Anasayfa / Ben Tedavisi / Ben Neden Olur ve Nasıl Oluşur?

Ben Neden Olur ve Nasıl Oluşur?

Neredeyse tüm insanların vücudunun bazı yerlerinde ben vardır. Çoğu çocukluk döneminde ortaya çıkmaya başlayan bu benlerin nasıl oluştuğu hakkında henüz bilimsel net bir bilgi yoktur. Çocukluktan sonra ki ilerleyen zamanlarda da yeni benler oluşabilir. Hemen hemen her insanın cildinde ben bulunur.

Bir çoğu hiç görünmeyen saklı bölgelerde olduğundan dolayı ve rahatsız etmediği için dikkate dahi alınmaz. Bazıları ise çok büyük ya da çok belirgin yerlerde olduğundan pek memnun etmez. Özellikle yüzümüzde oluşmakta olan büyük benler estetik olarak rahatsız edicidir.

ben neden olur

Benler uzun yıllar boyunca eskisine nazaran zaman zaman büyümeler ya da kaybolmalar gösterebilir. Kaybolma, büyüme, kanama, renk değişimi ya da şekil değiştirme gibi değişiklikleri aniden gösterdiği taktirde kesinlikle en kısa zaman içerisinde bir uzmana muayene olmak gerekir.

ben tedavisi

Vücudumuzda Ben Neden Çıkar?

Vücudumuzda cildimize renk veren bir madde bulunmaktadır. Bu melanosit isminde ki hücreler tarafından üretilmekte olan melanin maddesidir. Melanositlerin üretmiş olduğu melanin maddesi vücudumuza eşit bir şekilde dağılma göstererek cildimize renk vermektedir.

Fakat bazı zamanlar neden olduğu bilinmeyen bir sebepten bu melanosit hücreleri bir araya toplandıklarından dolayı benler oluşmaktadır. Ben vücudun her bölgesinde oluşabilir.

Benler Neden Değişiklik Gösterir?

Az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi benler bazen şekil, renk ya da az da olsa kayma gösterebilirken bazen küçülmelerde gözlemlenebilir. Bu değişimler uzun yıllar içerisinde fark edilmeden oluştuğunda sakıncası yoktur. İlerleyen yaş ile değişen cildin yapısıyla beraber benlerde de değişiklikler olabilir.

Fakat bu değişimler kısa bir zaman içerisinde aniden olduysa kesinlikle bir uzmana görünmekte fayda vardır. Benler her ne kadar rahatsız etmeyen bir durum olarak görünse de kesinlikle kulaktan duyma veya bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre müdahale edilmemelidir.

Ben ile oynamak, ellemek, dışarıdan duyulan yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak küçük bir problemi olmayacak şekilde büyütebilir. Sizi hem maddi hem de sağlık yönünden daha da zor durumlara sokabilir.

Ailelerinde cilt kanseri olan bireyler ben konusunda çok daha fazla risk altındadır ve daha dikkatli bir şekilde takip ederek, uzmanlara görünmeleri gelecekleri için kesinlikle faydalı olacaktır.

whatsapp bilgi

Ben Türleri Nelerdir?

Benler doğuştan olabileceği gibi sonradan ilerleyen yaşla beraberde oluşabilen tümörlerdir. Benler rengi, yapısı ve diğer özelliklerine göre çeşitli gruplara ayrılabilmektedir. Genel olarak 3 grupta incelenmektedir.

– Edinsel melanositik nevüs
– Konjenital melanositik nevüs
– Diğer nevüsler

Tavsiye konu:
Ameliyatsız Ben Tedavisi Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Ben Aldırmak İçin Ameliyat Olunmalı mı?

