Anasayfa / Hastalıklar ve Tedavi Detayları / Ben Aldırma Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Ben Aldırma Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Benler neden oluştuğu hakkında herhangi bir bilimsel yayın olmasa da, her insan vücudunda görülmesi muhtemel olan oluşumlardır. Vücudun neredeyse her bölgesinde ben (nevüs) bulunabilir.

Bunların bir çok kısmı doğuştan olmakla beraber çocuklukta da oluşabilir. Çoğunlukla estetik olarak rahatsızlık veren bu cilt problemini yaşamakta olan insanlar ben nasıl düşer, ben aldırma işlemi nasıl olur, ben nasıl geçer gibi sorular yöneltmektedir.

Yazımızın akışında tüm bu konulara ayrıntılarıyla yer vereceğiz.

ben tedavisi

Bazı benler çok belirgin yerlerde olmadığından dolayı hiç rahatsızlık vermez fakat bazıları yüz gibi bölgelerde oluştuğunda kozmetik açıdan rahatsız eder.

El kol gibi uzuvlarda olması herhangi bir yere sürtme, takılma gibi problemlerden dolayı rahatsızlık verebilmektedir. Ayrıca bazı benlerin kanser riski oluşturduğu da bilinmektedir.

Hem kozmetik görünüm hem de sağlık açısından ben tedavisi olmanız sizin için kuşkusuz fayda sağlayacaktır. Yalnız ameliyat olarak tedavi olmaktansa ameliyatsız teknolojik yöntemler tercih etmelisiniz.

Çünkü ameliyat ile alınan benler yerlerini dikiş izine bırakacaklardır. Kozmetik görünüm olarak çirkin bir görüntüden kurtuldum derken, yenisiyle karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

ben tedavisi yt

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ben tedavisi için bir çok yöntem mevcuttur. Bu konu tercih edeceğiniz klinik veya sağlık merkezinin kullandığı teknolojilere göre değişir. Bir çok sağlık merkezi ekonomik ve kolay olduğundan dolayı ameliyat ile almayı tercih etmektedir.

Bu her ne kadar kişinin kendi tercihi olsa da, biz IDEA olarak tavsiye etmiyoruz.

Günümüz teknolojisinde bir çok hastalığa karşı özel tedavi yöntemleri çıktığı gibi bunlardan bir kaçıda ben tedavisi için olanlardır. Benlere lazer ve radyo dalgaları kullanılan teknolojik cihazlarla cilt üzerinden müdahale edebilmek mümkündür.

Bu yöntemler hem kolay bir şekilde uygulanmakta hem de herhangi bir pansuman, bandaj ve benzeri gereksinimler gerektirmemektedir.

Şimdi dilerseniz ben tedavisi için kullanılmakta olan teknolojik yöntemleri sıralayalım.

whatsapp bilgi

Buharlaştırma Yöntemiyle Ben Tedavisi

Bu yöntem ile ciltte mevcut olan kabarıklıklar elektrik enerjisi kullanılarak yok edilmektedir. Bu tedavinin uygulanmasında elektro koter cihazı kullanılmaktadır. Elektrik enerjisinin temas ettiği bölgede ısı enerjisi oluşturmasını sağlamaktadır.

Diğer ameliyatlarda kanama durdurma işlemi için kullanılmakta olan bu cihaz ben tedavisinde de uygulanmaktadır. Kabarıklık gösteren tüm benlerde en fayda sağlayan yöntem budur.

Cihaz renge duyarlı olmadığından damar beni dışında ki benler için olumlu sonuçlar vermektedir. Benin boyutu ne olursa olsun tedavisini yapmak mümkündür. Ben buharlaşarak yok olduktan sonra yerine yara kabuğuna benzer bir katman gelecektir.

Oluşan bu katman 1 hafta içerisinde her yarada olduğu gibi düşecektir. Düştükten sonra altından pembemsi bir görünüm gelecektir. Bu da 2-3 ay içerisinde rengini değişerek ciltle aynı rengi bulmaktadır.

Bu yöntem titiz bir şekilde uygulandığında çok belirgin bir iz olmamaktadır. Sivilce izine benzeyen çok küçük bir iz kalabilir. Yöntemin uygulanması bir seanstan fazla yapıldığında bu oluşan iz miktarı oldukça azalacaktır.

Koterle tedavi en pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde çok büyük benler bile fark edilmeyecek kadar hafif bir izle tedavi edilebilir. Ameliyatla kıyaslandığında çok daha pratik sorunsuz bir yaklaşımdır.

Bu yöntemde narkoz veya benzeri herhangi bir uyuşturucu işlem yapılmaz. Çünkü hasta bir şey hissetmeyecektir. Tedaviden sonra da herhangi bir ilaç kullanmaya ihtiyaç yoktur.

Radyo Frekans Yöntemiyle Ben Tedavisi

Bu yöntem üst kısımda bahsettiğimiz elektro koter cihazıyla buharlaştırma yöntemiyle çok benzerdir. Bu yöntemde de elektro koter yerine radyo dalgaları kullanılmaktadır. Yine damar beni haricinde küçük, büyük ya da rengi fark etmeksizin her bene uygulanabilir.

İz kalma yönünden ya çok küçük sivilce tarzında bir iz kalır, ya da hiç kalmaz. Çok tecrübeli olmayan kişiler tarafından yapıldığında çukurlar oluşabilir.

Bu yöntemle yapılmakta olan tedavilerde insanlar radyo frekansı radyasyonla karıştırarak kanserleşme riski olacağını düşünmektedirler. Radyo ismi geçtiğinden insanlarda radyasyonla ilgiliymiş gibi bir intiba oluşmaktadır.

Aslında hiç bir ilişkisi yoktur. Ben tedavisi yaptırdığınızda ileri ki zamanlarda kanserleşme riskini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Lazerle Tedavi Yöntemi:

Lazer, zararı olan ışınlardan arındırılarak renkli bölgelerde ısı enerjisine dönüşen ışık türüne verilen addır. Bu yöntemle sadece cilt renginden daha koyu renkte ki benler tedavi edilebilir.

Koyu renkte oluşan benlerin rengi cildimize rengini vermekte olan melanin ile olmuştur. ( detay: Ben Neden Olur? )

Renkli bölgenin ışık ile gelen ısıyı daha fazla tutması ile ısınma göstermektedir. Kahverengi benlere lazer uygulandığı zaman dokuda hasar oluşturabilecek seviyeye kadar yükseliş gösterir doku bir anlamda pişer ve dokudan ayrılır.

Tedavi uygulandıktan sonra ki günler içerisinde dokudan ayrılan bu tabaka benin küçülmesinde ya da kaybolmasında rol oynamaktadır.

Cilt ile aynı renkte olan benlerde bu yöntemi uygulamak anlamsızdır. Çünkü sonuç alınmaz ya da çok uzun sürer. Lazer ile tedavilerde insanlar kanser riski oluşacağını düşünür.

Bu doğru değildir, hiç bir bilimsel açıklaması yoktur aksine ben tedavisi yaptırdığınız da kanserleşme olasılığını yok edersiniz.

Dondurma Yöntemiyle Ben Tedavisi (Krio)

Krioterapi çok düşük soğuk dereceler ile yapılan tedavi şeklidir. Kullanım alanı geniştir. Cihazla karbondioksit ve azot gazı kullanılır. -60 / -90 aralığında ki soğukluk ile bene temas ettirilerek yok edilir.

Bu soğuk dokunmayla ben donar. Bu donma ile protein yapısı değişiklik gösterdiğinden yanma gibi bir etki yaratarak günler içinde çürüyerek düşmesini sağlar.

Bu uygulamada daha sık olarak benin boyutunda belirgin bir şekilde küçülme görülür. Diğer seanslarda istenilen daha küçük bir seviyeye indirilebilir.

Tedavi uygulaması narkoz ya da herhangi bir uyuşturma işlemi gerektirmeden yapılmaktadır. Çok kolay bir yöntem olup ofis ortamında rahatlıkla yapılabilir. Dikkat edilerek yapılmadığı zamanlar dondurma işlemi belirgin bir şekilde çukurluk oluşmasına neden olarak iz bırakabilir.

Bitkisel Ben Tedavisi

Günümüzde gözünü para hırsı bürümüş insanların uydurmuş olduğu yöntemlerdir. Öyle ki kişinin başına ne geleceği umurlarında olmayan bu kişiler ceplerini para doldurmak için kendilerine göre çözümler üretirler. Bitkisel ilaçlarla ben tedavisi kesinlikle mümkün değildir.

Bu gibi tedavileri uyguladığınızda içerisinde bulunan kimyasallar ile cildinizde daha kötü rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilirsiniz. Olan sizin cebinize, vaktinize ve sağlığınıza olabilir.

Sirkeyle Ben Tedavisi

Konu komşu tedavisi yöntemidir. Hiç bir bilimsel doğruluğu yoktur. Bitkisel tedavi yönteminde bahsetmiş olduğumuz gibi boşa vakit , para ve sağlık kayıpları yaşanabilir.

Elma sirkesinin yakıcı bir özelliği olduğundan beninizi ve cildinizi doğru olmayan şekilde yakarak daha kötü zararlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Bunun için ben tedavisi için bu gibi yollara değil yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemlere başvurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu teknolojik cihazların yaptığı tedavi bir miktar sirke ile yapılıyor olsaydı bunca sağlık merkezi ben tedavisi yapmaz ve bu kadar yüklü paraları bu cihazları almak için kullanmazlardı.

İstanbul Ben Tedavisi

İstanbul’da ben aldırma / tedavisi için buharlaştırma ve radyo frekans yöntemlerini kullanmakta olan IDEA Klinikleri tercih edebilirsiniz.

Teknolojik aletlerin kullanımı ile bu konuda tecrübeli Genel Cerrahi Uzmanları tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır. İstanbul Bakırköy, Şişli ve Kadıköy’de bulunan IDEA şubelerinden hangisi size daha yakınsa iletişim bilgilerinden randevu alabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıda ki bağlantıdan fotoğraf göndererek tedavi ücretini de öğrenebilirsiniz.

Tedavi Ücretini Öğren
https://www.ideaklinik.com.tr/ben-aldirma-fiyatlari/
Ben (Nevüs) Hakkında Detaylı Kaynak
https://www.ideaklinik.com.tr/ben-tedavisi/

Kaynak:
Op. Dr. Atilla KAYA – Ben Tedavisi Nasıl Yapılır – https://www.ideatip.net/ameliyatsiz-ben-tedavisi-nasil-yapilir

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.
iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz