilir

Kadınların gebelik döneminde değişen hormonal denge, kilo artışı ve hareketsizlik varis oluşumuna neden olabilmektedir. Dolayısıyla hamile kadınlar çok hareketsiz kalmayarak gün içinde yürüyüşler gerçekleştirebilir. Gebelik döneminde ortaya çıkan varisler, doğum sonrasında kendiliğinden düzelebilir.

Varis Şikayetleri Nelerdir?

Varisleri olan hastaların en fazla yakındığı şikayetleri sıralayacak olursak;

1- Ağrı : En fazla karşılaşılan yakınma bacaklarda ki ağrılardır. Varis ağrıları genel olarak diz altı bölgesini komple etkilemektedir. Yürüyüş, egzersiz, bacakların altına minder veya yastık konularak yukarıda tutulması ya da varis çorabı kullanılmasıyla ağrı şikayetleri azaltılabilir.

2- Ağırlık ve yorgunluk hissi : Bu şikayet özellikle günün ilerleyen saatlerinde artış gösterir. Kişi gün sonuna doğru ayaklarına beton dökülmüş gibi hissedebilir.

3- Kramplar : Hastalığın en sık karşılaşılan şikayetlerinden biri olup, özellikle geceleri artış göstermektedir.

4- Bacak Huzursuzluğu : Nadir görülen şikayetlerdendir.

5- Kaşıntı : Damarlarda biriken kirli kan kaşıntı şikayetine sebep olmaktadır. İlerlemiş vakıalar da ve varis ülserinde de oldukça fazla görülmektedir.

6- Şişlikler : Daha çok ayak bölgesinde şişlik görülür.

7- Renk değişikliği ve yara : İlerleme gösterdiği taktirde ciltte renk değişikliği, kalınlaşma ve yaralarda görülebilir.

Damarlarda ki Basınç Nasıl Düşürülür?

Basıncı azaltmak ve kapakçıkları koruyabilmek adına üst kısımda belirtilenlerden de anlaşıldığı gibi uzun süre oturmamak ve ayakta durmamak gerekir. 45-60 dakika da bir hareket edilmeli, bulunulan ortamda veya uygunsa dışarı çıkarak 2-3 dakika tur atılmalıdır. Bu sayede dolaşıma yardımcı olarak basıncın azalması mümkün olabilmektedir. Bunun dışında bacakların seviyesi gövdeden biraz daha yukarıda olacak şekilde uzanmak basıncın azaltılması yönünde çok daha fazla yardımcı olacaktır.

kapakçık tedavisi

Varis Belirtileri Nelerdir?

İlerleyen yaş ile birlikte neredeyse tüm insanların varis hastalığına maruz kalma olasılığı vardır. Bu hastalığı anlamak zor değildir, yaşattığı yakınmalardan mutlaka kendini belli eder. Burada önemli olan hastalığın ilerlemesini görmezden gelmemek ve durdurmak için önlemler almaktır.

Hastalığı fazla ilerlemiş olan kişiler hastalığın meydana gelmesinde ki sebepleri teşhis edip önüne geçmeyip yine aynı hataları devam ettirerek çözümü sadece ilaç, krem veya çoraplarda aramıştır. Halbuki kişiler fark ettiği andan itibaren gerekli ciddiyeti alarak yine gereken uygulamaları yerine getirmiş olsa çok fazla ilerlemesine de sebep olmayacaktır.

Bu açıklamanın ardından başlığımızda da belirttiğimiz gibi belirtilere geçelim. Üst kısımda varisin birden bire oluşmadığını belli yakınmalarla hafif hafif başladığını ve önlem alınmadığı taktirde ilerleme gösterdiğini belirttik. Belirtileri ağrı, sızlama, yanma, kaşıntı ve kramp gibi durumlardır.

Fakat bazı hastalar yalnızca cilt altından belli olan şişliklere maruz kalabilirken, bunun dışında herhangi bir şikayete maruz kalmayabilir. Bazı kişiler ise belirttiğimiz tüm belirtilere sahip olmaktadır.

varislerden korunma yolları

Varisten Korunma Yolları

Varisten korunmak veya ilerlemesini yavaşlatmak için yapılması gereken bazı faktörlerin olduğundan söz ettik. Fakat bu yöntemlerle hastalık kesin ve net bir şekilde engellenir veya iyileşir diyemeyiz.

* Egzersiz: Mümkün olduğu sürece bacaklar için yapılacak olan tüm egzersizler fayda sağlamaktadır. Örneğin evde müsait olduğunuz durumlarda uzanarak bacaklarınızı yukarı doğru kaldırıp indirebilir, pedal çeviriyor gibi bacaklarınızı hareket ettirebilirsiniz. Bunun dışında günlük olarak yapılacak minimum 30 dakikalık yürüyüşler olumlu yönde etkilemektedir. Yürüyüş dışında, bisiklet sürmek, yüzmek, koşmak bacaklarda ki kasları çalıştıran aktiviteler olduğundan yararlı olmaktadır.

* Hareketsiz kalmamak: Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi genetik durumların dışında varis oluşumuna sebep olan en büyük etken ayakta ve oturarak hareketsiz şekilde uzun süreler çalışmaktır. Eğer varis olduğunuzu anladıysanız artık bu noktadan sonra hareketsiz kalmamaya ve daha fazla hareket etmeye çalışmalısınız. 45-60 dakika da bir bulunduğunuz ortamlarda yapacağınız küçük yürüyüşler korunmanız yönünde artı sağlayacaktır.

* Doğru istirahat: Varis rahatsızlığınız var veya yok fark olmaksızın istirahat sırasında bacakları kalp seviyesinden yukarıda duracak şekilde tutmak dinlendirir ve ağrı, yanma, sızlama gibi şikayetler varsa azalmasını sağlar. Bu oldukça yararlı bir istirahat şeklidir.

* Topuklu ayakkabı: Eğer gün içinde uzun süreler ayakta durmanız gerekiyorsa kasların düzgün çalışması ve kanın kalbe ulaşımını engellememek adına çok yüksek topuklu ayakkabı giymemeniz önerilmektedir.

* Bacak bacak üstüne atmak: Topuklu ayakkabı da olduğu gibi uzun süre bacak bacak üstüne atarak durmakta kasların çalışmasına ve kanın kalbe iletilmesine engel olmaktadır.

* Fazla kilolar: İnsanların fazla kiloya sahip olması bir çok hastalığa veya soruna neden olabilir. Aynı durum varis için de geçerlidir. Çünkü fazla kiloları olan insanların bacaklarına binen yükte fazla olduğundan basınç artmakta ve hastalığın oluşumu ya da ilerlemesi kaçınılmaz olabilmektedir.

* Gebelik: Varis oluşumunda rol oynayan faktörlerden biridir. Bu dönemde gerek artan kilolar, gerekse kişilerin hareketsiz kalması damar genişlemesi problemine yol açmaktadır. Hamilelik döneminde riski azaltmak için mümkün olduğunca anne adaylarının hareketsiz kalmaması ve varis çorabı kullanması önerilir.

* Soğuk su: Sıcak su ile hamam, sauna ve plaj gibi sıcak ortamların varis şikayetlerini artırdığı bilinir. Bu gibi ortamlardan uzak durmalı, mümkünse soğuk su içerisine bacakları sokarak yürüyüş yapılmalı veya hareket edilmelidir. Bunun için uzmanlar evde küvet varsa 3/1’ini soğuk su ile doldurarak içinde yürünmesini, ayakların suya tekrar tekrar çıkarılıp sokulmasını önermektedir.

Varis zamanla kaybolur mu?

Varis zamanla kendi kendine küçülmez veya tamamen kaybolmaz. Yalnız doğum yapan kadınlarda görünen varisler zamanla küçülmeye veya kaybolmaya yüz tutabilirler.

Varis Tedavi Edilmeli mi?

Varis hakkında çok soru sorulmaktadır. En çok aldığımız sorulardan biri de varis tedavi edilmeli mi ? edilmezse ne olur ? şeklindedir. Bu sorunun cevabı net bir şekilde evet tedavi edilmelidir.

Çünkü bu rahatsızlık her ne kadar kılcal damarlar ile küçük ve şikayetsiz bir şekilde belirtilerini göstersede bu şekilde kalacak ve ilerleme göstermeyecek diye birşey yoktur. Gerekli tedbirlerin alınmaması ile başlangıç gösteren hastalık yine bu tedbirlerin alınmadığı sürece ilerleme katedecek ve günlük hayatınızı etkileyecek şikayetler ile sizin yaşam kalitenizi düşürmeye başlayacaktır.

Önemsemez ve dikkat etmezseniz hastalığın derecesi ilerleyerek orta veya kalın varis olarak adlandırılan çeşitlere ulaşabilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıktada ilerleme olduğunda ağrı, kramp, kaşıntı hatta çok ilerleme gösterdiğinde kanamalara bile sebep olabilir.

İlerleme gösteren hastalık varis ülseri olmaya kadar gidebilir. Her hastalıkta olduğu gibi varisi de önce farkederek derhal tedavi olmak sizin için büyük bir fayda sağlayacaktır. Ameliyattan ve ameliyat olduktan sonra ki istirahat dönemiyle özel, sosyal ve iş hayatında kayıp yaşamaktan korkan kişiler rahat olmalıdırlar.

Çünkü varis için bir çok hastalıkta olduğu gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde tedavi olabilir, tedavi bitiminde kalkıp günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Teknoloji ile sağlık alanında geliştirilen bu yöntemler ameliyat olduğunuzda ki yaşadığınız ağrı, sızı ve şikayetleriniz ile istirahat için kaybettiğiniz günler baz alındığında çok daha ekonomik olmaktadır.

Varise Ne İyi Gelir?

Üst kısımda varis şikayetlerinin azaltılmasına yönelik yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştık. İnsanlar herhangi bir hastalıkla karşılaştığında gerek doktor korkusu, gerekse vakit olmamasından dolayı çözümü çevrelerinden ya da internetten bulmaya çalışırlar. Buralardan edinilen çözüm yolları yaygın olarak şunlardır;

* Varis çorabı kullanımı: Hastalığı ortadan kaldırmak için hiç bir üstünlüğü yoktur. Fakat şikayetlerin azaltılması yönünde oldukça fayda sağlar ve hekimler tarafından da önerilmektedir. Yalnız hekim tavsiyesinde, mevcut olan varislerin boyutu ve tipine uygun çorabın kullanılması gerekir. Rastgele, yanlış alınan çorapların herhangi bir etkisi olmayabilir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis rahatsızlığı toplardamar problemiyle bacaklarda görülebilen bir hastalıktır. Bu rahatsızlığa maruz kalan kişilerin sıkça varis çorabı kullandıklarına şahit olunur, peki varis çorabı ne işe yarar ?

varis çorabı ne işe yarar

Varis çorabı bacakları toparlama özelliği bulunan, dar, sıkı ve baskı yapma özelliği olan çoraplardır. Burada ki amaç az önce de dediğimiz gibi yaptığı baskı ile bacakları toparlama, yorgunluk ve ağırlık hissini azaltmaktadır. Çorapların hastalığı tedavi ettiği yönünde bir algı olsada, bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü bu ürünlerin tedavi edebilme gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

Varis çorabı kullanımının çok eski yıllara kadar dayandığı bilinmektedir. Günümüzde bir çok varis hastası bu konuda tecrübesi olmayan hekimlere muayene olduğunda, hekim tarafından ilaç ya da çorap reçete edilmektedir. Hastalarda bu yönde bu reçete edilen ilaç ve çorabı kullanarak sağlıklarına kavuşacaklarını düşünür. Hekim bu konuda tam bir bilgi sahibi olmadığı için hastaya açıklama da yapmaz. Fakat bilinmelidir ki çorap, varisi asla ve asla iyileştirmemektedir.

Fakat hiç bir işe yaramadığını söylersek bu haksızlık olur. Çünkü varisli kişilerde meydana gelen bacak ağrıları için oldukça fayda sağlayabilmektedir. Fakat diğer kramp, şişlik ya da kaşıntı gibi şikayetlere herhangi bir etkisi olmayabilir. Çorap kullanımının yanı sıra akşamları istirahat ederken bacaklarınızı yastık ve minder gibi yükseğe koyup yukarıda tutmakta fayda sağlamaktadır.

Varis çoraplarının , varis konusunda tecrübesi olan kalp damar cerrahi uzmanlarının tavsiyesi ile kullanılmasında fayda vardır.

* Sülükle tedavi yöntemi: Son zamanlarda ortaya çıkan popüler tedavi yöntemlerinden biridir. Sülük kan emici bir hayvandır ve vücudun neresine yapıştırılırsa yapıştırılsın oradan kan emme faaliyeti gösterir. Sülüklerin toplar damarlarda biriken kanı emmesi bacaklarda rahatlamaya ve kişinin şikayetlerinin bir kaç günlüğüne azalmasına imkan verebilir. Fakat kapakçıkları tedavi etme ya da damarları yok etme üstünlüğüne sahip olmadığı için bir kaç gün sonra hastalık tekrar eski halini alacaktır.

* Bitkisel tedavi yöntemi: Bir çok sağlık problemine yönelik uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri, hiç bir faydası olmamasına rağmen varis için de kullanılmaktadır. Bu yollara başvurulduğunda kişiler gereksiz zaman ve maddi kayıp yaşamakta, herhangi bir fayda alamamaktadır.

* Çay içerek tedavi: Hiç bir etkisi yoktur.

* Krem ve benzeri merhemler: Ağrı ya da benzeri şikayetlerin azaltılmasında rol oynayabilir, tedavi edici hiç bir üstünlüğü yoktur.

Varislerden tamamen kurtulmanın tek yolu kalp damar cerrahi uzmanına başvurarak, tedavi olmaktır.

varis tedavisi nasıl yapılır

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dilerseniz öncelikle işe yaramayan, zaman ve para kaybı olan uygulamaları kenara koyalım. İlaç, krem, bitkisel karışım, sülük + varis çorabı hastalığın tedavisine zerre kadar etkisi olmaz. Sadece rahatlatıcı, şikayetleri kısmen giderici etkileri olabilmektedir. Geriye sadece cerrahi müdahale kalmaktadır. Bunun için varis ameliyatı yada teknolojiye dayalı ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında bir seçim yapmanız gerekir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi (ÖNERİLİR)

IDEA tarafından 2004 yılından beri uygulan ameliyatsız varis tedavi yöntemleri hastanede yatma, narkoz, ameliyat, dikiş izi, tekrarlama riski ve iş gücü kaybı gibi sorunları tümüyle ortadan kaldırmaktadır. Sadece 10 dakika içerisinde ve tüm varislerde uygulanabilir olması en çok tercih edilen yöntemler arasında öne çıkarmaktadır.

Nasıl Yapılır: Lazer ve Radyo Frekans cilt üzerinden genelde kılcal ve orta boy varislerin tedavisinde uygulanmakta olup, özellikle skleroterapi iğnesinin girme imkanı olmayan 1-2 mm varislerin tedavisinde çok etkilidir. Geriye kalan en etkili iki yöntem ise Skleroterapi ve Köpükle Varis Tedavisi ise damar içinden iğne ile yapılmaktadır. Özel bir ilaç + hava karışımı şeklinde elde edilen köpük çok ince bir enjektör ile damarlara uygulanmaktadır. Sk

Tüm Varislerde Uygulanabilir: Ameliyatsız varis tedavi kısmı bir çözüm olmayıp, kapsamlı bir uygulamadır. En kalın varislerin tedavisi bile uygulanabilmektedir. Ameliyat ayak ve bileklerde uygulanamazken bu teknik sınır tanımamaktadır. Anında etki eder, hemen varislerden kurtulursunuz. Sonucu görmek isteyenler aşağıda yer alan Video’ya göz atabilirler. Aynı şekilde aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak Ameliyatsız varis tedavi detaylarını inceleyebilirsiniz.

Varis Ameliyatı (ÖNERİLMEZ)

En eski tedavi yöntemlerinden olup, hastanelerin ameliyathanelerinde yapılması gerekmektedir. Günümüzde en sık uygulanan Strippng Venektomi damarları çıkarmayı yada uçlarını keserek bağlamayı amaçlamaktadır. Genelde teknolojik yönden yetersiz olan hastane ve sağlık merkezlerinde uygulanışı devam etmektedir. Narkoz ile yapılması nedeniyle 3-7 gün hastanede 20-45 gün ise evde istirahat etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde tekrarlama riski %95 olup, 2 yıl sonra aynı yerde tekrardan varis hastalığı görülebilir.

Varis ameliyatı olmanın dezavantajları

Hastanede yatılması gerekmektedir ; Ameliyat hastane ortamında narkoz veya anestezi kullanılarak yapıldığından ve hastada 1cm veya daha fazla kesi uygulandığından dolayı 3-7 gün kadar hastanede yatmak durumundadır.

Evde istirahat etmek gerekmektedir ; Ameliyat olduktan sonra 3-7 gün hastane ortamında yatırılan hasta 20-30 gün kadar evde istirahat etmek durumundadır. Evde istirahat aşamasında kişi sosyal, özel ve iş hayatında aksamalar yaşar. Bir çok insan için bu zaman kaybı oldukça önemlidir.

Varis tekrarlamaktadır ; Varis ameliyatı olan kişilerde bir süre sonra tekrar şikayetler başlamaktadır. Ameliyat olan hastalarda varis şikayetinin tekrarlaması sık olarak gözlemlenmiştir.

Kanama ve iltihap ; Tedavi için kesi yapılan bölgelerde kanama ve iltihap oluşumu görünmektedir. Bu yalnızca varis için değil tüm ameliyatlar için geçerlidir.

Dikiş izi kalabilmektedir ;Kesi olan yerler dikiş yapılarak kapatılır. Dolayısıyla bu dikişler alındıktan sonra izi kalmaz densede kalmaktadır. Varisin kötü görünümünden kurtulduğuna sevinen hasta dikiş izleriyle karşı karşıya kalır. Özellikle şort ve etek tarzında giyim tercih eden kadın hastalarda bu fazla rahatsızlık vermektedir.

Ağrı olmaktadır ; Ameliyat esnasında narkoz veya anestezi kullanıldığından dolayı hissedilmeyen ağrılar, narkozun etkisinin geçmesiyle birlikte başlangıç göstermektedir. Bu ağrılar dikişler geçene kadar sürmektedir.

Maddeler halinde saydığımız bu riskler tüm ameliyat olan hastalar için geçerlidir. Bu risklere maruz kalmamak için sağlık alanında teknolojik gelişmeler ile hizmet vermekte olan tedavi merkezlerinde uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Biz İstanbul Bakırköy IDEA olarak ücretsiz varis muayenesi hizmeti vermekteyiz. Ücretsiz olarak muayene olduktan sonra hekimlerimiz sizin varis derecenizi göze alarak hangi tedavi yönteminin daha uygun olduğunu belirteceklerdir.

İstanbul Varis Tedavisi

İstanbul da varis tedavisi olmak için Bakırköy, Şişli ve Kadıköy de bulunan şubelerimizden herhangi birini seçerek iletişim bilgilerinden randevu alabilir muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz