Anasayfa / Hastalıklar ve Tedavi Detayları / Makat Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Makat bölgesinde oluşan kanama, kaşıntı ya da ağrı gibi şikayetlerin sebebi muayene ile kolayca teşhis edilebilmektedir.

Makat bölgesinde oluşmakta olan rahatsızlıklar kişi tarafından farkedilemeyecek tarzda rahatsızlıklar değildir. Çünkü bu bölgede oluşum gösteren hastalık kaşıntı, kanama veya ağrı şikayetleriyle varlığını hissettirmektedir. Ağrı ya da kaşıntı yapmasa bile kanamayı iç çamaşırınızdan veya tuvalet kağıdı ile sildiğinizde göreceksinizdir.

makat-muayenesi-nasil-yapil

Bu gibi anlaşılabilir belirtileri olduğundan, makatta bir rahatsızlık olduğunu anlamamak neredeyse imkansız diyebiliriz. Bu şikayetler hastalığın başlangıcının vermiş olduğu bir işarettir farkettiğiniz zaman vakit kaybetmeden bir uzmana görünmenizde fayda vardır. Bu bölgeden rahatsızlık hisseden kişiler genellikle utandıklarından dolayı kimseye söylemeyi pek tercih etmeselerde ne kadar erken davranırlarsa kendileri için o kadar faydalı olacaktır. Hastalık daha fazla ilerlemeden alınacak önlemler veya ufak tedaviler ile iyileşebilir.

Yukarıda yayınlamış olduğumuz video da Idea Bakırköy Kliniği Hekimlerimizden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Seher Şirin makat hastalıkları ile ilgili belirtileri ve nasıl muayene edildiği hakkında bilgileri kapsamlı bir şekilde vermektedir.

Makat Bölgesi Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Şikayetleriniz olduğunda bu bölge ile ilgili olarak mutlaka bir proctoloji konusunda genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

Az önce bahsettiğimiz gibi şikayeti olan fakat doktordan ve muayeneden çekindiklerinden dolayı hekime gitmeyi tercih etmeyen hastalar en son dayanamayacak noktaya gelindiğinde muayene olmaya karar verirler. Bu noktadan sonra hastalık ilerleme göstermiş olacağından ameliyat söz konusu olabilmektedir.

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır

makat-muayenesi

makat-muayenesi-yan-pozisyon

Öncelikle hasta muayene olmak için geldiğinde yanında gelen yakınları muayene odasına alınmaz. Hasta birlikte geldiği yakınlarından çekindiğinden dolayı muayene olurken zorluk çekebilmektedir. Bu sıklıkla karşılaşılan bir şeydir. Bu sebeple hasta rahat olabilmesi için yakınlık derecesi ne olursa olsun içeri alınmaz.

Doktor muayene ettiği sırada ona eşlik edebilmesi için mutlaka yanında bir asistan olması gerekir. Fakat TIP’ta çekinmeyi gerektirecek bir durum yoktur. Söz konusu olan sağlıktır ve oldukça ciddiyet gerektiren bir durumdur. Hastalıklar her insanda görülebilecek faktörlerdir. Hasta muayene odasında gayet rahat olmalıdır.

Hastaya diz ve dirseklerinin üzerinde durarak, baş aşağıda ve makat bölgesi yukarıda duracak şekilde pozisyon aldırılır. Bu şekilde durması için engeli olan yaşlı ya da hamile gibi hastalar ise sol taraflarına yatırılarak dizleri içeri doğru pozisyonda yatırılır.

Bu iki fotoğrafta muayene sırasında alınacak pozisyonları net bir şekilde görmektesiniz.

Bir kaç tane muayene şekli vardır, dilerseniz bunlardan bahsedelim.

1-) Gözle Muayene

Üst kısımda belirttiğimiz pozisyonda yatırılan hasta göz ile muayene edilir. Bu şekilde ilk olarak hastalığın ne olabileceği konusunda fikir edinilebilir. Dış basur, fissür, kondilom, dermatit, fistül, apse hastalıkları bu yöntem ile teşhis edilebilir.

2-) Parmakla muayene

Hastalar için en çekinilen kısım parmakla muayene diyebiliriz. Fakat hastalıkta tanıyı koyabilmek adına çok ciddi ve önemli bir muayene yöntemidir. Çünkü dışarıdan görülemeyen faktörler parmak ile hissedildiğinden dolayı yapılması gereklidir.

3-) Anoskopla muayene

Anoskop bir çok klinikte çok önemsenmeyen fakat makat hastalıkları için kullanımı oldukça önemli olan bir araçtır. Bağırsağın son 10cm içini göz yordamıyla görmeye olanak tanımaktadır. Parmakla yapılan muayene sırasında hissedilen ve tahmin edilen rahatsızlığın teşhisini kesinleştirmek için kullanılır.

anoskop

anoskop-muayenesi

Anoskop ismi verilen alet üst kısımda ki fotoğraflar da görülebilmektedir.

Bu alet bağırsaktan biyopsi almaya da olanak tanımaktadır.

İhtimali düşük olsada bu yöntemler ile görülemeyen veya hissedilemeyen rahatsızlıklar için ilave olarak farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Bunlar ;

Kolonoskopi ; Hastanın ailesinde bağırsak kanseri olan biri varsa, 50 yaşının üzerindeyse, aşırı kansızlığı mevcutsa bu yöntem ile kanser tanısı olup olmadığı kontrol edilir.

MR ,BT(tomografi) ve Ultrasonografi ; Üstteki yöntemler ile görülemeyen veya saptanamayan apse veya varsa tümör bu yöntemler ile tespit edilebilmektedir.

56 Yorumlar

 1. Merhaba hocam benim sorum sadece adet dönemlerimde makatım da bir ağrı oluyor bazen hafif bazen de bıçak saplanması gibi ama normalde yok sadece adet döneminde oluyor evli ve iki çocuğum var ikisi de normal doğum ve hamilelik döneminden varislerim var sizden cevap bekliyorum teşekkür ederim şimdiden

  • Op. Dr. Atilla KAYA

   Merhaba Müjgan hanım. Endometriozis olabilir bunun için anoskopi yapmadan birşey söylenemez. Muayeneye gelebilirsiniz.

 2. Hocam bende ichemoroid var birturlu gecmedi atkestanesi kremi verdi aktar bana

  • Merhaba;
   Anaskop eşliğinde muayene olmanız gerekir. İç hemoroid için krem etili değildir tedavi olmanız gerekir. 216 357 00 02 Numaramızı arayarak iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

   • Merhaba hocam benim daha önce makat problemim yoktu sonradan dışkım sert çıkmaya başladı sonra bi yırtılma gibi bişey oldu herhalde o günden sonra artık hep anüsümden kan gelme başladı yani her dışkımı yaptığımda ve sonradan ağrılar oluyordu 17 yaşındayım hocam ne yapmaljyım

    • Kabızlığa bağlı sıklıkla anal fissür ve hemoroid görülür. Tarifiniz anal fissür düşündürüyor, şikayetleriniz daha fazla artmadan tedavi oşmanızı öneririm. Makat hastalıklarına spesifk çalışıyoruz bu nedenle ameliyatsız yöntemlerle tedaviye yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
     Op. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhaba;
  Benim düzensiz olarak birkaç ayda bir iki üç gün sürecek şekilde büyük tuvaletimle beraber kan geliyor son gelişinde çok fazla aktı ve mukusumsu şeyler vardı kanda. Nadiren kaşıntı oluyor onun dışında başka bir sorun yok sizce ciddi bir sorun olabilir mi

  • Merhaba
   Kanamanız oluyor ister kanamanın nedeni için en yakın zamanda muayene olmanız gerekmektedir. Ciddi bir sorun da olabilir muayene için 212 572 72 65 numaramızı arayarak şubelerimiz için size yardımcı olabiliriz Geçmiş olsun

 4. Merhaba hocam. Benm sıklıkla kabızlık sorunum vardı. Lavabodayken makattan elımı soktum dışkı kuruyup kalmıştır belki diye. Elime kocaman yuvarlak bir şişlik geldi ittirdim itilmedi. Bu normal bişeymi acaba. Makat tarafından ağrılarmxa oluyo bazen oturamıyorum sancılanıyorum ama üşütme sancısı zannedıyorum. Yardımcı olursanız sevınırım. Bu arada 26 yaşındayım

  • merhaba
   ıkınmaya bağlı bir şişlik gelişmiş olabilir bunu elinizle itsenizde gitmez genel olarak bir muayane olabilir şikayetlerinizi değerlendirebiliriz. dilerseniz ulaşabilirsiniz 02125420888

 5. Hocam 3 yıllık anal bir ilişkim var. Askere gidecegim belli olur mu ?

  • 3 yıllık süregelen ilişkide makat kaslarının durumundan doktor elle muayenede (rektal tuşe ile) anlayabilir

 6. Hocam makatımda batma ve kaşıntı var çok rahatsız ediyor. Ne yapmalıyım

  • size yakın olan bir cerraha gidip muayene olabilirsiniz genel durumunuzu görmek gerekir

   • HOCAM benim makatta meme oluşmuş 1 yıldır bu durumdayim doktora gitmeye utanıyorum. İlerlemiş hemoroid olabilir mi

    • Kabızlık çekiyor , tuvalette uzun kalıp ıkınıyorsanız , evet, olabilir. Muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavi edebiliriz.
     Op. Dr. Seher Şirin

 7. Hocam merhaba tuvaletimi yaparken diken batmış gibi acı hissediyorum ardından kan geliyor. Sanırım çatlak olmus. Kremle tedavi edilebilir mi? Hangi kremi önerirsiniz

  • hastalığınızın süresi 2 haftayı geçmemişse anuflex krem kullanabilirsiniz ancak bu süreçte hafifleme olmadıysa ağrınızda kronikleşmiş olabilir bunun içinde botox yada ameliyatı araştırabilirsiniz

  • Merhaba makat bölgem içten Hafif yanmayla aşırı kaşınıyor sebebi nedir acaba

   • Kaşıntı makat hastalıklarında ilk görülen ortak bir belirtidir. Fakat yanma sıklıkla anal fissür bulgusudur. Muayene olmanızı hastalığınız kronikleşmeden ilaç tedavisine cevap verebilir. 05426210888 nolu telefondan blgi ve randevu alabilirsiniz.
    Op. Dr. Seher Şirin

  • Makat kanamalarında mutlaka gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz

  • 2.5 ay once Lazer ile Hemoroid ameliyati oldum. Fakat kabizlik olmamasina ragmen buyuk tuvaletim agrili ve kanamali oluyor. Malat darligi oldu muhtrmelen tedavisi varmi hocam?

   • Hemoroid tedavisine bağlı darlık gelişmiş olabilir fakat tedaviden sonra beslenme ve tıvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz bir başka makat hastalığı anal fissür gelişmiş olabilir. Kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatzız tedavi yöntemlerine yönelik hee tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirziniz.
    Op. Dr. Atilla Kaya

 8. Merhaba hocam tolete oturdugumda cok aci cekiyorum toletimi yaparken yanma hissi oluyor

  • şikayetlerinizin tamamını dinlemek gerek gerekirse muayene olmalısınız 02125420888 den bize ulaşın lütfen

  • Dışkılarken, dışkılamadan önce ve sonra ağrı sıklıkla anal fissürde görülür. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 9. MERHABA HOCAM ;

  BEN SIKINTIM KENDİ BİLDİM BİLELİ BUYUK TUVALETE ÇIKAMIYORUM.HAFTADA BİR KERE YAPABİLİYORUM.
  BİRDE ARKADAN ŞEFFAF SİVİ GELİYOR SEBEBİ NEDEN OLABİLİR BAZEN YEŞİLDE OLUYOR BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?BENİM EN BÜYÜK SORUNUM KABIZLIK ÇOK YORDU

  • merhaba öncelikle kabızlık probleminizi halletmeniz gerekir beslenmenizle eğer beslenmede sorun yoksa gastroloji bölümüne muayene olmalısınız makatınızdaki sıkıntı içinde muayene gerekli detaylı bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz 05426210888

   • Merhabalar. Benim anal ilişkim oldu ve bir süre sonra kanamam başladınyaklaşık 1.5 aydır devam ediyor.Tuvaletimi tutamıyorum karında gaz ve ağrım oluyor. Henüz doktora gidemedim ilaç tedavisiyle geçer mi yoksa ameliyat mı olmam gerekiyor. İlaç önerebilirmisiniz ???

    • Muayene ile durumunuzu değerlendirmek gerekir,Direkt ilaç önerisinde bulunmak doğru değil. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Op. Dr. Atilla Kaya

 10. Hocam ilkez tuvaletimi yaptiktan sonra bir kac damla kan geldi ve durdu doktora gitmeme gerek var mi kan parlak ve kirmiziydi

 11. Merhaba
  Anal fissür yada fistül ikisi yada biri
  Şu an akıntı var pamukla o bölgeyi kuru tutmaya çalışıyorum çok kötü koku var o bölgeyi aşırı ağrıdan temizleyemiyorumda tuvalete ağrı korkusundan çıkamıyorum mecbur çıktığımda çok şiddetli ağrı oluyor vs..
  Yüksek oranda ameliyat vs.. sonrasında normal hayatıma dönebilecekmiyim..? Yoksa aynı ağrılar ameliyat sonrası devam edecekmi?

  • Anal fissür ise şikayetiniz daha kısa sürede tedaviniz gerçekleşir fakat fistül ise tedavi zor ve uzun sürer, daha fazla gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 12. hocam 3 gün önce dışkıda kan gördüm ondan sonra kanama falan görmedim ama dışkılamada sıkıntı çekiyorum ne yapmalıyım bu arada 18 yaşındayım

  • Dışkıda kan varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalıdır. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz. Kabız kalmayın, beslenme ve tuvalet alışkanşıklarınızı düzenleyen.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam merhaba bir haftadır büyük tuvaletimi Her yaptığımda kanamam oluyordu, dün kanamam aşırı şekilde geldi. Doktora gitmeyi planlıyorum fakat reglim. Reglken muayene olunur mu bir sıkıntı olur mu?

  • Makat kanamalarında gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. Merhaba yaklasik 10 gundur makatin biraz ustu catalin alti kisminda agri ve sislik hissediyorum. Otururken zorlandigimdan yatiyorum. Bazen icerden islaklik ve akinti hissediyorum ama ic camasirimda hicbirsey olmuyor. Tuvalete cikarken zorluk yasamiyorum. Sizce nedir?

  • Kıl dönmesi apsesi olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. Merhaba hocam Anal ilişki yaşadıktan sonra makat bölgesinde agrı ve sıvı bir akıntı gelmeye başladı ne yapmalıyım

 16. Merhaba hocam ben 17 yaşındayım benim 7 aya yakın arada bir dışkıda kan geliyordu. Sonradan fark ettim ki Bi et parçası çıkmış makatın kenarında zor geliyordu dışkı zorlanıyordum. Bunu fark ettiğimden beri oturma banyosu yapıyorum. Rahat dışkı çıkıyor o günden beri. Ve bugün fark ettim ki siyah sivilceye benzer şişlik oluşmuş makatta et parçasının yanında sizce ne yapmalıyım

 17. Merhabalar hocam 24 yaşımda erkeğim 6 yaşımda isteği dışı 3-4 kere anal ilişkiye maruz kaldım.O zmandan sonra böyle bir olay yaşmadım ve genel olarak kabızlık sorunu yaşayan birisiyim bu yüzden ufak fissürler oluyor kendiliğinden iyileşiyor. Sorum şu Gerek kabızlık sorunum gerek cocukken yaşadığım anal ilişki polislik subaylık girişlerinde olan makat muanesi sırasında anlaşılir mı eşcinsel durumuna düşermiyin? cvbn icin tşkler

  • Muayene olmadan yorum yapmak zor, Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 18. Bir garip hasta

  Merhaba 23 yaşındayım. Korona dolayısıyla evden çıkamamıştım uzun zaman, daha sonra çıkmaya başlayınca dışarı ne zaman çıksam dışkım geliyordu birgün çok zorlandım ve parlak renkli kan geldi. Daha sonraki günlerde de ara ara gelmeye devam etti. Doktora gidip muayene olmaya çok çekiniyorum endoskopi işlemi yapılır diye de korkuyorum. Hastalığım ne dir onu da bilmiyorum. Sizce gerek olur mu hastalığımın teşhisi için? Cevap için çok teşekkürler

 19. hocam kardeşim makatına yabancı cisim sokmuş bunu 1 2 kere tekrar etmiş kanama falan olmamış askere gidecek muayenede belli olurmu?

 20. hocam merhaba rektal muayenede neden sol lateral poızisyon kullanılır bunun özllikle sol olmasının sebebi nedir

  • Normalde diz-dirsek yani secde pozisyonunda yapılır. Diz problemi yaşayanlar, ileri dönem gebeler, yaşlılar, ağrıdan dolayı bayılma riski taşıyanlarda sol yan-cenin pozisyonu tercih edilebilir.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 21. Merhaba hocam makkatta şişlik ve ağrı var tümör hücreleriniden korkyrm

  • Kabızlık yaşıyorsanız, tuvalette uzun kalmaya ve ıkınmaya bağlı şişkinlik hissi olabilir, Tabii ki böyle durumlarda en uygun olanı muayene ile değerlendirmek. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 22. Merhaba hocam… anal fissür şüphesi için kliniğinizde muayene olmak istiyorum… muayeneden önce nasıl bir hazırlık yapmak gerek… bağısakların boşaltılması ve anal bölgenin traş edilmesi gibi hazırlıklar neler olmalı… gelince mahcup duruma düşmek istemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz