Anasayfa / Ben Tedavisi / Ben Neden Olur ve Nasıl Oluşur?

Ben Neden Olur ve Nasıl Oluşur?

Neredeyse tüm insanların vücudunun bazı yerlerinde ben vardır. Çoğu çocukluk döneminde ortaya çıkmaya başlayan bu benlerin nasıl oluştuğu hakkında henüz bilimsel net bir bilgi yoktur. Çocukluktan sonra ki ilerleyen zamanlarda da yeni benler oluşabilir. Hemen hemen her insanın cildinde ben bulunur.

Bir çoğu hiç görünmeyen saklı bölgelerde olduğundan dolayı ve rahatsız etmediği için dikkate dahi alınmaz. Bazıları ise çok büyük ya da çok belirgin yerlerde olduğundan pek memnun etmez. Özellikle yüzümüzde oluşmakta olan büyük benler estetik olarak rahatsız edicidir.

Benler uzun yıllar boyunca eskisine nazaran zaman zaman büyümeler ya da kaybolmalar gösterebilir. Kaybolma, büyüme, kanama, renk değişimi ya da şekil değiştirme gibi değişiklikleri aniden gösterdiği taktirde kesinlikle en kısa zaman içerisinde bir uzmana muayene olmak gerekir.

ben tedavisi

Vücudumuzda Benler Neden Oluşur?

Vücumuzda cildimize renk veren bir madde bulunmaktadır. Bu melanosit isminde ki hücreler tarafından üretilmekte olan melanin maddesidir. Melanositlerin üretmiş olduğu melanin maddesi vücudumuza eşit bir şekilde dağılma göstererek cildimize renk vermektedir.

Fakat bazı zamanlar neden olduğu bilinmeyen bir sebepten bu melanosit hücreleri bir araya toplandıklarından dolayı benler oluşmaktadır. Ben vücudun her bölgesinde oluşabilir.

Benler Neden Değişiklik Gösterir?

Az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi benler bazen şekil, renk ya da az da olsa kayma gösterebilirken bazen küçülmelerde gözlemlenebilir. Bu değişimler uzun yıllar içerisinde farkedilmeden oluştuğunda sakıncası yoktur. İlerleyen yaş ile değişen cildin yapısıyla beraber benlerde de değişiklikler olabilir.

Fakat bu değişimler kısa bir zaman içerisinde aniden olduysa kesinlikle bir uzmana görünmekte fayda vardır. Benler her ne kadar rahatsız etmeyen bir durum olarak görünse de kesinlikle kulaktan duyma veya bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre müdahale edilmemelidir.

Ben ile oynamak, ellemek, dışarıdan duyulan yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak küçük bir problemi olmayacak şekilde büyütebilir. Sizi hem maddi hem de sağlık yönünden daha da zor durumlara sokabilir.

Ailelerinde cilt kanseri olan bireyler ben konusunda çok daha fazla risk altındadır ve daha dikkatli bir şekilde takip ederek, uzmanlara görünmeleri gelecekleri için kesinlikle faydalı olacaktır.

Ben Aldırmak İçin Ameliyat Olunmalı mı?

Özellikle yüz bölgesinde olan benler çok rahatsız edici görünmektedir. Beni olan kişiler bir toplumun arasına girdiğinde herkes ona bakıyormuş gibi hissedebilir, bu da kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Teknolojik olarak gelişmemiş olan kurumlar benleri almak için ameliyat edilmesini söylerler. Fakat beninizin büyüklüğü ne kadarsa onun 2 katı kadar bir bölgeyi keserek alırlar, tam benden kurtuldum derken yüzünüzde dikiş izi ile karşılaşırsınız. Halbuki yüzünüzde o benle yıllarca yaşamaktan sıkılmışsınızdır bu sefer de ben giderek yerine dikiş izi gelmiştir.

Ameliyat yoluyla beninizi almak isteyen kurumlar ameliyat olmanızı çünkü patolojik tahlil yapılması gerektiğini dile getirirler. Halbuki bu tahlil punch ismi verilen 0,8mm çapında bir aletle iz bırakmadan biyopsi alınarak yapılabilmektedir.

Bunun için ben tedavisi için kesinlikle ameliyat olmanızı değil lazer, radyo frekans ve elektrokoterin teknolojilerini kullanan bir tedavi merkezine giderek hem kısa sürede hem de iz bırakmayan şekilde tedavi olmanızı önermekteyiz.

Ben tedavisi için aşağıda ki telefon numaralarımızdan muayene ve tedavi ücretleri hakkında ki bilgileri alabilir dilerseniz Bakırköy, dilerseniz diğer şubelerimiz için randevu alabilirsiniz.

IDEA Klinik İstanbul Bakırköy, Şişli, Kadıköy’de. Ayrıca İzmir, Ankara ve Bursa’da bulunmaktadır.

16 Yorumlar

 1. Hocam merhaba genital bolgede kücük küçük et benleri var. Bunların bulasıcı olduğunu duydum. Aileme de gecermi acaba ayni tuvaleti kullaniyoruz.

  • merhaba et beni diye bahsettiğiniz şeyler kondilom olabilir ve bulaşıcıdır biran önce muayene ve tedavi olmalısınız

 2. Vücudumda birden çok ben var aynı gün çok sayıda ben alımı yapıyor musunuz. Bunun zararı var mıdır

  • merhaba merve hanım
   dilediğiniz sayıda benin tedavisini yapabiliyoruz aynı anda olmayan benin zararıda olmaz

 3. 10 yaşında yeğenimin yüzünde yüzeysel 10dan fazla beni var ve devamli fazlalasiyor gibi ne yapmak lazım

  • merhaba muayene gerekli tedavi edilebilirliği konusunda yardımcı olabiliriz bize whatsapptan ulaşabilirsiniz 05426210888

 4. Merhaba birden çok benim bulunmakta aynı gün tedavi olup eve dönebiliyor muyuz

 5. Merhaba yüzümde rahatsız olduğum benler var nasıl kurtulsa bilirim

  • Merhaba
   benlerinizi muyene ile değerlendirip ,laser,RF , plazma gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz,Kliniğimizde ben muayenesi ücretsiz yada 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • Merhaba benim yüzümde ve boynumda toplam 20 ben var 2 tanesi hariç diğerlerinin çapı 1cm bile yok ameliyata gerek var mı diğer sorumda lazer ile almak iz bırakır mı?

    • Tüm tedavi yöntemlerinde murlaka belli belirsiz,gözle farkedilemeyecek kadar da olsa iz kalır. Benlerinizi muayene ile değerlendirip laser , RF yada plazma ile tedavi edebiliriz.
     Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba benim de yüzümde ben var bu beni çok rahatsız ediyor ve çevrem tarafından çirkinim deniliyor ve cok üzülüyorum

  • Merhaba,
   Tüm benleri tedavi edebiliyoruz. 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz. Ayrıca bu numaradan ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz