Anasayfa / Anal Fissür / Makat Çatlağına Botox Tedavisi

Makat Çatlağına Botox Tedavisi

Makat çatlağı daha çok bayanlarda rastlanan bir rahatsızlık olsa da erkeklerde de sıklıkla görülebilmektedir. Toplumda makat çatlağı olarak tabir edilen rahatsızlık tıpta anal fissür olarak isimlendirilir. Hemoroid hastalığından sonra en sık karşılaşılan makat sorunlarından biridir. Ve yine basura benzer sebeplerle meydana gelmektedir. Oluşan bu yırtık, dışkılama esnasında dışkının temas etmesiyle vermiş olduğu acı hastayı oldukça zorlamaktadır.

makat çatlağı botoks tedavisi

Bu hastalığın ilk meydana geldiği esnada muayene olunması ile tedavisi reçete edilen kremlerle mümkün olabilmektedir. Fakat kişilerin ciddiye almamasından, nasılsa geçer diye düşünmesinden dolayı geçen sürede kronikleşmesi olasıdır. Bunun dışında hastalar makat bölgesinde oluşan bu problem için utandıklarından dolayı muayene olmak istemezler. Bu nedenle de anal fissür kronikleşerek ilaçlarla tedavi edilememekte, tıbbi müdahale gerektirmektedir.

Eskiden beri anal fissür tedavisi için, tedavi merkezleri tarafından klasik ameliyat kullanılmaktaydı. Fakat günümüzde gelişen tekniklerle çok kısa sürede ve hastaya eziyet vermeyen teknikler bulunmaktadır.

Botoksla makat çatlağı tedavisi 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilerek, hasta günlük yaşamına devam etmektedir.

İsmini daha çok estetik yaptıran kişilerden duyduğumuz botoks makat çatlağı probleminde de oldukça etkili olmaktadır.

whatsapp bilgi

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Bir çok sağlık probleminde belirtiler yavaş yavaş kendini gösterirken, fissürde belirtiler birdenbire ortaya çıkmaktadır. Bu sayede kronik bir hal almadan önce müdahale edilmesi de oldukça kolay olabilir.

– Dışkılama ihtiyacının giderildiği esnada cam çiziği hissiyatında ki acı
– Dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrı
– Makatta ağrı ve şişlik
– Anüste kaşıntı ve tahriş
– Makat kanaması

Makat Çatlağı Tanısı Nasıl Konur?

Tecrübeli bir proktoloji uzmanı yapacağı göz, parmak ve anoskop muayeneleri ile fissür tanısını kolayca koyabilir. Bazı fissür vakalarında küçük bir meme oluşabildiği için çoğunlukla hemoroid ile karıştırılabilir. Doktorunuzun proktoloji konusunda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı olması burada önem teşkil eder. IDEA Kliniğin tüm şubelerinde bulunan genel cerrahi uzmanları proktoloji konusunda tecrübeli olup geçmişten günümüze kadar binlerce hastanın tedavisini başarılı bir şekilde gerçekleştirmişlerdir.

anal fissür tedavisi youtube

Botoxla Anal Fissür Tedavisi

Dışkılama esnasında kabızlık nedeniyle ıkınma sonucunda veya seyrekte olsa daha farklı sebeplerle oluşan anal fissür meydana geldiğinde makat kaslarında bir kasılma meydana gelmektedir. Bu kasılmaya neden olan kasın gevşemesi için geçici olarak ilaç enjekte edilerek felç edilmektedir. Bu sayede kaslar gevşer ve kişinin şikayetleri azalmaktadır.

Botoks Tedavisinin Avantajları

– Ameliyatla yapılan tedavide uygulanan kesi, bu tedavi yönteminde yapılmamaktadır.
– Kesi yapılmadığından dolayı makatta şekil bozukluğu olmaz.
– Gaz ya da dışkı kaçırma problemleriyle karşılaşılmaz.
– Ameliyat fobisi olan kişiler için avantajlıdır.
– Narkoz uygulanmaz.
– 1 dakika kadar kısa bir sürede uygulanır.
– Ağrı çok az olur.
– Kişinin istirahat etmesine gerek yoktur.
– Tedavi sonrasında günlük yaşantısına devam edebilir.
– Tedavinin başarısı %95 civarındadır.
– İltihap ve kanama gibi problemler meydana gelmemektedir.

Botox Tedavisinin Dezavantajları

– Estetik bir durum olarak görüldüğü için resmi kurumlar tarafından karşılanmaz. Hasta kendi tedavini ücretini ödemelidir.
– Botoks için enjekte edilen ilacın fiyatı pahalıdır.
– Ağrıların giderek azalması 15 gün kadar sürebilmektedir.

Anal fissür (makat çatlağı) tedavisi olmak için size en yakın şubemizle iletişim numaralarından irtibat kurarak randevu alabilirsiniz.

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz