Anasayfa / Hastalıklar ve Tedavi Detayları / Ben Aldırma Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Ben Aldırma Nasıl ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Benler neden oluştuğu hakkında herhangi bir bilimsel yayın olmasa da, her insan vücudunda görülmesi muhtemel olan oluşumlardır. Vücudun neredeyse her bölgesinde ben (nevüs) bulunabilir.

Bunların bir çok kısmı doğuştan olmakla beraber çocuklukta da oluşabilir. Çoğunlukla estetik olarak rahatsızlık veren bu cilt problemini yaşamakta olan insanlar ben nasıl düşer, ben aldırma işlemi nasıl olur, ben nasıl geçer gibi sorular yöneltmektedir.

Yazımızın akışında tüm bu konulara ayrıntılarıyla yer vereceğiz.

ben tedavisi

Bazı benler çok belirgin yerlerde olmadığından dolayı hiç rahatsızlık vermez fakat bazıları yüz gibi bölgelerde oluştuğunda kozmetik açıdan rahatsız eder.

El kol gibi uzuvlarda olması herhangi bir yere sürtme, takılma gibi problemlerden dolayı rahatsızlık verebilmektedir. Ayrıca bazı benlerin kanser riski oluşturduğu da bilinmektedir.

Hem kozmetik görünüm hem de sağlık açısından ben tedavisi olmanız sizin için kuşkusuz fayda sağlayacaktır. Yalnız ameliyat olarak tedavi olmaktansa ameliyatsız teknolojik yöntemler tercih etmelisiniz.

Çünkü ameliyat ile alınan benler yerlerini dikiş izine bırakacaklardır. Kozmetik görünüm olarak çirkin bir görüntüden kurtuldum derken, yenisiyle karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

ben tedavisi yt

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ben tedavisi için bir çok yöntem mevcuttur. Bu konu tercih edeceğiniz klinik veya sağlık merkezinin kullandığı teknolojilere göre değişir. Bir çok sağlık merkezi ekonomik ve kolay olduğundan dolayı ameliyat ile almayı tercih etmektedir.

Bu her ne kadar kişinin kendi tercihi olsa da, biz IDEA olarak tavsiye etmiyoruz.

Günümüz teknolojisinde bir çok hastalığa karşı özel tedavi yöntemleri çıktığı gibi bunlardan bir kaçıda ben tedavisi için olanlardır. Benlere lazer ve radyo dalgaları kullanılan teknolojik cihazlarla cilt üzerinden müdahale edebilmek mümkündür.

Bu yöntemler hem kolay bir şekilde uygulanmakta hem de herhangi bir pansuman, bandaj ve benzeri gereksinimler gerektirmemektedir.

Şimdi dilerseniz ben tedavisi için kullanılmakta olan teknolojik yöntemleri sıralayalım.

whatsapp bilgi

Buharlaştırma Yöntemiyle Ben Tedavisi

Bu yöntem ile ciltte mevcut olan kabarıklıklar elektrik enerjisi kullanılarak yok edilmektedir. Bu tedavinin uygulanmasında elektro koter cihazı kullanılmaktadır. Elektrik enerjisinin temas ettiği bölgede ısı enerjisi oluşturmasını sağlamaktadır.

Diğer ameliyatlarda kanama durdurma işlemi için kullanılmakta olan bu cihaz ben tedavisinde de uygulanmaktadır. Kabarıklık gösteren tüm benlerde en fayda sağlayan yöntem budur.

Cihaz renge duyarlı olmadığından damar beni dışında ki benler için olumlu sonuçlar vermektedir. Benin boyutu ne olursa olsun tedavisini yapmak mümkündür. Ben buharlaşarak yok olduktan sonra yerine yara kabuğuna benzer bir katman gelecektir.

Oluşan bu katman 1 hafta içerisinde her yarada olduğu gibi düşecektir. Düştükten sonra altından pembemsi bir görünüm gelecektir. Bu da 2-3 ay içerisinde rengini değişerek ciltle aynı rengi bulmaktadır.

Bu yöntem titiz bir şekilde uygulandığında çok belirgin bir iz olmamaktadır. Sivilce izine benzeyen çok küçük bir iz kalabilir. Yöntemin uygulanması bir seanstan fazla yapıldığında bu oluşan iz miktarı oldukça azalacaktır.

Koterle tedavi en pratik tedavi yöntemidir ve tecrübeli ellerde çok büyük benler bile fark edilmeyecek kadar hafif bir izle tedavi edilebilir. Ameliyatla kıyaslandığında çok daha pratik sorunsuz bir yaklaşımdır.

Bu yöntemde narkoz veya benzeri herhangi bir uyuşturucu işlem yapılmaz. Çünkü hasta bir şey hissetmeyecektir. Tedaviden sonra da herhangi bir ilaç kullanmaya ihtiyaç yoktur.

Radyo Frekans Yöntemiyle Ben Tedavisi

Bu yöntem üst kısımda bahsettiğimiz elektro koter cihazıyla buharlaştırma yöntemiyle çok benzerdir. Bu yöntemde de elektro koter yerine radyo dalgaları kullanılmaktadır. Yine damar beni haricinde küçük, büyük ya da rengi fark etmeksizin her bene uygulanabilir.

İz kalma yönünden ya çok küçük sivilce tarzında bir iz kalır, ya da hiç kalmaz. Çok tecrübeli olmayan kişiler tarafından yapıldığında çukurlar oluşabilir.

Bu yöntemle yapılmakta olan tedavilerde insanlar radyo frekansı radyasyonla karıştırarak kanserleşme riski olacağını düşünmektedirler. Radyo ismi geçtiğinden insanlarda radyasyonla ilgiliymiş gibi bir intiba oluşmaktadır.

Aslında hiç bir ilişkisi yoktur. Ben tedavisi yaptırdığınızda ileri ki zamanlarda kanserleşme riskini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Alttaki görsellerde ben tedavisi olan birinin önce ve sonra ki fotoğraflarını görebilirsiniz.

radyofrekans ben tedavisi önce

radyofrekans ben tedavisi sonra

Lazerle Tedavi Yöntemi:

Lazer, zararı olan ışınlardan arındırılarak renkli bölgelerde ısı enerjisine dönüşen ışık türüne verilen addır. Bu yöntemle sadece cilt renginden daha koyu renkte ki benler tedavi edilebilir.

Koyu renkte oluşan benlerin rengi cildimize rengini vermekte olan melanin ile olmuştur. ( detay: Ben Neden Olur? )

Renkli bölgenin ışık ile gelen ısıyı daha fazla tutması ile ısınma göstermektedir. Kahverengi benlere lazer uygulandığı zaman dokuda hasar oluşturabilecek seviyeye kadar yükseliş gösterir doku bir anlamda pişer ve dokudan ayrılır.

Tedavi uygulandıktan sonra ki günler içerisinde dokudan ayrılan bu tabaka benin küçülmesinde ya da kaybolmasında rol oynamaktadır.

Cilt ile aynı renkte olan benlerde bu yöntemi uygulamak anlamsızdır. Çünkü sonuç alınmaz ya da çok uzun sürer. Lazer ile tedavilerde insanlar kanser riski oluşacağını düşünür.

Bu doğru değildir, hiç bir bilimsel açıklaması yoktur aksine ben tedavisi yaptırdığınız da kanserleşme olasılığını yok edersiniz.

Dondurma Yöntemiyle Ben Tedavisi (Krio)

Krioterapi çok düşük soğuk dereceler ile yapılan tedavi şeklidir. Kullanım alanı geniştir. Cihazla karbondioksit ve azot gazı kullanılır. -60 / -90 aralığında ki soğukluk ile bene temas ettirilerek yok edilir.

Bu soğuk dokunmayla ben donar. Bu donma ile protein yapısı değişiklik gösterdiğinden yanma gibi bir etki yaratarak günler içinde çürüyerek düşmesini sağlar.

Bu uygulamada daha sık olarak benin boyutunda belirgin bir şekilde küçülme görülür. Diğer seanslarda istenilen daha küçük bir seviyeye indirilebilir.

Tedavi uygulaması narkoz ya da herhangi bir uyuşturma işlemi gerektirmeden yapılmaktadır. Çok kolay bir yöntem olup ofis ortamında rahatlıkla yapılabilir. Dikkat edilerek yapılmadığı zamanlar dondurma işlemi belirgin bir şekilde çukurluk oluşmasına neden olarak iz bırakabilir.

Bitkisel Ben Tedavisi

Günümüzde gözünü para hırsı bürümüş insanların uydurmuş olduğu yöntemlerdir. Öyle ki kişinin başına ne geleceği umurlarında olmayan bu kişiler ceplerini para doldurmak için kendilerine göre çözümler üretirler. Bitkisel ilaçlarla ben tedavisi kesinlikle mümkün değildir.

Bu gibi tedavileri uyguladığınızda içerisinde bulunan kimyasallar ile cildinizde daha kötü rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilirsiniz. Olan sizin cebinize, vaktinize ve sağlığınıza olabilir.

Sirkeyle Ben Tedavisi

Konu komşu tedavisi yöntemidir. Hiç bir bilimsel doğruluğu yoktur. Bitkisel tedavi yönteminde bahsetmiş olduğumuz gibi boşa vakit , para ve sağlık kayıpları yaşanabilir.

Elma sirkesinin yakıcı bir özelliği olduğundan beninizi ve cildinizi doğru olmayan şekilde yakarak daha kötü zararlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Bunun için ben tedavisi için bu gibi yollara değil yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemlere başvurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bu teknolojik cihazların yaptığı tedavi bir miktar sirke ile yapılıyor olsaydı bunca sağlık merkezi ben tedavisi yapmaz ve bu kadar yüklü paraları bu cihazları almak için kullanmazlardı.

İstanbul Ben Tedavisi

İstanbul’da ben aldırma / tedavisi için buharlaştırma ve radyo frekans yöntemlerini kullanmakta olan IDEA Klinikleri tercih edebilirsiniz.

Teknolojik aletlerin kullanımı ile bu konuda tecrübeli Genel Cerrahi Uzmanları tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır. İstanbul Bakırköy, Şişli ve Kadıköy’de bulunan IDEA şubelerinden hangisi size daha yakınsa iletişim bilgilerinden randevu alabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıda ki bağlantıdan fotoğraf göndererek tedavi ücretini de öğrenebilirsiniz.

Tedavi Ücretini Öğren
https://www.ideaklinik.com.tr/ben-aldirma-fiyatlari/
Ben (Nevüs) Hakkında Detaylı Kaynak
https://www.ideaklinik.com.tr/ben-tedavisi/

Yazar: Op. Dr. Atilla KAYA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Atilla KAYA 1986 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

22 Yorumlar

 1. Merhabalar
  Derindeki benleri tanimlayabilecek bir cihaz varmi yada buna uygun olan hangi tedavi

  • Genel Cerrahi Uzm Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Mehmet; Merhaba
   Öyle bir cihaz yoktur.Ancak işlem sırasında benin derinliğini görebiliriz.Önerebileceğimiz tek cihaz radyofrekans yöntemidir.Muayenelerimiz ücretsizdir. Geldiğiniz gün işlem için 2 dakika ayırmanız yeterlidir. Geçmiş olsun

 2. Merhaba
  Ben iki ay evvel yüzümden dört tane ben aldırdım benlerim çok küçüktü cerrahi yöntemle dikişsiz olarak alındı koter kullandı doktorum şu an belirgin çukurluklar var ve çok kızardı çok pişman oldum açıkçası bu durum düzelir mi ne yapmalıyım? Contractubex kullanmaya başladım fakat yoğun bir kızarıklık oluşturdu bu durum normal mi yoksa bırakmalı mıyım jeli kullanmayı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar..

  • Genel Cerrahi Uzm Op. Dr. Seher ŞİRİN

   Contractubex çukurlukta işe yaramaz ve fazlasıyla alerjiktir. Kullanmayı bırakınız. Muhtemelen beniniz derindir. Çukur olan yer dolup, zamanla kırmızılık geçecektir. Geçmiş olsun

   • Merhaba b n benlerimi aldırdım çukurluk artı kahverengi lekeler oldu 25 gün falan oldu alalı ama kahverengi lekeler çok belirgin benlerin çok küçük ve nerdeyse hiç belirgin değildi pişman olmak istemiyorum bu lekeler gidermi ne kullanmalıyım nasıl gider ben şuan madecasol kullanıyorum

    • Merhaba,
     güneşten korunmalısınız.yüksek faktörlü koruyucu kullanmalısınız.benlerinizle ilgili de tedavi olduğunuz doktora görünmelisiniz.

  • Merhaba bende aynı işlemi yaptım sizin çukurlar doldu mu

   • Merhaba
    Uygun şekilde twdavi edildiyse yüzünüzdw ki çukurluklar zamanla büyük oranda dolacak ve farkedilmesi zor hale gelecektir.
    Op. Dr. Seher Şirin

 3. Cukur olmasindan korktugum icin benlerimi tedavi ettirmekten cekiniyorm acaba derinligini belirlicek bi cihaz varmi

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Kamil; Merhaba
   Öyle bir cihazımız yoktur ancak tedavi ederken derinliğini görebiliriz. En az iz ile tedavi olabilmeniz için olabildiğince yüzeysel çalışıyoruz. Geçmiş olsun

 4. Çok sayida benlerim var irili ufakli boyle durumlarda hangi tedavi yontemini oneriyorsunuz? Yaz aylarinda yapilabilirmi?

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba
   Yaz veya kış farketmez. Ameliyatsız Radyofrekans yöntemiyle her bir ben için yaklaşık 1-2 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Geçmiş olsun

 5. Merhaba hocam oncelikle cevaplariniz ve sitelerinizdeki yazilar icin tesekkur ediyorum. Benim sorum su illaki patoloji gerekirmi benler icin

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba; Teşekkür ederiz..
   Tedavilerimizi ameliyatsız radyofrekans yöntemleriyle yapmaktayız. Muayene bulgularını göre eğer olumsuz birşeyden süpheleniyorsak patolojiye gitmesi gerektiğini söylüyoruz. Tedavi sırasında punch biyopsi ile almaktayız. Muayenelerimiz ücretsizdir. Geçmiş olsun.

 6. Fatih Cem Duymuş

  Hocam seans ücretlerini öğrenebilir miyiz

 7. Benim çok fazla sayıda benim var ama et beni değil yani çıkıntısı yok bunları aldırma şansım olurmu olursa benlerim çok diye astronomik bir ücret ödermiyim?

  • Kliniğimizde her tür ben tedavisine yönelik teknolojiye sahibiz. Ben muayenemiz ücretsiz. Gelirseniz benlerinizi değerlendirip ücretini belirleyebiliriz. 05426210888 nolu teşefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 8. Bir ay önce koterle ben aldırdım bir tanesi gözenek gibi çukur acaba geçer mi

 9. Merhabalar ben tedavisi için gelmek istiyorum ödeme için kredi kartı da geçiyor mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz