Anasayfa / Ben Tedavisi / Ben Neden Olur?

Ben Neden Olur?

Neredeyse tüm insanların vücudunun bazı yerlerinde ben vardır. Çoğu çocuklukta başlayan bu benlerin nasıl oluştuğu hakkında henüz bilimsel bir bilgi yoktur. Çocukluktan sonra ki ilerleyen zamanlarda da yeni benler oluşabilir. Hemen hemen her insanın cildinde ben bulunur. Bir çoğu hiç görünmeyen saklı bölgelerde olduğundan dolayı ve rahatsız etmediği için dikkate dahi alınmaz. Bazıları ise çok büyük ya da çok belirgin yerlerde olduğundan pek memnun etmez. Özellikle yüzümüzde oluşmakta olan büyük benler görüntü olarak rahatsız edicidir.

Benler uzun yıllar boyunca eskisine nazaran zaman zaman büyümeler ya da kaybolmalar gösterebilir. Kaybolma, büyüme, kanama, renk değişimi ya da şekil değiştirme gibi değişiklikleri aniden gösterdiği taktirde kesinlikle en kısa zaman içerisinde bir uzmana muayene olunmalıdır.

Vücudumuzda Benler Neden Oluşur?

Vücumuzda cildimize renk veren bir madde bulunmaktadır. Bu melanosit isminde ki hücreler tarafından üretilmekte olan melanin maddesidir. Melanositlerin üretmiş olduğu melanin maddesi vücudumuza eşit bir şekilde dağılma göstererek cildimize renk vermektedir. Fakat bazı zamanlar neden olduğu bilimeyen bir sebepten bu melanosit hücreleri bir araya toplandıklarından dolayı benler oluşmaktadır. Ben vücudun her bölgesinde oluşabilir.

Benler Neden Değişiklik Gösterir?

Az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi benler bazen şekil, renk ya da az da olsa kayma gösterebilirken bazen küçülmelerde gözlemlenebilir. Bu değişimler uzun yıllar içerisinde farkedilmeden oluştuğunda sakıncası yoktur. İlerleyen yaş ile değişen cildin yapısıyla beraber benlerde de değişiklikler olabilir.

Fakat bu değişimler kısa bir zaman içerisinde aniden olduysa kesinlikle bir uzmana görünmekte fayda vardır. Benler her ne kadar rahatsız etmeyen bir durum olarak görünsede kesinlikle kulaktan duyma veya bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre müdahale edilmemelidir. Ben ile oynamak, ellemek, dışarıdan duyulan yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak küçük bir problemi olmayacak şekilde büyütebilir. Sizi hem maddi hem de sağlık yönünden daha da zor durumlara sokabilir.

Ailelerinde cilt kanseri olan bireyler ben konusunda çok daha fazla risk altındadır ve daha dikkatli bir şekilde takip ederek, uzmanlara görünmeleri gelecekleri için kesinlikle faydalı olacaktır.

Ben Aldırmak İçin Ameliyat Olunmalı mı?

Özellikle yüz bölgesinde olan benler çok rahatsız edici görünmektedir. Beni olan kişiler bir toplumun arasına girdiğinde herkes ona bakıyormuş gibi hissedebilir, bu da kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Teknolojik olarak gelişmemiş olan kurumlar benleri almak için ameliyat edilmesini söylerler. Fakat beninizin büyüklüğü ne kadarsa onun 2 katı kadar bir bölgeyi keserek alırlar, tam benden kurtuldum derken yüzünüzde dikiş izi ile karşılaşırsınız. Halbuki yüzünüzde o benle yıllarca yaşamaktan sıkılmışsınızdır bu sefer de ben giderek yerine dikiş izi gelmiştir. Ameliyat yoluyla beninizi almak isteyen kurumlar ameliyat olmanızı çünkü patolojik tahlil yapılması gerektiğini dile getirirler. Halbuki bu tahlil punch ismi verilen 0,8mm çapında bir aletle iz bırakmadan biyopsi alınarak yapılabilmektedir.

Bunun için ben tedavisi için kesinlikle ameliyat olmanızı değil lazer, radyo frekans ve elektrokoterin teknolojilerini kullanan bir tedavi merkezine giderek hem kısa sürede hem de iz bırakmayan şekilde tedavi olmanızı önermekteyiz.

Ben tedavisi için aşağıda ki telefon numaralarımızdan muayene ve tedavi ücretleri hakkında ki bilgileri alabilir dilerseniz bakırköy, dilerseniz diğer şubelerimiz için randevu alabilirsiniz.

10 Yorumlar

 1. Hocam merhaba genital bolgede kücük küçük et benleri var. Bunların bulasıcı olduğunu duydum. Aileme de gecermi acaba ayni tuvaleti kullaniyoruz.

  • merhaba et beni diye bahsettiğiniz şeyler kondilom olabilir ve bulaşıcıdır biran önce muayene ve tedavi olmalısınız

 2. Vücudumda birden çok ben var aynı gün çok sayıda ben alımı yapıyor musunuz. Bunun zararı var mıdır

  • merhaba merve hanım
   dilediğiniz sayıda benin tedavisini yapabiliyoruz aynı anda olmayan benin zararıda olmaz

 3. 10 yaşında yeğenimin yüzünde yüzeysel 10dan fazla beni var ve devamli fazlalasiyor gibi ne yapmak lazım

  • merhaba muayene gerekli tedavi edilebilirliği konusunda yardımcı olabiliriz bize whatsapptan ulaşabilirsiniz 05426210888

 4. Merhaba birden çok benim bulunmakta aynı gün tedavi olup eve dönebiliyor muyuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Biz Sizi Arayalım

Testing......