Özellikle yüz bölgesinde olan benler çok rahatsız edici görünmektedir. Beni olan kişiler bir toplumun arasına girdiğinde herkes ona bakıyormuş gibi hissedebilir, bu da kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Teknolojik olarak gelişmemiş olan kurumlar benleri almak için ameliyat edilmesini söylerler. Fakat beninizin büyüklüğü ne kadarsa onun 2 katı kadar bir bölgeyi keserek alırlar, tam benden kurtuldum derken yüzünüzde dikiş izi ile karşılaşırsınız. Halbuki yüzünüzde o benle yıllarca yaşamaktan sıkılmışsınızdır bu sefer de ben giderek yerine dikiş izi gelmiştir.

Ameliyat yoluyla beninizi almak isteyen kurumlar ameliyat olmanızı çünkü patolojik tahlil yapılması gerektiğini dile getirirler. Halbuki bu tahlil punch ismi verilen 0,8mm çapında bir aletle iz bırakmadan biyopsi alınarak yapılabilmektedir.

Bunun için ben tedavisi için kesinlikle ameliyat olmanızı değil lazer, radyo frekans ve elektro koterin teknolojilerini kullanan bir tedavi merkezine giderek hem kısa sürede hem de iz bırakmayan şekilde tedavi olmanızı önermekteyiz.

Et Beni Neden Çıkar?

Genel olarak kabarık şekilde büyüyenlerin sebebi bilinmemektedir ama şu faktörlerin neden olabileceği bilinmektedir;

Genetik yatkınlık, anne babada varsa çocukta da olabilir.

Deri katlarında deformasyon, derinin bir katmanında sebepsiz bir şekilde büyür.

Şeker hastalarında sık görülmesi şeker hastalığını suçlasa da bilimsel desteği yoktur.

Siğil et beni gibi görünür ama farklı bir hastalıktır.

Bir de saplı et benleri vardır, üzüm tanesi gibi saplı olanların çıkmasında en önemli sebep genellikle kronik travmadır, boyun bölgesinde yakanın sürtünmesi, kolyenin sürtünmesi, kilolu insanlarda bacakların birbirine sürtünmesi saplı benlerin oluşumunda etkilidir.

Gebelik döneminde ben çıkmasının sebebi de bebeğin salgıladığı büyüme hormonunun etkisiyle olabileceği düşünülmektedir.

Et Beni Nasıl Geçer?

Bütün hastalıkların tedavisinde olduğu gibi bilimsel yöntemlerle alınması en doğru yaklaşımdır çünkü bilimsel yöntemler milyonlarca hasta üzerinde denenmiş, sonuçları istatistiki olarak değerlendirilmiş, olabilecek tüm sorunlar yaşanmış ve çözülmüş yöntemlerdir.

En etkili yöntemler benin büyüklüğüne, derinliğine, rengine ve diğer yapısal farklılıklarına göre seçilir. günümüzde uygulanan yöntemler şunlardır ve bunların uygulanmasıyla geçer;

– Radyo frekans
– Lazer
– Elektrokoter
– Krioterapi
– Cerrahi yöntemler

Bilimsel olarak asla önerilmeyen ve ciddi yanık ve ize neden olabilen yöntemler de şunlardır;
Krem kullanımı

Bitkisel adıyla satılan yakıcı asitlerin kullanımı.

Bu tür ürünlerin hiçbirisi Sağlık Bakanlığı’ndan tedavi edebilir ruhsatı almamıştır çünkü bunların hiçbirisinin kullanımı bakanlıkça onaylanamaz.

Evde Et Beni Tedavisi

Saplı benler için uygulanabilen tek yöntem vardır, dibinden ince bir ip veya lastikle bağlanır, bene kan gidemediği için çürür dökülür. Bu uygulamada ben geçer ama kökü kaldığı için yeniden çıkar.

Kırmızı Ben Neden Çıkar?

Kırmızı benler diğer benlerden çok farklıdır, damarsal yönden çok zengindir ve bu sebeple damar beni veya kan beni de denir. Genel adı hemanjiomdur, küçük olanlara chery hemanjiom denir.

Kırmızı ben çıkma nedeni kesin bilinmemekle birlikte damar geliştirici faktör yüksekliği en önemli sebep kabul edilir. Dmar geliştirici faktör adlı maddeden neden yükseldiği bilinmemektedir. Küçük kırmızı benler genellikle 40 lı yaşlarda çıkmaya başlar yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.

Ben Aldırmak Zararlı mıdır?

Benler iyi huylu oluşumlardır. Nadiren kötü huylu olabilmektedir. Bunlar içinde ameliyatlı yada ameliyatsız her yöntemde patoloji / biyopsi yapılması mümkündür.

Birçok insan özellikle yüz veya görünen farklı bir bölgesinde oluşan benleri estetik açıdan da rahatsızlık verdiği için ben aldırmak tehlikeli mi, zararlı mı, kansere dönüşür mü gibi soruları sıklıkla yöneltmektedir. Bunun sebebi halk arasında kulaktan kulağa dolaşan ancak gerçeği yansıtmayan “ben aldırmak zararlıdır” düşüncesidir. Ben aldırmak zararlı ve tehlikeli değildir.

Olmayan benin vücuda bir zararı olmayacaktır. Aksine kanserleşme riski olan benin vücutta durması riskli olmaktadır.

Kanserleşen Ben Nasıl Anlaşılır?

Az önce de bahsettiğimiz gibi benlerin büyük çoğunluğu iyi huylu tümörlerdir. Fakat bazı benler kanserleşme eğiliminde olabilir ve bunu mutlaka ani değişiklikler ile belli edebilirler. Simetrik olmayan, sınırları net olmayan, çapı 6mm boyutundan büyük olan, zaman geçtikçe farklı boyut veya renge dönen, kızaran, kaşınan ve kanayan benler tehlike arz edebildiğinden mutlaka bir uzman tarafından incelenmeli ve gerektiğinde patoloji alınmalıdır.

Kanserleşmeye eğilimi olan benlerin tespiti için ABCDE kuralı kullanılmaktadır. İlk olarak 1985 yılında ABCD olarak tanınan kural 2004 yılında revize edilerek ABCDE olarak literatüre girmiştir.

A asymmetry (asimetri) : Simetrik olmayan bir şekilde olması
B border (sınır) : Sınırlarının düzenli olmaması
C color (renk) : Benin renginde düzensizlik
D diameter (boyut) : 6mm boyutundan büyük olması
E evolving (değişim) : Zaman içerisinde değişikliklere uğraması

gibi durumlar benin takibi için gereken ABCDE kuralıdır.

Ben Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Ben tedavisi için genel cerrahi uzmanlarına başvurulabilir. Özellikle ameliyatsız yöntemler uygulayan bir hekim oldukça önemlidir. IDEA Kliniklerin tümünde RF, Elektrokoter, Lazer ve Plazma gibi ameliyatsız yöntemlerle ben tedavileri uygulanmaktadır. Sizlere en yakın şubemizden randevu alarak ücretsiz muayene olabilir ve tedavi olabileceğiniz yöntem yada yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Kaynak:
1- Kafes, GW (1982). Küçük konjenital nevüs. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi , 7 (5), 685-687.
2- Goss, B. D., Forman, D., Ansell, P. E., Bennett, V., Swerdlow, A. J., Burge, S., & Ryan, T. J. (1990). The prevalence and characteristics of congenital pigmented lesions in newborn babies in Oxford. Paediatric and Perinatal Epidemiology, 4(4), 448-457.
3- Kroon, S., Clemmensen, O. J., & Hastrup, N. (1987). Incidence of congenital melanocytic nevi in newborn babies in Denmark. Journal of the American Academy of Dermatology, 17(3), 422-426.
4- Op. Dr. Seher ŞİRİN – Ben Neden Olur – https://www.ideatip.net/ben-nevus-nedir-neden-olur
5- Op. Dr. Atilla KAYA – Ben Tedavisi Nasıl Yapılır? – https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-ben-tedavisi-nasil-yapilir
6- Op. Dr. Atilla KAYA – Ameliyatsız ben aldırma yöntemleri nelerdir? – https://ideaklinik.net/ben-aldirma-yontemleri-nelerdir-ameliyatsiz-ben-aldirma/

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz