Anasayfa / Hastalıklar ve Tedavi Detayları / Bacakta Varis Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Bacakta Varis Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Varisler çoğunlukla cilt yüzeyinde mavi ve mor renkli şişlikler şeklinde görülebilirler. Genellikle bacak ve ayak bölgesinde görülürler. Varisler üç ayrı tipte incelenmektedir.

Bunlar kılcal, orta ve büyük varis olarak adlandırılırlar. Kılcal varisler kötü görünüm dışında fazla şikayete neden olmayabilir. Orta ve büyük varislerde ise ağrı, sızlama, kramp, kaşıntı, şişlik gibi belirti ve şikayetler gözlemlenebilir. Bazı hastalarda ise hiç bir şikayet görülmez.

Varis tüm dünyada yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olup kadınlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görülmektedir. Çoğunlukla ailesel yatkınlıktan dolayı meydana gelen hastalığın farklı sebepleri de söz konusudur.

varis neden olur

Varis Neden Olur?

Kirli kanı kalbe taşımakla görevli olan toplardamarların içerisinde kanı kalbe doğru pompalamak ve geri kaçırmamak için kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar herhangi bir sebeple hasar gördüğünde pompalama görevini tam olarak yerine getiremedikleri için kanın bir kısmı geri kaçar ve bu süreklilik kazandığında geride kalan kan miktarı artış gösterdiği için bir süre sonra damarın genişlemesine sebebiyet verir.

sağlıklı ve varisli damarlar

(Kapakçıkların onarımı günümüz şartlarında mümkün olmadığı için tedavi damarın yok edilmesine dayanmaktadır.)

Ailesel yatkınlık

Aile öyküsünde özellikle anne ve babasında varis problemiyle karşılaşmış kişiler olan bireylerde toplardamar genişlemesi çok daha fazla görülmektedir. Ancak bu ailesinde görülmemiş olan kişilerde varis olmayacağı anlamına gelmediği gibi görülmüş kişilerde kesinlikle olacağı anlamına gelmemektedir.

whatsapp bilgi

Hareketsiz yaşam tarzı olumsuz etkiliyor

İnsanların yürüyüş yapması, bacaklarını hareket ettirmesi varis oluşumunun önüne geçmek için çok önemli bir yere sahiptir. İş gereği sürekli oturan, masa başı çalışan, uzun süreler araç kullanan ya da hareketsiz olarak ayakta çalışmak durumunda kalan insanlarda sıklıkla varis oluşumu görülür. Bu kişilerin periyodik aralıklarla mola vererek bacaklarını hareket ettirmeleri, yürüyüş yapmaları büyük önem taşımaktadır.

Varise Yol Açan Faktörler

1. Varis hastalarının 3/2’sinde aile öyküsü gözlemlenmektedir. Ailesinde varis olan kişiler hareket etmeye, sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli ve hayatının tümünde önlem almalıdır.
2. Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmektedir.
3. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı tercih eden kadınların baldır kasları doğru çalışmadığı için varis oluşumu gözlemlenir. Aynı şekilde bacak bacak üstüne atarak oturmakta kan dolaşımında zorluk yarattığı için ciddi risk oluşturmaktadır.
4. Gebelik döneminde kadınların hareketleri kısıtlandığı için sıklıkla görülür. Çoğu kadında gebelik sonlandığında varislerinde kaybolduğu gözlemlenir.
5. Süreklilik kazanmış kabızlık, alkol ve sigara gibi durumlarında varise sebebiyet verdiği bir çok uzman tarafından ortak görüştür.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

1. Kılcal varisler : Telenjiektazi olarak adlandırılan kılcal varisler cilt üzerinde herhangi bir şişliğe neden olmazlar. 0,1mm boyutundan küçük olan bu varisler hiçbir zaman orta ya da büyük varislere dönüşmezler. Çoğunlukla yakınmalara sebep olmazlar ancak bazı kişilerde ağrı, yanma ya da sızlama gibi şikayetlere neden olabilirler. Kılcal varisleri olan insanlar çoğunlukla estetik açıdan çirkin göründüklerini düşündükleri için tedavi olmayı düşünmektedir.

2. Orta varisler : Retiküler varis olarak da adlandırılan orta varis, cilt üzerinden görülebilen 0.2-2mm arasında koyu yeşil ve mor damarlardır. Ağrı, sızlama ve yanma gibi şikayetlere neden olurken, estetik açıdan da oldukça rahatsız edicidirler.

3. Büyük varisler : Kesin bir şekilde hastalık olarak kabul edilen büyük varisler 2mm boyutundan büyük genişlemiş damarlardır. Ağrı, sızlama, yanma, yorgunluk, kaşıntı gibi bir çok şikayete maruz bırakırlar.

Varislerin tümü estetik açıdan rahatsız edici olduğu gibi bir çok şikayete maruz bırakabilir. Bazı insanlarda ise hiç bir şikayet gözlemlenmeyebilir. Ancak şikayet olmaması, varislerin zarar vermeyeceği anlamı taşımaz. Kılcal varisler ilerleme göstererek ciddi bir düzeye gelmez. Sadece estetik açıdan rahatsız edebileceği gibi bazı kişilerde çeşitli şikayetlere neden olabilir.

Ancak orta ve büyük varisler ilerleme göstererek ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun için zamanında tedavi olunmalı ve bir daha varislerin oluşmaması için gereken önlemler alınmalıdır.

Yazar: Op. Dr. Orhan COŞKUN

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.
iletişim
WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz